zirve

ELENOR kullanıcısının son içeriği

1. E

Vade Farkı Faturası

Merhabalar, Vade farkı için anlaşılmış bir oran yoksa; yasal olarak alınması gereken parametre ve güncel oranı nedir? Fatura hesaplanırken, alıcının vadesinde ödemediği Kdv dahil bakiye mi esas alınmalı, hesaplamaya ilişkin genel bir hesaplama formülü var mıdır? Teşekkürler...
  2. E

Ogs.

Ogs. işlemlerini banka yükleme dekontlarından kaydediyoruz. Yap-İşlet köprü geçişleri(Osmangazi, Yavuz Sultan Selim)kdv %8 olduğu için; yükleme dekontlarından işlem yapmak sağlıklı olmayabilir. Ogs. aylık hesap dökümü, yükleme dekontları, Kdv.ayrımı nasıl işlem yapıyorsunuz.
  3. E

Depozito

Ogs. depozito bedellerine iç yüzdeyle Kdv ayırıyor muyuz.
  4. E

Ertelenmiş Prim

Ertelenmiş 2017/ocak ve şubat sgk. primlerini 2017/1 geçicide KKEG. olarak mı yazacağız. 361 borçlu 368 alacaklı kayıt yaptık ertelendiği için burdan sanırım KKEG. almak gerekir. Vadesinde ödendiği zaman muhasebe kayıtları hakkında yardım alabilir miyim.
  5. E

İşyeri Gmsi

2016 yılı işyeri beyan sınırı 30.000 TL. Brüt kira geliri 30.000 TL. olanlar beyanname vermeli mi
  6. E

Ba form bildirim

Ba formunda; faturada matraha damga vergisi eklenmiş fakat üzerinden Kdv. hesaplanmamış. Ba formunda Matrah tespitinde damga vergisi dikkate alınmalı mı
  7. E

Kira Bedeli

Şahıs adına kayıtlı stopaj yoluyla vergilenen bina, şirkete ayni sermaye olarak eklenerek, kurum kazancına tabi olmuştur. Kiracılara kira bedeli fatura düzenlenecek ve kdv 'ye tabi olacaktır. Kira bedeli brüt kira-net kira hangisi üzerinden fatura edilmelidir. Bu konuda dayanak olabilecek...
  8. E

Belediye Ba Bs

Belediyelere yapmış olduğumuz 5.000 TL. üzeri harç ödemelerini (imar harcı, ruhsat harcı, toprak dolgu harcı vb.) ve emlak vergisi ödemelerini Form Ba Bs 'de bildirmek gerekir mi.Ayrıca belediyeye yapılan 7.000 TL. üzerinde bu ödemelerin banka zorunluluğu var mı.
  9. E

Huzur Hakkı

Yönetim kuruluna seçilme genel kurul tarihi mayıs, ticaret sicil tescili haziran ayı huzur hakkı ilk hangi ay için ödenmeli. Ücret artışa öyle; karar haziran, ticaret tescil temmuz ayı hangi ayda artış uygulanmalı. Asgari geçim indirimi de verilmemiş, olması gerekir değil mi.
  10. E

Rapor Girişi

Personelin 16.06.2016-17.07.2016 tarih aralığını içeren istirahat raporu mevcut. 16.06.2016-30.06.2016 için 2016/Haziran APHB. 01-istirahat bildirimini yapacağım. Ödemenin 10 günlük sürelerle alınması için nasıl işlem yapmalıyım. Detaylı bilgi alabilir miyim.
  11. E

İstirahat Raporu

Sigortalının aldığı 1 veya 2 günlük hastalık istirahat raporlarının ücreti ödenmiyor. Personeli tam gösteriyoruz, APHB çalışmamıştır işaretlemek gerekir mi. Çalışılmadığına dair bildirim girişi yapılıp, rapor onayı vermemiz gerekiyor mu
  12. E

Brüt

Şahıstan stopajlı olarak kiralanan yer, firma aktifine dahil olursa artık kdv 'ye tabii olacaktır. Bu durumda fatura düzenlemesi nasıl yapılır? net kira + kdv net kira + stopaj + kdv
  13. E

Damga Vergisi

A.Ş. 2014 yılı başlangıçlı yapılan sözleşmeyle ilgili damga vergisi beyanında bulunacak. Gecikmeli olarak beyan olacağı için vergi dairesine direk beyan mı edilmeli yoksa A.Ş. ler de damga vergisi defteri ve beyanı zorunlu olduğu için beyannameyle mi bildirim yapılmalı. Cezai yönden durum ve...
  14. E

Emeklilik

Emeklilik müracaatı yapacak; prim gün sayısı, hizmet yılı ve yaşı tamamlayan Sgk.lı çalışan hangi kodla çıkış yapmalıyız. 8- Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle 14- Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması
  15. E

Yüksek Lisans

İstanbul 'da Muhasebe Denetim tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum. Okan Üniversitesinde ilgili bölüm var uzaktan da eğitim sistemi de var. Muhasebe Denetim tezsiz yüksek lisans farklı önerileriniz yada Okan Üniversitesinde ilgili alanda eğitim görenler varsa, bölüm hakkında bilgi almak isterim.