zirve

halilcan-28 kullanıcısının son içeriği

1. H

730 Genel Üretim Giderleri

Dostlar merhaba, Üretim işçilerinin kıyafet temizliği (iş elbisesi) kuru temizleme firması ise fatura karşılığında temizletiyor. Ben, Katlanılan bu giderleri 730 01 020 (personel ) gidelerin alt başlağında açtığım hesaba işliyordum. Ancak YMM'mizin görüşü, birebir personele sağlanan bir menfaat...
  2. H

BAĞKUR-SİGORTA

MErhba Dostlar, Bir çalışanımızın 10.08.2010 SGK girişini yaptık...11.8.2010 iş başı yaptık.. MEğer LTD ŞTi. Ortaklığından bağkuru devam ediyormuş, söz konusu kapanışı da 10.11.2010 tarihind eyapmış..haliyle SGK bağkur sayılmış, SGK dikkate alınmamış, yersiz yatan prim gibi gözükmüş....Bu...
  3. H

Kdv iade satış fatura listesinde bedelsiz satışlar gösterilirmi.?

Dostlar merhaba, KDV iade işlemlerinde, satış faturaları listesinde, bedelsiz satışları gösteriyor musunuz? VEya göstermek gerekiyor mu? Teşekkürler...
  4. H

Yanlışlıkla iş kazası

Dostlar merhaba, Bir çalışanımız ellerinde alerji söz konusu...Hasteneye gidiyor, neden oldu diyorlar iş gereği demiş... Buna göre tutanak tutulmuş... 2 gün istirahat vermişler...raporu da 1 hafta sonra ulaştırıyor şirkermize....Malumunuz şayet iş kazası olursa 1 günde olsa bildirim yapmak...
  5. H

Gelir Vergisi %35 Dilim Bu ay mahsup edilemesse

Dostlar merhaba, Malumunuz üzere, Anayasa Mahkemesiyle belirlenen yeni G.VErgisi dilimleri üzerine yayımlanan 274 Nl. G.V Tebliğinde de açıklandığı gibi, bu ay söz konusu farkı, bu ay mahsup edemesek takip eden aylarda mahsup edebilir miyiz? Tebliğde sanki bu ayda yapmak zaruri gibi bir anlam...
  6. H

Taşerona Ceza ft. kdv

Sn. MEslektaşlar, Yaptığım araştırmada, sorgulamada aşağıdaki konuda muhtelif görüşlere ulaştım.... Konuyu sizlerle de paylaşmak sizinde görüşünüzü almak isterim....... İhale yoluyla taşeron firmaya devredilen satış ve dağıtım işinde; yüklenici ile tanzim edilen sözleşmede, belirli satış...
  7. H

Genel Kurula Sunulan Gelir Tablosu Bilanço

Dostlar merhaba, Genel kurul toplantılarına sunulan bilanço, gelir tablosu gibi mali tabloların damga vergisi ödendi kaşesi zorun lu mu? Tereddüte düştüm..siz dostların görüşünü almak isterim..... Kolay gelsin
  8. H

Fason Maliyet

Dostlar merhaba, Hammaddelerin bir kısmı bizden olmak üzere, bir mamulu fasoncuda üretmek istiyoruz...Yeni bir konu olması nedeniyle, özellikle bil fiil uygulayan meslektaşların görüş ve önerilerini almak isterim....Hamddeleri satış yöntemiyle, fasoncuya satarsak, fasoncudan ticari mal olarak...
  9. H

Fason işleyişi belge düzeni

Dostlar merhaba, Sıcağı sıcağına bir konuyu sizlerle paylaşmak ve değerli yorumlarınızı almak isterim.... X firmasından, mamullerimizin ambalajlanması için, ambalaj hizmeti satın alacağız..... a) Fasoncu, Ambalaj süresince, ambalaj makinemizi kullanacak.. Makinemizi emaneten X firmasına...
  10. H

A.Ş adres değişikliği

Dostlar merhaba, Bir Anonim Şirketin 4 ayrı fabrikası var.... (Aynı İlde - farklı ilçelerde) Ana sözleşmede şirket merkezi, A fabrikasında gözükmektedir. (Genel Müdürlük). Daha sonra Bu Genel müdürlük B fabrikasına taşındı....Ancak, Tescil ve ilan işlemlerinde konuyla ilgili sıkıntılar...
  11. H

SGK şehir dışı tedavi ve yol masrafları

Arkadaşlar merhaba, Şehir dışı tedavi ücretlerini (yol, yemek vs) geri almada usul nasıl...Bizzat alan arkadaşların bilgi ve tecrübelerini paylaşmak isterim....SGK memuru, ilinizdeki üniversite hastanesinin sevki olmadan ödenmez demiş...... KOlay gelsin
  12. H

İrsaliyeli faturayı ileri tarihli düzenlemek

Merhaba Dostlar, İrsaliyeli Faturayı ileri tarihli düzenlemenin mevzuat çerçevesinde sakıncası nedir? örneğin bu günden, (13.10.2009) 16.10.2009 tarihine irsaliyeli fatura düzenlenebilir mi? Sakıcanları nedir? siz değerli meslektaşlarla tartışmak isterim.... Kolay gelsin
  13. H

Haklı Nedenden Dolayı İstifa

Dostlar merhaba, Aylardır ücretini alamayan bir işçi istifa ediyor...İssizlik maaşını hakketme durumu ile ilgili yaptığım araştırmada, söz konusu bu çalışanın işsizlik maaşından yararlanabileceği yönde...(4857/24. mad. II. e) ancak, bunun İŞKUR'a ispatı, belgelendirmesi, ibrazı nasıl olacak...
  14. H

Murisin Bankadaki paraları ve çeklilmesi

MErhaba Dostlar, Yakın bir arkadaşımın babası vefat ediyor...Babanın herhangi bir mükellefiyti yok... Yurtdışından emekli...Türkiye de vefat ediyor.....Konuyla ilgili yaptığım araştırmada; veraset ilamı, 4 ay içeririnde veraset ve intikal beyannamesinin İlgili vergi dairesine beyanı vs...Ancak...
  15. H

Tüzel Kişi Olan Ortaktan Arsa Alımı

Arkadaş merhaba, Şirket aktifine kaydetmek üzere,şirketimizde (A.Ş.) %80 hissesi olan tüzel kişi bir ortağımızdan arsa aldık. Ancak, konunun biraz karmaşık olması açısından siz değerli dostların fikrini, yorumunu alıyım dedim.... Arsa alımı ile ilgili aramızda bir sözleşme tanzim ettik...