turkcell
F
Etkileşim Puanı
0

Profil mesajları Son aktivite Gönderiler Hakkında

• Sayın fatmaguntay,

Prensip gereği ziyaretçi mesajlarına burada cevap vermekten ziyade forumda ilgili soru açılması ve tüm forum üyelerinin sorudan ve cevaplardan yararlanması daha iyi düşüncesindeyim. Sorunuzu forum sayfasında açarsanız daha iyi olacaktır.
    çok olmazsam birşey daha sormak istiyorum size,işyeri açılışı yaptığım mükellefime (imalat ve satış) yoklamaya giden memur orda elemanları görünce ssklı işci nezaman çalıştırmaya başlanacak diye beni aradılar 15 gün içinde dedik tamam dedi adam.ben tutanağı görmedim heralde bi sorun olmaz dimi işe başlama onayı olmuştur beklenmeye alınmamıştır dimi şunun için soruyorum gib den vergi levhası sorguladığımda ki daha önceden vergi nosu varmış.bu vergi nolu şahsın herhangi bir mükellefiyet olmadığı için vergi levhası yoktur diye bir yazı çıkıyor.birde ssklı çalıştıracak dosya hazırlamak gerekiyor bu evrakların içinde belediyeden çalışma ruhsatı diye yazıyor bu olmadan dosya açılmaz dimi.sizede sormak istedim.bi türlü kısa yazmayı beceremedim.terkrar tekrar teşekkürler.hayırlı işler..:)
    tahsin bey cevabınızı şimdi gördüm,çok teşekkür ediyorum ilginiz ve cevabınız için.şöyle söyliyeyim kendi kira kontartımda bu kira sözleşmesi 2 nüsha olarak düzenlenmiş 1 sureti kiracıya 1 sureti kiraya verene bırakılarak yürürlüğe girmiştir yazıyor.ben vergi dairesine açılışa gittiğimde damga vergisini x2 olarak aldılar.başka mükellefin kira kontratında iş bu kontrat... düzenlenmiş,muhatapların herbirine verilmiştir yazıyor ve bu nokta kısımları boş.ben daireye işe başlama bildirim için gittiğimde tek damga vergisi aldılar.bende yanlışmı yaptım acaba diye dşündüm çünkü bu noktalı kısmın yazdığı hususi şartlar sayfasının fotokopisini çektirmemiştim .kiraya verern adınada ödenmesi gereklimiydi.dedimya biraz acemilik ayrıntılara çok takılıyorum yine uzattım sanırım benden soru almazsınız sanırım bir daha..:)
    Ancak,burada gözden kaçan hatta pek bilinmeyen bir husus vardır.Kontratlar genelde nüsha olarak hazırlanır.Nüshayı suret şeklinde değiştiriseniz sadece kendi adınıza olan ödemeyi yapmanız daha sağlam ve ispat edici olur.Yani kontratın nüsha maddesinde "iş bu kontrat 2 nüsha düzenlenmiştir" demek yerine "1 asıl 1 suret şeklinde düzenlenmiştir" derseniz sadece tek bir damga vergisi ödeyebilirsiniz.
    kısaca "nüsha"şeklinde yazarsanız her nüsha için ayrı ayrı ödersiniz.
    nüsha ve suret ayrıımıyla ilgili sirküleri okuyabilirsiniz.
    ::Mevzuat Display::
    Saygılar
    Merhaba,sağolun iyiyim,siz nasılsınız :)
    Yoo sorunuz saçma değil,genelde tereddüt edilir bu konuda..
    Kontratın damga vergisi hesabında kontrat sayfa sayısının hiç önemi yoktur.İster tek sayfa ister 5 sayfa verin farketmez.Burada önemli olan kontratın hazırlandığı nüsha sayıdır.Genelde kontratlar mal sahibi ve kiracıya kalacak şekilde 2 nüsha hazırlanır.Vergi daireside nüsha sayısına göre damga vergisini hesaplar.Hatta kefil olursa 1 taneside kefile verilecek mantığıyla 3 nüsha olarakta hesaplanabilir.Genelde yapılan hem kiracı adına hemde mal sahibi adına tek kalemde ödenmesidir.Ayrıca kontrat içinde buna dair bir hükümde konulabilir.Eğer böyle bir hüküm yoksa hatta isterseniz kiracı adına tek bir damga vergisini bile ödeyebilirsiniz.Vergi dairesi burada illa mal sahibi adınada ödenmelidir şeklinde bir şart koşamaz
  • Yükleniyor…
  • Yükleniyor…
  • Yükleniyor…