resim

furkan6602 kullanıcısının son içeriği

1. F

Gayri Safi İş Hasılatı 5 Kat Uygulanır mı?

Öncelikle tüm arkadaşlara hayırlı günler dilerim. Terzilik faaliyeti aynı zamanda konfeksiyon işi yapan bir mükellef, resmi bir kurumda ihale ile dikim işi almış, ancak bu işi kendisi yapmayıp, başka bir kişiye yaptırmış ve karşılığında fatura almıştır. İhale ile iş aldığı kurumada kendi...
  2. F

Aracılık Sözleşmesi Ücret ve Makbuz Düzeni

öncelikle iyi günler dilerim. bu defterini kendisi tutan 2. sınıf esnaf, ben defterimi kendim tutacağım, vergi dairesine gittim, siz muhasebeciye sadece bilgileri verirsiniz onlar gönderirler demiş. bizim bu şekilde gelen kişilere karşı tutumuz nasıl olmalı, ben senin tutman doğru olmaz, ne...
  3. F

Şehir Planlama Ana Sözleşme Maksat ve Konuları

öncelikle iyi günler dilerim, yabancı olduğum bir konu, bir ltd. şti kurmak istiyoruz, ana faaliyet konusu şehir planlama olacak, şirketin maksat ve konuları neler olmalı, özellikli bir durumu, özellikle yazmamız gereken konular varmı? bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
  4. F

Ünvan Değişikliği Fatura Kullanımı

öncelikle iyi günler dilerim. bildiğim kadariyle, bir şirket ünvanı değiştiği zaman, elinde bulunan faturaları üzerine kaşe basmak suretiyle kullanmaya devam edebiliyor. doğrumudur, eğer doğruysa kullanabileceğine dair yazılı bir mevzuat varmıdır. birde bağkur bölümünde bir soru soru sormuştum...
  5. F

Bağkur Sigortalılığı Bittikten Sonra Sağlık Yardımları

öncelikle herkese iyi günler dilerim, zorunlu bağkurluluk kapsamında olan birkişi, bağkurluluğu bittikten sonra, ssk lı olarak çalışmaya başlamıştır. ssklı olarak sağlık hizmetlerinden faydalanmayacağına göre, bağkur sağlık yardımlarından yararlanmaya devam edebilirmi. ederse ne kadar daha...
  6. F

A. T. Yüklenicisine İş Yapan, Beyannameyi Nasıl Doldurur

öncelikle iyi günler dilerim, at yüklenicisine bir fatura kesilmiş tutar düşük, benim sormak istediğim, biz bunu kdv beyannamesinde nasıl göstereceğiz ve muhasebe kayıtlarını nasıl yapacağız, rakam küçük o yüzden iade talep etmeyeceğiz ve direk tahsil ettiğimiz kdv den, bu satış için yaptığımız...
  7. F

Basit Usülden Gerçek Usule Geçişte Kdv Durumu

önecelikle iyi günler dilerim. 01/02/2007 tarihinde basit usülden gerçek usule geçen bir mükellefin, stokta bulunan mallar ait kdv lerini, ilk kdv beyannamesini verirken önceki dönem devir kdv sine yazacağız, stokların listesini yapıp, dosyaya takacağız. (listeyi vergi dairesine vermeye gerek...
  8. F

İşyeri Devrinde ÖKC

öncelikle tüm arkadaşlara iyi günler dilerim. bir işletme işyerini bir başkasına devrediyor, içerdeki emtia demirbaş vs. faturasını devrettiği kişiye kesiyor. ancak ödeme kaydedici cihaza ait faturayı kesebilmesi için devrettiği kişinin izin yazısı alması lazım. bu durumda devralan kişi...
  9. F

Babasından Dolayı Maaş Alan Kız Çocuğunun İşyeri Açması

öncelikle iyi günler dilerim. bir kız çocuğu babasından dolayı bağkurdan maaş almaktadır. bu kişi kendi adına bir işyeri açmış olsa, bağkur maaşı kesilirmi ve bağkur primi yatırması gerekirmi, aynı durum başka sigorta kollarından maaş alanlar içinde geçerlimidir.
  10. F

Tıp Merkezi Kurucu ve Sonradan Ortak Olmada Hekimlik

ilgi ve bilgilerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler benim sorum, bir tıp merkezi ltd. şti olarak kurulacak. kurucu ortakların hepsinin hekim olması gereklimidir. ve kurulduktan sonra hekim olmayan kişilerden ortak alınırsa bir sakıncası olurmu. ayakta teşhis ve tedavi yönetmeliği...
  11. F

sıfır hususi otomobil

arkadaşlar arama motorunu kullandım, bir çok konu var ama, herhalde benim durumum pek iyi değil, biraz karıştırdım. o yüzden ben durumu yazıp, benim durumumla ilgili cevabı öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. bilanço defteri tutan bir şahıs işyerinde kullanmak için, 2006 model...
  12. F

kobi yatırım teşvik belgesi kdv istisnası

öncelikle bilgi verecek arkadaşlara teşekkürler. benim sorum, 2005 yılında bir müşterim işyeri açtı ve oto tamir ve talaşlı imalat işi yapacaktı, ancak makina alımı için kredi işlemleri için bu zamana kadar beklendi ve bu sene içinde 2005 yılı faaliyet olmadığı ve kanuni sınırları geçmediği için...
  13. F

kira kontratı %0 9 damga oranı

öncelikle iyi günler dilerim. belediye ile kira kontratı yapıldı ve 1 tanede kefil var. vergi dairesi %09 oranında damga vergisi hesaplayıp istiyor. damga vergisi kanunu ve tebliğlelerine baktım, kontratın kefilli olması ile %0 1,5 olan damga vergisine %0 7,5 daha eklendiğine dair birşey...
  14. F

A.Ş. Genel Kurul Yapma Zorunluluğu

öncelikle tüm arkadaşlara iyi günler dilerim, a.ş. lerde genel kurul her yıl yapılmak zorundamı, biz 2 yılda bir yapıyoruz ve şu ana kadarda bir sorun çıkmadı. bu senede 2. yılı ve şirkette hisse devirleri yaşanacak, bu yüzdende şirket müdürü, yönetim kurulu vs. kurulları bu devirlere göre...
  15. F

KDV2 Beyannamesi

ilgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler, benim sorum, kantin işletmesi sorumlu sıfatıyla kdv 2 beyannamesini ebeyanda veriyorum, ancak kdv 9015 diye bir kdv beyanı daha var ebeyannamede, benim kdv2 beyannamesimi yoksa kdv9015 beyannamesimi vermem gerekiyor. tebliğlerde kdv 2 beyannamesi...