hala stajyer kullanıcısının son içeriği

1. H

Bilgisayar Programı

@ksimkesyan ; Dedigim gibi, dogrularimiz farkli. Tekrar etmis gibi olacak ama; duran varlik alt limiti bir opsiyondur/istisnadir, sart degildir. Ilgili maddedeki yazim dili de bu yondedir. (gidere atilabilir der, asla gidere atilmalidir, veya duran varlik olarak kayit edilemez demez)...
  2. H

Bilgisayar Programı

Ben de son kez yazacagim, sonucta farkli dogrularimiz var. Maddi/Maddi olmayan duran varlik olarak kaydetmek icin beklenen faydali omrunun 1 yildan uzun olmasi gerekir. Ancak saptanan asgari limitin ustunde olmasi bir duran varlik sarti degildir. Firmalara taninan vergisel bir opsiyondur...
  3. H

Bilgisayar Programı

- ATIK icin belirlenen metinde limit altinda kalanlar icin “atilabilir” ve benzeri dilde, opsiyon belirten bir dil kullanilir. Limit alti olanlar gidere atilmalidir gibi kesinlik belirterek kaleme alinmis bir metine geldigimi hatirlamiyorum. Buradaki amac pratikliktir (Mantikli olmak zaten amac...
  4. H

Bilgisayar Programı

ATIK isletmelere kolaylik olsun diye cikarilmistir ve gerekli sartlari saglayan tutarlari direk gidere atma opsiyonu saglar ama bu tutarin altinda kalanla duran varlik olarak kayit edilemez demez diye biliyorum. Yazilimlardan beklenen faydali omur bir yildan fazladir ancak kullanim bedelleri...
  5. H

Bilgisayar Programı

Merhaba, Satin almis oldugunuz urun/hizmet kullanim bedeli / lisans oldugu icin (urun size ait degil) 260 hesap altina kaydedebilirsiniz.
  6. H

2021/1 Smmm Yeterlilik Sınav Sonuçlarına İtiraz Hk.

Merhaba, yazarken belitmistim konu veya yorumdan bagimsiz olarak yazdigimi ancak yine de yanlis anlasilma oldu ise ozur dilerim. Sizinle ve yorumunuz ile alakasi yok. Sadece yorumunuzdaki bir cumleden yola cikarak genelde rahatsiz oldugum ve cokca karsilastigim bir durumu anlatmak icin yazdim.
  7. H

Eczane Muhasebe Envanterine Kaç Araç Alım Hakkım Var ?

Merhaba, Buyuk ihtimal sahis sirketi statusundedir, ancak sermaye sirketi statusunde ise buyuk ihtimal ile bu araclar icin yaptiginiz masraflari, odeyeceginiz kdv’leri, harcadiginiz zaman maliyetini giderlerinizden dusup indirim konusu yapamazsiniz. Bu faaliyetlerin ana faaliyet konunuz ile...
  8. H

2021/1 Smmm Yeterlilik Sınav Sonuçlarına İtiraz Hk.

Merhaba, Aslinda konudan ve yukaridaki yorumdan bagimsiz olarak, cok karsilastigimiz bir durum oldugu ve beni rahatsiz ettigi icin yazmak istedim; Eger hakli oldugunuzu dusunuyorsaniz, hakkinizi yasalar ve kurallar cercevesinde aramalisiniz. Bir sey zaten degismez, belki benim hatamdir vs...
  9. H

İhracat Faturası Kdv'de Beyan Edilmezse?

Gecici vergideki toplam geliriniz ile KDV beyaniniz tutmadigi icin size ileride yazi gonderebilirler. Bu arada yanlis hatirlamiyorsam, arada gumruk beyanlariniz ile vergi beyanlarinizi karsilastirip aradaki farklar icin yazi gonderebiliyorlar. Hizmet ihracati ise ve gecici donemi atlamiyorsa...
  10. H

Ortaklık Yapısı Ve Şartları (SMMM)

Merhaba, Hizmet: Musterilere danismanlik ve raporlama hizmeti vermek isteyen bir firma kayit surecini de kendi yonetip denetci bir mali musavirin (bordrolu veya ortak) kayitlarin ve vergi beyanlarinin dogrulugunu kontrol etmesini istiyor. Yontem 1: Buradaki sorun mali musavirin yapacagi is...
  11. H

Yurtdışında Yerleşik Şirket İle Mali Konsolidasyon

- Oncelikle hesaplarinizi eslemeniz gerekiyor (onlardaki her hesabin sizin hesaplardaki karsiligi icin bir tablo yapmaniz lazim) - Daha sonra hangi mevzuat altinda birlestirecekseniz uygulama farklari icin duzeltme kayitlari atmaniz gerekiyor (Yurtdisindaki firma icin ozellikle, elma ile elma yi...
  12. H

Nakliye Şirketinde Reklamasyon ????

Yukarida belirtmeyi atlamisim, bu hesaplar sadece soruda gecen nakliye firmasi icin. Sanirim sizin notlariniz ile uyumlu. Olagan cezalar icin 659 hesabi kullananlar da mevcut. Sanirim ben analizlerde olagan cezalarin kar marjina etkisini gormek isteyenlerdenim.
  13. H

Nakliye Şirketinde Reklamasyon ????

Merhaba, Ilaveniz icin tesekkur ederim, sizin de yukarida belirttiginiz gibi tazminat-ceza niteliginde olan reklamasyon KKEG olarak vergi beyaninda belirtilmelidir ancak isin dogasi geregi odenen (olagan, yapilan isin riskinden kaynaklanan) cezalar KKEG de olsa yine 612 hesapta izlenmeli (veya...
  14. H

Yurtdışı Faturasının Düşük Kesilmesi Ve Sonuçları

Yaptiginizin vergi kacirmaya yardimcilik etmek (hirsizlik, gercek kisi yerine bir devletten caliyorsunuz) olmasi disinda karsi taraf 15K USD icin 30K USD oder ise daha sonra sizden aradaki farki geri isteyebilir fazla/yanlis odemeye istinaden. Aradaki bu fark icin mal yerine hizmet faturasi...
  15. H

Dönem Sonu Kur Değerleme

Faturalasmayi ve odemelerini aylik yapiyor iseniz aylik olarak kur degerlemeyi yapmaniz karsi tarafa/taraftan gerceklesen kur farki icin, ic yuzde ile, fatura kesmeniz/almaniz gerekiyor (gelir veya gidere gore), aksi takdirde KDV beyanlariniz eksik olur. Her firma icin fatura ve odemeyi aylik...