zirve

hakanakay kullanıcısının son içeriği

1. H

Yurt Dışından Gelen Komisyon Ve Danışmanlık Faturasında Kdv Ve Stopaj

İyi aksamlar. Yurt dışına hizmet ihracatı yapan mükellefim var. Konuyu söyle özetleyeyim. Firmamız Yurt dışındaki firmaların Türkiye den ithal edeceği mal ve hizmetlere aracılık etmektedir. ve bu yapmış olduğu hizmet karşılığında komisyon ücreti almaktadır. Yurt dışına hizmet ihracatı yaptığında...
  2. H

Şahıs İşletmesi Ek faaliyet Hakkında

Merhaba bir konu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum. Şahıs firması otel malzemeleri toptan alım satım işi ile iştigal etmektedir. unvanı ticaret odasına tescilli ve faturasında yazmaktadır.Bu mükellef aynı zamanda bu işine ek olarak 2 farklı iş daha yapacak. Bunlardan 1.si internet...
  3. H

Avukatların Gider Ortaklığı

Merhaba Üstadlar. İki avukat mükellef geldi. Bir büro tutup gider ortaklığı yapacaklar. Herkes kendi vergi kaydından mesul. Yeni bir ofis kiralamışlar kira tutarı 1.000 TL ve kontrattı ikisininde ismi yazmakta. Maliye ye açılış verirken tutarı ikiye bölüp buna göre beyan verip açılışı yaptık...
  4. H

Faturadan İrsaliyeli Faturaya Geçmek.

Merhaba Üstadlar, Oto tamirhanesi işi ile iştigal eden mükellefin faturaları bitmiş ve yeni fatura bastırmış. Eski kullandığı fatura iken, şimdi yaptırdığı irsaliyeli fatura. Oto tamirhanesi irsaliyeli fatura kullanabilir mi? Ayrıca araştırmama göre İrsaliyeli fatura” uygulamasına hesap...
  5. H

Kat Karşılığı Fatura Kesimi

Kat karşılığı inşaat yapan firmam mevcut. İnşaatın toplam maliyeti 372.000 TL 8 bağımsız bolüm var bunun 4 adedi mal sahibinin 4 adedi mütahidin Mütahidin sattığı daireler banka hesabına yattı ve her biri avans hesabına kayıt edildi. şimdi sormak isteğim inşaatın toplam yapı ruhtasında yazan...
  6. H

Yansıtma Faturası Hakkında

Merhaba Üstadlar, Bir konu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum. İki firma biri sirket biri sahıs ortak girişim olarak bir ihale alıp kazandılar ve iş başı yaptılar sene basından itibaren. Ortaklık payı ise % 90 şirketin % 10 sahıssın. Simdi yapılan is hizmet işi forkliflerle yük tsima vs...
  7. H

Yurtdışına Kesilen Komisyon Faturası.

Merhaba Üstadlar, Maden cevherlerine aracılık, komisyonculuk yapan bir mükellefim mevcut. Firma Çindeki firmanın Türkiyeden satın alacağı maden cevherlerine aracılık etmekte. Çinde ki firmaya Türkiyedeki firmayı buluyor, aralarındaki fiyat anlaşmasını, ürünün kontrolünü, malın gemiye...
  8. H

Mart 2011 Muhasebe Sınavı İçin Kurs

Mart sınavında İstanbul için muhasebe dersınden kurs onerısı olan var mı? Sonucta bnım gıbı bu dersen kaln cok kısı var ve artık bu sınavı bı sekılde vermek ıstıyorum. Aralık sınavı cok ıyıdı ama gene kalmısım 40 la. Gecen arakaslar kursa falan gıdıyormuydular. onereceklerı kurs nedır. Bu adamın...