emrcnr7 kullanıcısının son içeriği

 1. E

  Faal Bir Şirket Aynı Zaman da Sigorta Acenteliği Yapabilir mi ?

  Teşekkür ederim. internet satışı faaliyet kodu'nu, sigorta acenteliği olarak değiştireceğim, kdv mükellefiyeti ortadan kalkacağı için vergi türü terki yapacağım, bunu faaliyet kodu değişikliği yaptığım ay(bu ay) yapsam olur mu ? herhangi bir evrak alışverişi olmadı bu ay kdv yönünden.? Ay ortası...
 2. E

  Faal Bir Şirket Aynı Zaman da Sigorta Acenteliği Yapabilir mi ?

  Teşekkürler. Levha kaydı ayrı bir kayıt türü mü ? mükellefiyetimiz var ama ikameygah adresinde görünüyor, esnaf odası kaydı yeterli midir bu işi yapması için?
 3. E

  Faal Bir Şirket Aynı Zaman da Sigorta Acenteliği Yapabilir mi ?

  Merhaba İnternetten satış yapan mükellef sigorta acenteliği yapmak istiyor, internet satış faaliyetini kapattırıp sigorta faaliyeti olarak açsak olur mu ? şahıs olarak sigortacılık yapılabilir mi? ev adresi kabul edilir mi ? ayrıca bir işyeri açması gerekir mi ? iyi çalışmalar dilerim.
 4. E

  Alış İade

  Merhaba Gider alış iadesi kümülatife eklenecek mi ? Diğer işlemlerde 504 kodu ile mi göstermek gerekiyor ? Muhasebe kaydı yaparken 740 hesap alacak olarak mı yazılmalı, 649 hesap mı izlemeliyiz ? İyi akşamlar.
 5. E

  Ödenmeyen SGK Prim Kaydı Hk.

  Teşekkürler. Bordrolarını işleyip 361 hesap tutarlarını kkeg olarak matraha ilave edeceğim, ödendiğinde beyannamede indirim konusu yapacağım doğru mudur ?
 6. E

  Ödenmeyen SGK Prim Kaydı Hk.

  Merhaba 2022 yılı ocak şubat ve mart aylarında sgk primleri ödenmedi, bu tutarları 1.geçici de gösterecek miyiz ? Kurumlar vergisinde mi göstermek gerekiyor ?
 7. E

  Araç Alımı Ve Ötv

  Merhaba Herkese iyi bayramlar dilerim. 7338 kanun ile gelen ötv tutarlarının maliyete eklenmesi kısmında (emtia hariç) yazıyor. Oto alım satım mükellefi sıfır araç aldı satmak için, faturada ki ötv tutarını 153 hesaba alabilir miyiz ? yoksa direkt gider mi yapmamız gerekiyor ? galerici için...
 8. E

  Araç Alışlarda ÖTV' nin Durumu

  Merhaba Kiralama işi için aldığımız araçları 254 hesaba aldığımız için ilk yıl kredi faiz+bsmv tutarını 254 hesaba alıyorduk, çünkü amortisman ayırarak o faiz+bsmv tutarlarını 5 yıl süreye yayıyorduk ki gelir idaresinin istediği bu mantık olarak, ama 153 hesapta izlediğimiz zaman amortisman...
 9. E

  Araç Alışlarda ÖTV' nin Durumu

  Cevabınız için teşekkürler. Araç emtia olduğu için tereddüt ettim maliyete girer mi diye, bu araç kredi ile alındı, 2022 sonuna kadar olan faiz+bsmv tutarını 153 hesaba atabilir miyiz ? aracı sattığı zaman 621 hesabı şişkin göstermesinden dolayı sıkıntı olur mu ?
 10. E

  Araç Alışlarda ÖTV' nin Durumu

  Merhaba Oto alım satım yapan mükellef sıfır araç satın almıştır. Fatura üzerinde ki ötv tutarını 153 ticari mallar hesabına alabili miyim ? 7338 sayılı kanun; MADDE 27 – 213 sayılı Kanunun 262 nci maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir. “Aşağıda sayılan giderler de maliyet bedeline dâhil...
 11. E

  Oto Galeri Satış Kdv Durumu

  Merhaba 1-) Araç size faturalı girdiği için sizde %1 faturalı çıkacaksınız. Doğru. 2-)Araç size %18 faturalı girdiği için sizde %18 çıkacaksınız. Doğru. 3-)Oto galeri firmasının yetki belgesi mevcut ise yeni kanuna göre özel matrah %18 kesilecek. Doğru. 4-) En çok karıştırılan konu bu galiba...
 12. E

  Ödenmeyen SGK Prim Kaydı Hk.

  Teşekkür ederim tahsin abi.
 13. E

  Ödenmeyen SGK Prim Kaydı Hk.

  Merhaba Ödenmeyen sgk primlerini 4.dönem geçici vergide kkeg olarak beyannameye ekledik. Kurumlar vergisinde de kkeg olarak aynı rakamı ekleyecek miyiz ? 189 ile görüştüm, eklemeyeceksiniz dediler, eklemezsek matrah farkı olacak, dipnotlarda belirtmemiz yeterli midir ?
 14. E

  Muhasebeci Faturaları Neden İster?

  interaktif vergi dairesi e-arşiv bölümünden listeliyordur, orada sadece bilgiler olur, faturanın aslı olmaz, onun için sizden istiyordur.
 15. E

  Muhasebeci Faturaları Neden İster?

  Tabiki muhasebeciniz olduğu için istiyor. sizin kestiğiniz ve size kesilen faturaları, banka ekstrelerini, dekontları,çekleri,senetleri,işe aldığınız işçi ile ilgili bilgileri, vb. muhasebeciniz ile paylaşın.
Üst