kenanacur kullanıcısının son içeriği

1. K

Şubat Ayında Aynı İşverenin Farklı İşyerine Nakil de Prim Kaybı

Merhabalar; Bir konuyu danışmak istiyorum. Şubat ayında aynı işverenin farklı işyerlerine nakil oluyor örn. Şubatın 20 sinde aynı işverenin farklı işlerine geçiyor ve 8 günde burada çalışıyor. Yani Şubat ayını eksiksiz tamamlıyor. Fakat ilk işyerinde 20 gün diğer işyerinde de 8 günlük prim...
  2. K

Şubat Ayında Aynı İşverenin Farlı İşyerine Devrolan İşçinin 28 Günlük Ücret Sorunu

Merhabalar; Şubat ayında aynı işveren farklı bir bölümüne nakil olan işçinin ilk işyerinde 20 sigorta günü diğer işyerinde ise 8 günlük toplamda tam olarak 28 gün çalışmıştır. Fakat çalışan tam çalışmasına rağmen 28 günlük prim ödemesi söz konusu olmuştur. Burada bir hak kaybı söz konusu değil...
  3. K

İstifa Eden İşçinin Tekrar İşe Başlaması

Merhabalar; İstifa ederek işten ayrılan personelin 2 gün sonra tekrar işe başlaması durumunun bir sakıncası olabilir mi işveren açsından.
  4. K

6111 Sayılı Teşvik. Çalışırken Mesleki Eğitim Belgesi Alanlar

Merhabalar Sayın Meslektaşlar; Bildiğiniz üzere sgk teşviklerinde şu an popüler olanlardan biri 6111 bu kanunun ç bendini çözemedim. Çalışmakta iken mesleki eğitim belgesi alan işçiler için 12 süreyle teşvik uygulanır diyor. buradaki sorum. İşveren tarafından olan şartlarda son 6 aylık...
  5. K

İşverenin İşçisine İş Verme Yükümlülüğünün Ücrete Etkisi?

Merhabalar Saygıdeğer Dostlar; Çalışanlarımızın Akşam vardiyasında bazen işleri erken bitip mesaiden erken çıkabiliyorlar. Fazla mesai tutarlarını hesap ederken haftalır 45 saat üzerindeki saatleri f.m. olarak değerlendirdiğimden, Bu erken çıkma sonucunda ortaya çıkan eksik saat dolayısıyla...
  6. K

İşe Geç Kalan Çalışanı İşe Başlatmak

Merhabalar; Personel sürekli işe geç kalıyor. Saatlik kesintiler işe yaramıyor. Kıdem tazminatı ödeyerek göndermek istemiyorum. İşe geç kalan çalışanı işe başlatmamak ve hafta sonunu kesmek gibi bir uygulama kanuna uygun olur mu? teşekkürler.
  7. K

İşe Geç Gelen İşçinin Ogün İşe Başlatılmaması

Merhabalar, Personel sürekli yarım saat 1 saat geç kalıyor. saatlik kesinti yapmak işe yaramıyor. kıdem ödeyerek işten çıkarmakta istemiyoruz. ie geç kalmaları engellemek adına işe geç kalan işçinin o gün işe başlatılmaması ve hafta tatilinin kesilmesi gibi bir uygulama söz konusu olabilir mi
  8. K

Kıdem Tazminatı İçin 3600 Gün Hesabında Bağkur Günlerinin Durumu

Merhabalar, Bir çalışan 15 yıl önce ssk girişi olmuş ve günlerinin de bir kısmını sigortalı olarak bir kısmını da bağkurlu olarak ödemiş. Toplamda 3600 günü tamamlarsa kıdem tazminatı alarak ayrılabilir mi? Yoksa 3600 günün tamamının sigortadan mı ödenmiş olması gerekiyor?
  9. K

Sarhoş Veya Hasta İşçinin Tespiti Hangi Yolla Yapılır ?

Merhabalar Arkadaşlar gıcık iki konu var ve araştırmalarıma rağmen tatmin edici bir sonuç alamadım. 1. prim sistemi ile çalışan işçinin ayağında aksaklık var ve araç kullanması çok tehlikeli rapor alması gerekiyor bekli ama primimi başka işçi alacak diye rapor almak istemiyor, işveren olarak...
  10. K

İşçinin Devamsızlığı Nedeni İle Fesih

Merhabalar; Günlerdir arıyorum ama bir türlü net olarak bulamadım. 2 gün gelmeyen personele tutanaklarının tuttuktan ve notere tebliğ yazdırdıktan sonra personel işe gelmemeye devam ediyor ve feshini yapıyoruz. En son yapılan fesih için işçiye bir daha noterden iş akdin şu nedenle fesih oldu...
  11. K

Asıl İşverende Sürekli Değişik Taşeronlar Üzerinden Çalıştırılan İşçilerinin Kıdem Durumu

Merhabalar; Personel x şirketinde 4 yıldır çalışmaktadır. Fakat x şirketinin her 11 ayda bir taşeron değişimi yapılmakta ve bu personel her 11 ayda farklı taşeronun kadrosundan devam etmektedir. Bu işçinin kıdem, yıllık izin gibi hakları varmıdır? Var sa kimden alması gerekir ?
  12. K

İşyerinde Verilmesi Gereken İş Güvenliği Eğitiminde Eğitmen Özelliği

merhabalar; işyerinde bir iş güvenliği eğitimi düzenlemeyi düşünüyoruz. Kanuni zorunluluktan dolayı. Fakat eğitmen olarak uzunca süre insan kaynakları ve idari işler yöneticiliği yapmış bir arkadaşı düşünüyoruz. Bu arkadaş bir eğitim kurumuna bağlı insan kaynakları eğitmenliği yapıyor. İş...
  13. K

Ev Hizmetlerinde Çalışan Sigortalılık.

Merhabalar; Annem bir evin bebeklerine bakıyor. Tüm gün olarak çalışıyor. Emeklilik için prim ödemek istiyoruz. Annem babamın vefatından dolayı kardeşimle beraber babamın üzerinden emeklilik maaşı alıyorlar. Bu durumda isteğe bağlı olarak emekli olabilmesi için prim ödemek istersem aylık ne...
  14. K

İşyerine giriş yapan herhangibir tamircinin iş güvenliği sorumluluğu

Merhabalar; Firmamıza sürekli olarak, elektrik, su, makine arızaları için çeşitli firmalardan teknisyen arkadaşlar gelmektedir. Uğraştıkları iş ise kendine göre tehlikeli işlerdir. Bu personellerin çalışmaları sırasında herhangibir iş kazası sonucunda bizim sorumluluğumuzda oduklarını...
  15. K

İş Güvenliği uzmanı İstihdamı

Bu yazıyı birkaç makalede görerek aldım yasal bir dayanağı sizce var mıdır acaba? 6- Uzman çalıştırma şartı ne zaman başlayacak? İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma ya da dışarıdan hizmet alma şartı; · Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinden 10 çalışandan az kişinin...