zirve

ikra kullanıcısının son içeriği

1. I

Anonim Şirket Şube İşyeri Müdür Ataması_tescil Süreci

Merhaba, Aşağıdaki konuyla ilgili yardıma ihtiyacım var. Bahsi geçen konuyla ilgili bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlardan, üstadlardan yardım rica ediyorum. Şimdiden desteğiniz için teşekkürler... Türkiyenin hemen hemen her ilinde şubesi (mükellefiyetsiz şube) bulunan bir Anonim Şirketiz...
  2. I

Staj Sürelerinin Emeklilikte Başlangıç Sayılması

Merhaba Sayın Üstadlar, Bildiğiniz üzere emeklilik hesaplamalarında, uzun vadeli sigorta kollarına prim ödemesi yapılmamış süreler hesaplama dışı bırakılıyor. Örneğin, Ticaret Liselerinde yapılan staj süreleri... Bununla ilgili pek çok kişi mağduriyet yaşamakta ve konu Tbmm'de taslak olarak...
  3. I

E-fatura İtirazı (ticari Senaryo)

Merhaba Sayın Üstadlar, Ticari fatura senaryosu ile düzenlenmiş bir faturayı kabul etmiyoruz. Fatura yanlış düzenlendiği için kayıtlarımıza almak da istemiyoruz. Bu faturayı 7 gün geçtikten sonra (sistemsel olarak kabul edildikten sonra) kep üzerinden iade edebilir miyiz? Bir kaç yerde okuduğum...
  4. I

6585 Sayılı Kanun_Hafta Tatili Çalışma Ruhsatı Harç İadesi

Merhabalar, Bilindiği üzere 6585 sayılı kanun ile, Perakende ticaret yapan işletmelerde "Hafta Tatili Ruhsatı" uygulaması kaldırıldı. Kanunun yürürlük tarihi 29.01.2015'tir. Türkiye genelinde 160 mağazası bulunan perakendeci bir şirketiz. Tüm mağazalarımız için bu ödemeleri Ocak ayı içerisinde...
  5. I

Her İki Tarafın E-fatura Mükellefi Olduğu Durumlarda Ö.K.C. Fişleri

Merhaba Sayın Üstadlar, Her iki firmanında e-fatura mükellefi olduğu, ancak birbirleri arasındaki perakende alışverişlerinde düzenledikleri yazarkasa fişlerinin durumu hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu fişlerle yapılan alışverişler "Yok" hükmünde midir? Çünkü tebliğde; e-fatura mükellefleri...
  6. I

Ev Hizmetlerinde İşyeri Tescil İşlemleri_Nace

Merhaba Sayın Üstadlar, Kendi evimde, annemi ev hizmetlisi olarak gösterip, sigortasını ödemek istiyorum. Bildiğim kadarı ile bununla ilgili bir teşvik de var. İşyeri olarak kendi evim üzerine sigorta tescili yaptırıyorum. Daha sonra da sigortalı giriş yaptırıp, işin mahiyetine de "Ev...
  7. I

Ticari Mal İmha Prosedürü Hakkında (Kişisel Bakım)

Merhaba Sayın Üstadlar, Kişisel bakım ürünlerinin perakende satışı ile iştigal eden bir firmada çalışmaktayım. İşyeri merkezi İstanbulda, Deposu Kocaeli il sınırları içerisinde. Son kullanma tarihi geçen, kırık, dökük ürünlerin imhası ile ilgili vergi dairesine imha başvurusunda bulunduk...
  8. I

Muhtasar Beyannamede "Ödemeler" Alanı

Merhaba Sayın Üstadlar, Muhtasar Beyanname ile her ay yurtdışı smm alışlarımızı beyan ediyoruz. Ancak fatura aldığımız firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez iken fatura sayımız bunun 2-3 katına ulaşmaktadır. Muhtasar Beyanneme içerisinde her bir faturayı ayrı ayrı "Ödemeler" kulakçığında...
  9. I

Yurtdışı Borçlanma

Merhaba Sayın Üstadlar, Yurtdışı borçlanmalarda; Yurtdışında bulunulan tüm süreler (ispat edilen ve bonservis alınabilen) borçlanılabilir mi? Yoksa sadece yurtdışındaki sigortalı çalışılmış ve onaylatılmış süreler mi Türkiye'de işlem görür? Okuduklarımdan anladığım kadarı ile; Yurtdışında...
  10. I

Emeklilik ve Kıdem Tazminatı Alabilmek Adına Geriye Dönük Tescil

Merhabalar, 09.09.1981 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1997'dir. Ancak bu tarih stajyer olarak işe girişten dolayıdır. Emeklilik kollarına yapılan ödemelerle ilgili ilk giriş tarihim Aralık 2004'tür. 06.06.2005 tarihinden bu yana aynı işyerinde çalışmaktayım. sanıyorum 10. yılımı...