emrcnr7 kullanıcısının son içeriği

1. E

Etsy Ebay Amazon vb. Firmalardan Gelen Komisyon Faturası

merhaba benim de böyle bir mükellefim var yeni kuruldu ama amazon türkiye hesabı yokmuş, yurtdışından alıp yurtdışında satış yapıyor, işçisi yok, 20-50 dolar arası satışlar yapıyor yani çok düşük, vergi mükellefiyetinin devam etmesi gerekir mi ? 50 dolar gibi satışları bildirmek gerekiyor mu ...
  2. E

Gelir Vergisinde Geçici Vergi Kapanış İşlemleri

Merhaba Tekrar konuyu canlandıracağım ama gelir vergisi kapanış kayıtlarında 370-371-691 hesapları kullanılır mı ? farklı yorumlar var, doğrusu nedir ?
  3. E

Kur Değerleme Kaydının Geçici Vergi Döneminde Atlanması

merhaba euro banka hesabına değerleme yaperken, son bakiye ile geçici vergi için yayınlanan kur çarpılıyor, mizanda ki banka bakiyesinden fazla ise, 646 a 102 b olarak işliyoruz, bakiye ile çarptığımız kur mizanda ki bankalar bakiyesinden düşük ise, 656 b 102 a olarak işliyoruz. bu işlemlerde...
  4. E

Kur Değerleme Kaydının Geçici Vergi Döneminde Atlanması

Merhaba Ters kayıt 102 hesabı olarak soruyosanız evet, 656 b 102 a veya 646 a 102 b olacak.
  5. E

Gelecek Aylara Ait Gelirler

teşekkür ederim. iyi çalışmalar.
  6. E

Gelecek Aylara Ait Gelirler

merhaba araç kiralama şirketi 5 aylığına araç kiraya vermiş 35000 tl karşılığında çek ile, bu tutarı tek seferde faturalandırıp kdv'sini beyan edeceğim değil mi ? gelecek ay kiralarını 380 hesapta mı izlemek gerekiyor ?
  7. E

Yıl- İçinde Satılan Demirbaşın Muhasebe Kaydı

100-borç hs. 257-borç hs. 391-alacak hs. 255-alacak hs. 689-borç hs.
  8. E

Yıl- İçinde Satılan Demirbaşın Muhasebe Kaydı

merhaba %1 satış+kdv olarak değerlendiriyorum 100- 5.050,00 257- 2.666,67 391-50,00 255-10.000,00 689-2.333,33 muhasebe kaydı böyle olacak
  9. E

Kiralama Faaliyeti Şahsi Aracın Çıkışında KDV Durumu

tabiki bildirmeniz de bir sakınca olacağını sanmıyorum, bizim firma 2.el araç ticareti ve kiralama işi yapıyor, alım satım için aldığımız aracı 153 hesapta izliyoruz, kiralama için aldığımızı 254 hesapta izliyoruz, ben onun için iç dilekçe vermedim, hesap planlarında işlemleri farklı olduğu için...
  10. E

Kiralama Faaliyeti Şahsi Aracın Çıkışında KDV Durumu

merhaba evet kiralama için alınan araçların bildirimi kabis sistemi ile yapılır, kiralama için alınan araçların kdv'si indirim konusu yapılır ve normal amortisman ayırabilirsiniz, kiralama faturalarının üstüne plakalarını yazıp her araç için sözleşme yapmalısınız, kiralama araçlarını elden...
  11. E

Araç Alım Satımında KDV Ve Kar Durumu

31/12/2021 tarihinde araç alındı, kıst amortisman olarak sadece aralık ayına amortisman yazacağım 2021 yılı için, kıst amortisman hesaplamasıda bu tutar sınırına göre mi olacak ?
  12. E

Binek otomobil kiralanması durumunda aylık 6.000 TL ye kadar olan tutar gider olarak dikkate alınabilecek. 6.000 TL ve üstü KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDER olarak kayıtlara alınacaktır. Binek otomobil alımında gider olarak indirim konusu olarak kayıtlara alınacak KDV ve ÖTV toplam tutarı 150.000...
  13. E

Ötv ve kdv’yi maliyete ekleyeceğim, ötv ve kdv hariç tutarı 170 bin üzerinde ise, toplam fatura tutarı 320 bin tl’yi geçmiyorsa bütün tutara amortisman ayırabilir miyiz ? Amortisman yazma sınırı 170 bin sadece ötv ve kdv gider yazılırsa mı geçerli ?
  14. E

kdv ve ötv’yi maliyete alıyorum dediğiniz gibi, amortismanı da 320.000 tl’ye kadar mı ayırabileceğim ?
  15. E

Merhaba Araç alım satım(galericilik) ile uğraşan mükellefimiz araç alımı yaptı, bu aracı aktife kaydedeceğim, iş ile ilgili kullanacağını söyledi, alım satım için alınan araçların kdvsini indirebiliyoruz ama galerici mükellefin aldığı aracı aktife kaydedersek kdv’yi indirim konusu yapabilir miyiz ?