ferhat
Etkileşim Puanı
40

Profil mesajları Son aktivite Gönderiler Hakkında

• Ferhat bey merhaba,
    Elinizde acaba inşaat işiyle alakalı iş ortaklığı sözleşmesi Mevcut mu?
    Rahatsız ediyorum kusura bakmayın
    Ferhat bey iyi günler doktora öğrencisiyim tfrs ya da bobi frs ile ilgili bir tez yazmak istiyorum.Ancak sanki bütün konular hakkında yazılmış gibi ya da buldugum konular yüksek lisans seviyesinde oluyor. İşin içinde olan bir uygulamacı olarak sizin tfrs konularina daha geniş bir perspektiften baktiginizi düşünüyorum. Acaba bana yardımcı olabilir misiniz? Bir yönlendirme yapabilir misiniz? Teşekkürler.
    Merhaba basit usul yaninda calisan iscisinin gider olarak brut ucret+sgk isveren payi+sgk issizlik isveren payi olarsk yazdik. Peki gelirine herhangi birsey yazilacakmi kanunen kabul edilmeyen iscilik gideri olarak.?
    Sayın ferhat bey mali müşavirsiniz size bir sorum olcak

Hizmet ; belirli bir bedel karşılığı iş yapma diyebilirmiyiz örn . inşaat taahhüt fason üretim
    Diger bir sekilde hizmet fayda yarar sağlayan etkinlikler soyut faaliyetler örn yolcu taş. Düğün sal. Otel
    Yorumunuz nedir
    Şimdi forumda da yazdım ama cevap alamadım bu nedenle sizi tekrar rahatsız ediyorum. 6736 matrah artırımı yaptık ilk taksidi süresinde ödedik. Şimdi ikinci taksidi mayısta mı ödemeliyiz ve temmuz eylül ... olarak mı devam etmeliyiz
    Hocam günaydın. Beni hatırlar mısınız bilmem bir arsa alımı konusunda bana çok yardımcı olmuştunuz. Sonrasında ben biraz ara vermek zorunda kaldım. İlk neden kızım oldu izin kullandım sonra smmm yetrliliğe hazırlandım ve şuan çok yeni çömez bir meslektaşınızım. Ama mutluyum:)
    Ferhat bey merhaba, sizden 1 konuda bilgi almak istiyorum.
    Türkiyede maaşlı çalışanım.onun haricinde 2 farklı gelir kaynağım var
    1-apple ve android için mobil uygulamalarım var. buradan kazancımın vergisi ödenmiş şekilde bana apple ve google banka hesabıma ödüyor.
    2-Websitelerim üzerinden sattığım reklamlardan elde ettiğim reklam gelirim var.karşılığında fatura vs hiçbirşey kesmiyorum.bireysel işler.
    Şimdi ben Dalaware de LLC şirket kurmakla ilgili makalelere rastladım.aklımada yattı. fakat bilgi eksikliğimi gidermek istiyorum.
    Yukarıda yazdığım 2 gelir kaynağımdan da kazancım amerikadaki banka hesabına yatacak yıl sonunda da Amerikadaki banka hesabıma yatan tutarın %15'ini amerikaya vergi olarak mı ödeyeceğim ?
    Ferhat bey merhaba daha once ozelden yine sizden bir kac soruma buradan cevap almistim bilgi ve tecrubenize dayanarak bir kac daha soru sormak istiyorum.
    1- Tüp sektorunde bize ait bos tupleri toplayan sahis bu topladigi tupleri bize tanesi 2 tlden hizmet bedeli faturasi keserek bize tupleri teslim ediyor.Ben bu tüpleri nasil stoguma alirim ve stok fiyatini nasil ayarlarim.
    2- Diger tüp saticilarindan emanet tüp alip doldurarak piyasaya satista yapiyoruz tupu bize veren sahis bize fatura kesmediginden bu emanet tupleri konsinye irsaliyesi ile stoguma alsam sorunu cozmus olur muyum.
    3- Bu takas sisteminden ve diger art niyetliler tarafindan bayilere verdigim tupler piyasadan kaybolmakta dolayisiyla stogum olmadigi halde stok varmis gibi bir durum olmakta.Bu fazlalik olusturan stogu muhasebe sisteminden nasil cikaririm.
    Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.
    Syg.
    ferhat bey iyi çalışmalar...
    benim bir sıkıntım var o yüzden size danışmak istiyorum
    konu şöyle
    biz bir otele perde kumaş satışı yaptık ve faturalandırdık bizim muhasebemiz faturayı işledi ama kesilen fatura karşı tarafa ulaşmadıgı için karşı taraf (otel) işleyemedi
    ne yapmamız gerek bu işi düzeltmek için
    Ferhat bey merhaba

Ben bir mükellefim için işe giris bildirgesi verdim ve sgk dan sifre aldım. İşe giris bildirgesinde 06.05 yazıyordu. Ise girisi 07.05 e yaptım.onuda yapmazdım aslında da deneyimsizligime geldi memura sordum ise giris tarihinden 1 ay içerisinde yapabilirsiniz girisi günün tarihini atın dedi. Ceza gelir mi?ne kadar gelir?ne yapmalı.?teşekkürler yardımlarınız için. .insaat firması taseron değil. Asgari iscilik muhabbetide var denetlenir diye düşünüyorum.
    Merhaba ferhat bey,
    360 nolu hesapta ödenecek gecici v.muh.ucreti,kdv vs...ayrı kalemler de tutuyorum.mükellefim vergi borçlarına istinaden 6552 nolu yapılandırmadam faydalandi.yapilandirma ödemelerini muhasebelestirirken nasıl yapmalıyım 360 ı 368 e yapılandırmaya konu olanı atip oradan 368
    689 nolu hesaplarimi kullanmalıyım.360 ı kullanirsam nasıl ayiranilirim gecici kdv muh.vs...Teşekkürler ederim...Saygılar
    Ferhat bey merhaba,
    arsa satışı ile ilgili açtığım konuya cevap yazmistiniz. Antalya da bir nalı musavir arkadaşım sadece miras kalan oranında vergiden muaf olursunuz diyor. Konuyu netlestirmem gerekiyor. Şayet vergisel bir durum ile karsilasacaksak önceden bilmem gerekiyor. İlgi ve desteginiz için sonsuz teşekkürler
    Öncelikle selamlar,ferhat bey iş yerimizde bi sorun teşkil etmekte acaba sizden yardım isteyecektim
    zamanınız varsa tabi...
    Akaryakıt istasyonunda anlaştığımız firmalara yakıt satışı olmaktadır firmanın nakliyecileri bulunmaktadır. Nakliyecilerine anlaşmış olduğu paranın bir kısmına bizden akaryakıt almasını talimat veriyor.Nakliyeci de bizden yakıt alıyor biz nakliyeciye sattığımız yakıt karşılığında ona fiş veriyoruz yakıt tutarınıda firmaya borçlandırıyoruz.Firmayla bunun dışında kendi araçları içinde çalışıyoruz bu satışlar içinde firmaya fatura kesiyoruz.Ay sonunda BA/BS mutabakatı yaparken firmanın söylediği ve bizdeki satış haliyle tutmuyor hatta bayağ fark çıkıyor.Şimde akaryakıt istasyonu olarak 2015/ocak ayından itibaren e-defter'e geçmiş bulunmaktayız.Bundan sonraki BA/BS mutabakatımız da sorun olurmu veya ne yapmamız gerekir.

Konuyla ilgili Görüşlerinizi beklemekteyim

Teşekkürler.
  • Yükleniyor…
  • Yükleniyor…
  • Yükleniyor…