HİCRAN1971 kullanıcısının son içeriği

1. H

Kdv Tevkifatı Tutarı

Merhaba, Yeni konu açacak iken mevcut konu açılmış, konu ile ilgili sorusu olan ben gibi diğer arkadaşlarımızın soruları yanıt bulmak dileği ile içinden çıkamadığım bir problemim var bu konu ile ilgili.. Şöyle ki, Avukat mükellefimiz 1.140 TL tutarlı e-sm makbuzu düzenlemiş 5/10 tevkifatli...
  2. H

3 Günlük Ölüm İzni Hk.

Yıllık izinden bu süreyi düşemeyiz, ikisi de birbirinden bağımsız yasal haklardır..
  3. H

3 Günlük Ölüm İzni Hk.

İşveren, yıllık izinden düşelim diyor, bense bu 3 günlük iznin, yıllık izinden düşülmesi taraftarı değilim. Ancak işveren ısrar ediyor. Alternatif ne yapılabilir? 3 gün eksik gün gösterip ücretsiz izin yapılabilir mi? Ya da başka bir çözüm
  4. H

3 Günlük Ölüm İzni Hk.

Arkadaşlar, 4857 sayılı kanunun ek madde 2 ye göre: "İşçinin anne-babası, eşi, kardeşi veya çocuğu ölürse 3 günlük izin hakkı verilir" denilmektedir.. Personelin kardeşinin kızı vefat etti. Yukaridaki maddeye göre 3 günlük izin hakkı var mıdır?
  5. H

381 Gider Tahakkukları Hesabını Kapatamıyorum.

Sayın Tahsin Bey, 71.596,00 TL tutarını ben hesaplamadım, Yönetimden her ay evrakları alırken elektrik tahakkuku adı altında 5-6 sayfalık döküm geliyor. Yani elimde 5-6 sayfalık; içerisinde 314 üyenin isimleri ve karşısında tükettikleri elektrik bedelleri (Sadece TL olarak) var. Hesaplamada bir...
  6. H

Sn.Ksimkesyan teşekkür ederim. Yalnız oradaki kayıtta yani 770 yerine 381 hesabını kullanma konusunda şöyle bir problem var. Yönetimsel hesaplama hatası olabilir mi onu araştıracağım. Elimdeki Haziran ayı ile ilgili belgelere dayanarak; Haziran ayı için 314 üyenin sayaçlarından yapılan tüketimin...
  7. H

Merhaba, bu kooperatif yazlıkçıların oturduğu, şehir stresinden uzakta geçirdikleri bir tatil sitesidir. Yani bir sanayi sitesi değil. Dolayısıyla Elektrik tüm siteye geliyor, yani kooperatif adına geliyor, yönetim önce sayaçlarindan ne kadar tüketim yaptıklarını okuyup tespit edip elektrik...
  8. H

Çok teşekkür ederim. Kooperatif KDV ve Kurumlar Vergisi mükellefiyeti var. Her ay KDV ve Muhsgk Beyannameleri veriliyor. Dolayısıyla alış kdv leri indirim yapılabiliyor. Örnek olay üzerinden muhasebe kayıtlarını nasıl yapmalıyım? Elektrik faturası gelince 770 i kullanmayacak miyim bu sitenin...
  9. H

Merhaba, kooperatif üyelerine, her ay sonu yönetim elektrik sayaçlarını kontrol edip, ne kadar elektrik tüketildiyse, kw başına 0,70 TL çarpan ile elektrik borçlarını tespit ediyor. Her ay sonu elektrik tahakkuku yapılıyor. 314 üyesi olan kooperatifin Örnek olarak bir üyeden hareketle...
  10. H

Kooperatife Ait Lojman Kiraya Verilebilir mi ?

Merhaba, Kooperatifimize ait lojman binaları konut ve işyeri olarak kiraya vermek istiyoruz. Ancak emekli ymm ve smmm üyelerimizden bazıları yapı kooperatifleri kendisine ait lojmanları kiraya veremez diye görüş beyan ettiler. Ben, Gelir Vergisi Kanunu Kiralama başlıklı Madde 70 ve Kurumlar...