zirve

feyzanur kullanıcısının son içeriği

 1. F

  S.gorta Acentelerinin Transfer Fiyatlandırmasındaki durumu ?

  Sn. Arkadaşlar. LTD olan bir Sigorta Acentemiz var. Tarnsfer Fiyatlandırması kapsamında değerlendirilmesi gerekiyormu ? Sigorta Acentelerinin düzenledikleri Poliçeler ana Sigorta Şirketine ait. Teşekkür ederim.
 2. F

  BA-BS Alıcı Satıcı Ay Bazında Aynı Tutarı Nasıl Beyan Eder?

  Örneğin ; Satıcı Firma (A), Alıcı firmaya (B) Nisan ayı içinde kdv hariç 10.000 YTL satış yapıyor . A firmasının, B firması için BS formuna yazacağı tutar dolayısıyla 10.000 YTL B firması A firmasının faturalarının bir kısmı 2.000 ytl geç geldiği için Mayıs ayına giriyor. Dolayısıyla Nisan ayı...
 3. F

  Depo Olarak Nitelendirilen Yerler Ticaret Sicilde Tescile Tabi midir ?

  İyi çalışmalar arkadaşlar, DEPO olarak nitelendirilen yerler Ticaret Sicilde Tescile tabimidir ? Bu konuda bana bir dayanak sunabilirmisiniz.
 4. F

  Elde Edilemeyen Kira için Beyan Verilir mi ?

  Mülk sahibi meskenini kiraya veriyor. Kiracı 9 aydır kirasını ödemiyor. Mülk sahibi dava açıyor. Elde edilen bir gelir yok. Bunun için beyanname verilir mi?
 5. F

  Özel maliyet mi? Demirbaş mı? Direkt Gider mi ?

  İyi çalışmalar arkadaşlar. Bir işyerimize; 5.000 YTL değerinde çelik konstrüksiyondan ofis bölmeleri yaptırdık. Bu ofis bölmeleri taşınabilir şekilde. Demirbaş mı? Özel Maliyet mi? Direkt Gider mi ? işlemem gerekir.
 6. F

  Finansal Kiralama tahakkuk tarihi ?

  İyi çalışmalar dileğiyle. Finansal Kiralama Sözleşmelerinin Muhasebe tahakkuk kaydında, Sözleşme tarihimi esas alınmalı yoksa Kira Ödeme Planının Noterden tasdik edilerek kesinleştiği tarihmi dikkate alınmalı. ? Muhasebe Tahakkuk kaydı hangi tarihe yapılmalı.
 7. F

  Finansal Kiralama Sözleşmeleri Hk.

  Şirketimiz 31.05.2007 tarihinde Finansal Kiralama Sözleşmesi imzaladı. Ancak Kira Ödeme Planı 05.07.2007 tarihinde kesinleşti ve noter kanalıyla tarafımıza gönderildi. Finansal Kiralama Sözleşmesi TAHAKKUK KAYDI için hangi tarih dikkate alınmalı.? Sözleşme tarihimi ? Kira Ödeme Planı Noter...
 8. F

  Yeni İşyeri Açılışı ?

  Arkadaşlar bir işyeri açıyoruz. Ancak mülk sahibi bizden kira istemiyor. Kira Sözleşmesi düzenlenmiş ancak kira bedeli yok. VErgi Dairesi bildirimi sıkıntı olurmu? Yada nasıl olmalı?
 9. F

  Demirbaş İadesi

  Haziran ayı içerisinde aldığımız bir bilgisayarı demirbaşa kaydettik, aynı ay içinde tamamını geri iade ettik. KArşı tarafa aynı tutarda fatura kestik. Muhasebe kaydı nasıl olmalı?
 10. F

  Yıllık Kira Ödemesinin Geri İadesi Halinde Muhasebe Kaydı ?

  İyi çalışmalar arkadaşlar. 01.01.2007 tarihinde 1 yıllık kira tutarı örneğin ; 5.000 ytl olan bir yer kiraladık ---------/---------- 740 180 360 336 ---------/----------- ve kira bedelini bankadan peşin ödedik. ---------/---------- 336 102 ---------/----------- 2 ay kalıp işyerinden...
 11. F

  Kira Sözleşmesi Süresi - Yenileme - Damga Vergisi Hk.

  İyi çalışmalar . Kira sözleşmesinde Damga VErgisi hakkında bilginizi rica ediyorum. 1 Yıllık Kira Sözleşmesi düzenledik . Ve 1 yıla isabet eden Damga VErgisini ödedik. 2. yıl yeni bir sözleşme yapmadan kira tutarında artış yaparak devam ettik. Bu durumda Damga VErgisi ne şekilde olacaktır.
 12. F

  320-336 Nolu Hesaplar Hk.?

  Tutulan hamallara yapılan ödemelerde, Fatura kesemeyen alçıpan tadilatı yapanlara , Kestiğim Gider pusulalarında karşı tarafı 336 mı ? 320 mi ?kullanarak ifade etmek daha uygun dur ?
 13. F

  Damga Vergisinde Taraf

  Kira Sözleşmesinde Kiraya verende - Kiralayanda bir Anonim Şirket. Sözleşmeden doğan damga vergisinin beyanını her iki tarafta yapar mı ?
 14. F

  Tabela Vergisi ?

  İyi çalışmalar arkadaşlar. Kardeşinize yardımcı olursanız sevinirim. Problemim şu ;; İşyerine TABELA ASILDIĞI zaman bunu ne kadar süre içinde belediyeye bildirmemiz gerekir ? Zamanında bildirmediğimiz zaman tarafımıza kesilen Vergi Ziyaı için nasıl bir indirim yapılır ?
 15. F

  YKB Leasing Faturası ?

  Faiz...........150,00 YTL Anapara..... 0,00 YTL KDV'li Kİra..1.500,00 YTL Muhasebe Kaydı nasıl olmalı. Anapara 0 yazıyor ?
Üst