denetçi kullanıcısının son içeriği

1. D

İnternetten Emeklilik Basvurusunu Neticelendiren Var mı ?

Merhaba internetten emeklilik başvurusu yapıp da sonuclandiran oldu mu? aşamaları hakkında bilgi paylaşabilir misiniz? başvuru sonrası başka ne isteniyor? nasıl isteniyor? ne kadar sürüyor? daha hizlandirabilmek için ne yapılabilir? biz basvurduk internetten ve telefona mesaj geldi. Başvurunuz...
  2. D

Doğum Borçlanması (Arada Bağkur Primi Olan Bayan)

Merhaba Meslekdaşlarım; 10 eylül 2014 tarihinde (torba yasa yayımlanmadan) bütün şartları sağlayan, doğum sonrası en azından 2 senelik çalışması olmayan bir bayanın, doğum borçlanması için SGK'ya başvuruldu. Kanun'un içeriğinde yazmasa da uygulamada; arada bağkur primi ödemesi olduğundan doğum...
  3. D

Emekli Maaşı + Huzur Hakkı Beyan Edilecek mi ?

merhaba üstadlarım ve meslekdaşlarım; emekli milletvekili maaşı alan birisi aynı zamanda bir a.ş.'de huzur hakkı almaktadır. huzur hakkı brüt 40.000 TL. EMEKLİ MİLLETVEKİLİ maaşı da aylık 7.500 TL (Yıllığa vurunca 90.000 TL). Şimdi huzur hakkında gelir vergisi tevkifatı mevcut. (stopaj) fakat...
  4. D

01 Ekim 2012 Tarihine Kadar İstifa Edecekler Dikkat!

Merhaba; Yeni TTK (6102) ve TTK Uygulama Şekli Hk. Kanun (6103) 1 Temmuz 2012 de bilindiği üzere yürürlüğe girdi. 6103 sayılı Kanunun 25.maddesinde ince bir ayrıntı var. maddeyi aynen yazayım sonra görüşlerimi bildireceğim "VI – Yönetim kurulu MADDE 25 – (1) Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe...
  5. D

Kira bedeli aylık ciroya bağlanabilirmi sizce?

Merhaba Üstadlarım ve meslekdaşlarım; bir mükellefimizden bir soru geldi baya araştırdım hala da araştırıyorum fakat tam neticelendiremedim. bu konuda tecrübe yaşamış olanlarınız olabilir düşüncesiyle sizden yardım rica ediyorum. olay kısaca şu: kiracı ve kiraya veren kira kontratı yapıyorlar...
  6. D

Ara dönem karının sermayeye ilavesi

Merhaba Arkadaşlar; geçmiş dönem karlarının sermayeye ilave edileceğini biliyorum ama ara dönem (örneğin 2011-09. ay itibariyle) sermayeye ilave edilmesiyle ilgili birşeyler duydum. böyle bir şey mümkün müdür? bana olmaz gibi geliyor ama bir firmada bu şekilde yapılmış. tecrübe eden üstadlarım...
  7. D

Teşvik Belgeli Firmanın Belgesinden Faydalanma

Merhaba meslekdaşlarım ve üstadlarım; şöyle bir sorum olacak. yatırım teşvik belgesi sahibi olan (A) hastanesinin, yapım işini yapmaktayız. baştan aşağıya hastane yapıyoruz. sözleşmede hem inşaat işleri var hemde gerekli olan makineler,klimalar vs. var. yani sözleşme anahtar teslim şeklinde...
  8. D

Arsanın Kayıtlı Değeri İle Rayiç Değer Farkı Konusu

merhaba; mükelleflerimizden birisinin sorusu, bayağı bir araştırdım ama tam bir neticeye ulaşamadım. bilgisi olan arkadaşlarımız veya üstadlarımız aydınlatırlarsa çok sevinirim. soru şu: aktife kayıtlı maddi duran varlıkların kayıt değeri 15.000 TL, şu andaki piyasadaki değeri ise 150.000 TL...
  9. D

Tadilatın mal sahibine yansıtılmasında kdvnin durumu

Merhaba Üstadlarım ve Meslekdaşlarım; kiracı (LTD.ŞTİ.) ve kiralayan tadilat konusunda anlaşmışlar ve kiracı 6000 TL+KDV=7.080TL masraf yapmıştır. fatura kiracı adına düzenlenmiştir. kira (örneğin brüt 12.500 TL'dir.) kiracı 7080 TL yaptığı masrafı düşerek geriye kalan rakamı bankadan kiralayana...
  10. D

Serbest Meslek Vergisindeki Kasıt Nedir?

Merhaba Üstadlarım ve Meslekdaşlarım; Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerin beyannamelerinin hazırlanması ile ilgili bir çalışma yapıyorum. Gider yazılabilecek unsurların içerisinde GVK.68 md./9.bent de "Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen...
  11. D

Yeniden Yapılandırma Kanununda basit usulden gerçek usule geçişmi?

Merhaba Üstadlarım ve Meslekdaşlarım; 5510 sayılı Kanun'la ilgili (SGK), Yeniden Yapılandırma Kanununda birçok değişiklik mevcut. (Tasarı halinde henüz) Şoförlerin (Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma aracı işyerleri) SGK'lı olması hakkında aklıma bir soru takıldı...
  12. D

İş Ortaklığı zarar etti. peşin ödenen vergi ne olacak?

Merhaba Üstadlarım ve Meslekdaşlarım; İnşaat işi ile ilgili iki tüzel kişilik iş ortaklığı kurmuşlar. iş ortaklığı için kurumlar vergisi mükellefiyeti tesis ettirmişler. fakat işler istendiği gibi gitmemiş, ama işi bitirmişler geçici kabuller alınmış. eksikliklerde giderilmiş kesin kabulde...
  13. D

Tasfiyede geçici vergi beyannamesi hk.

Merhaba Üstadlarım ve Meslekdaşlarım; Tasfiye Halinde Kollektif Şirket var. Geçici vergi konusunda bilindiği üzere kollektif şirketlerde ortaklar şahsen beyanname vermektedirler. herhangi bir limited şirket tasfiyesinde geçici vergi verilmemekte. kollektif şirket tasfiyesinde de tasfiyeye giriş...
  14. D

Tasfiye kapanış aşamasında geçmiş yıl karlarının durumu

Merhaba üstadlarım ve meslekdaşlarım. Tasfiye halinde dağıtılmamış geçmiş yıl karlarının durumu ile ilgili uygulamasını bilen; bu konuda tecrübesi ve bilgisi olanlardan yardımcı olmalarını rica edeceğim. Şimdiden bilgilerini ve yardımlarını paylaşan üstadlarıma ve meslekdaşlarıma teşekkür...
  15. D

Bedelsiz iade faturası olur mu?

Merhaba; büyük bir firmanın dağıtım işini yapan firmamıza gelen malların çoğu istenilen nitelikte olmadığı için geriye (büyük firmaya) iade ediliyor. fakat iade edilen malın miktarı ve tutarı çok olunca bu dikkat çekeceğinden (o büyük firmanın yönetiminin dikkatini çekeceği düşünülmektedir başka...