zirve

efendi kullanıcısının son içeriği

1. E

İhraç Kayıtlı Satışlarda İrsaliye Düzeni

Merhaba. Bünyesinde yeni çalışmaya başladığım A firmasında , yine grup firmamız olan B firmasna ihraç kayıtlı satış yapmaktayız. A firması B firmasına irsaliye ve ihraç kayıtlı fatura düzenlemekte. B firması ise yalnızca ihracat yaptığı firmaya ihracat faturası düzenlemekte. B firması ayrıca...
  2. E

Binek Ve Ticari Araçlarda Kdv Ve Amortisman

Günaydın üstadlar, Forumda bu konu hakkında birçok makale, görüş var , bir çoğunu okumama rağmen aradığım cevabı net olarak bulamadım. Binek araçlarda KDV oranı nedir, KDV indirim konusu yapılabilir mi ? Ticari araçlarda KDV oranı nedir, KDV indirimin konusu mu yapılmalıdır ? KDV dahil taşıt...
  3. E

Anonim Şirketlerde Huzur Hakkı

Merhaba, A.Ş. lerde huzur hakkı ödenmesine dair karar örneği var mı ?
  4. E

İnşaat Muhasebesi

merhaba arkadaşlar. müteahhit olan mükellef arsa sahibi ile sözleşme imzalıyor ve bina inşaatı yapımına başlıyor.2009 de başlayan inşaat muhtemelen 2011 da bitecek.biz bunun geçici vergilerini verirken nasıl bir yol izleyecez.boş mu verecez.normalde inşaata alınan malzameler kayıt altına...
  5. E

Hazine Teşvikleri

merhaba arkadaşlar..kurban bayramınız mubarek olsun merkezi turkiye de olan şirket yurt dışında şubesini açıyor.şirket daha önce hazineye teşvik için müracat etmiş.ve kabul görmüş.daha açılan bu şirketin yurtdışındaki şubesi bu teşvikten faydalanır mı.faydalanması için neler yapmalıyız.bu konu...
  6. E

A.Ş lerde Tadil Tasarısı

meraba arkadaşlar .mayıs 2009 da aş kurduk.5 kişi kurulan şirkette 3 yönetim 2 denetim kurulu var. bunlardan 4 ü hissesini devredecek.bunun yanında faaliyet konusuna ekleme yapılacak. yani olağnustü genel kurul toplamak gerekecek.yapmam gereken , izlelemem gereken yol hakkında bilgi...
  7. E

Vergi Levhası Tasdiki Hkk

merhaba arkadaşlar minibüs taşımacısı mükellefe vergi levhası tasdik ettirmediğinden tutanak tutulmuş.özel üsülsüzlük kesilcek sanırım.fakat mükellefin tasdikli levhası muhsebecisinde olup bunu nasıl iptal ettiririz. şimdiden teşekkür ederim.
  8. E

Düzeltme Beyannamesi Hkk

meraba arkadaşlar.kasım 2008 ve aralık 2009 a ait düzeltme beyannamesi verdim. kasım ayında devreden aralık ta ise ödecek kdv 200 tl iken düzeltme ilr 500 tl olacak. ben normal olarak kasım ayı için özel onaydan sonra kss ve dzt işaretledim. bunda sorun yok.ama aralık ayını verirken ay olarak...
  9. E

İşyeri Gideri

merabalar elemanı olmayan bir serbest meslek erbabı işyerinde yediği içtiği şeyleri gider olarak indirebilirmi.teşekkür ederim.
  10. E

Anonim Şirketlerde Y. Kurulu Başkanı

meraba arkadaşlar. A.Ş lerde yönetim kurulu başkanı kendisine ait bir yeri yönetim kurulu başkanı olduğu şirkete kiraya verebilir mi ?teşekkür ederim.
  11. E

Şirket Ana Sözleşmesi

meraba arkadaşlar. ahşap parke imalatı yapımı ile ilgili ana sözleşme örneği arıyorum. yardımcı olursanız sevinirim.lütfen arkadaşlar .acil
  12. E

vuk 344 e göre vzcz

meraba arkadaşlar.2008 yılı gelir vergisi beyannamesini verirken ödenen geçici vergiler kısmına gelir vergisi beyannamesindeki hesaplanan miktarı yazdığım için kanuni süresinden sonra düzeltme beyannamesi gönderdim.(geçici vergilerde direk %15 vuruluyor.g.vergisi beyannamesinde ise artan oranlı...
  13. E

İnşaat Muh Hk

merabalar. mütahit kat karşığı yap sat yapıyor.1 yıl içinde de inşaatı bitiriyor. yani yıllara sair değil.sorum şu:2006 yılında biten dairelerden 3 tanesi satılmamış.2008 de de yeni bir iş alıyor.2006 da stoklara atılan bu 3 daire 2008 de satılınca vergisi nasıl hesaplanacak.maliye ye bildirim...
  14. E

5084 ve AGİ

merabalar 5084 ten faydalanan iş yerinde asgari geçim indiriminide hesaba katarak bir muhasebe kaydı gösterebilirmisiniz. foruma yazılanları inceledim ama tam bir yanıt bulamadım.teşekkür ederim
  15. E

Yurt Dışından Gelecek Makina Techizat

merabalar. meyve suyu ,enerji içeceği üzerine bir fabrika kurmak istiyoruz.makina techizat yurt dışından ayarlandı.devletin bize yatırım teşvikine ilişkin bir uygulaması olacak mı . nasıl bir yola baş vurmalıyız yatırım teşviki almamız için. yada ne gibi yatırım teşviki bizim yapacağımız bu iş...