Kıtmir kullanıcısının son içeriği

1. K

Bir İrsaliye İçin Birden Fazla Fatura Kesilebilir mi ?

Değerli üstadlar; Sorumu şöyle örneklendireyim; İrsaliye üzerinde 4 farklı kalem ürünüm var. Her kalem ürün için ayrı bir fatura düzenleyebilir miyiz ? Yani tek irsaliye ve tek irsaliyeye bağlı 4 faturadan bahsediyor oluyoruz. Bu mümkün müdür ? Fatura üzerinde irsaliye numarası belirtiyoruz...
  2. K

Personele Yapılan Ürün Satışının İadesi Hk.

Değerli üstadlar; İmal ettiğimiz ürünlerden kendi personelimize de satış yapmaktayız. Bir personelimize, Mayıs ayı içerisinde satmış olduğumuz 400 m² ürünün 200 m² si personelimiz tarafından iade edildi. İzlememiz gereken yol nedir ? Rutin iade ürün muhasebe kaydının dışında, düzenlememiz...
  3. K

3 Yıl Mali Müşavirlik Yapanlara Ymm Sınavına Girme Hakkı...

Merhaba Üstadlar; Daha önce açmış olduğum konu sehven silinmiş sanırım. Bu sebeple tekrar açıyorum. Zira bu konunun SMMM'ler için önem arz ettiğini düşünüyorum. TÜRMOB Genel Kurulu'nda görüşülen maddelerden biri de YMM sınav yönetmeliği idi. Bu yönetmelikte yapılan düzenleme ile SMMM’likte 3...
  4. K

Amatör Spor Derneği̇’ne Ödenen Turnuva Katılım Payı Hk.

Değerli üstadlar; Amatör spor derneğine, turnuvaya katılım payı adı altında bir para ödedik. Bu parayı gider yazabilir miyiz ? Şahsi fikrim; dernek iş kolumuz ile alâkalı olmadığı için gider yazamayacağımız yönünde. Ama sizlerinde fikirlerini almak istedim. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.
  5. K

Çek Kanunundaki Son Değişiklikler Ve Karekodlu Çek Uygulaması Hk.

Yeni Çek Kanunun Getirdiği Yenilikler ; Yatırımcılarla ilgili önemli düzenlemeler öngören 6728 sayılı” Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Meclis Genel Kurulu'nda yasalaşmış, 01.01.2017 tarihinden itibaren zorunlu hale gelecektir. ...
  6. K

Ymm Sınavı Bekleme Süresi Hk.

Merhaba; Buradaki değerli üstadların bu konu hakkındaki fikirlerini merak ediyorum. YMM sınavlarına giriş için aranan şartlardan olan 10 yıl SMMM ruhsatına sahip olma şartı hakkındaki fikirleriniz nedir ? Bu sürenin düşme veya artma ihtimâli olabilir mi ? Bir makalede, bir meslektaşın bu...
  7. K

2016 / 2.Dönem Yeterlilik Vergi Dersi Çıkacak Soru Tahmini

Arkadaşlar; Bu dönem Vergi dersinden beklediğiniz sorular nelerdir ? Bir sinerji yapalım ve çıkması muhtemel sorular üzerinde tartışalım derim. Benim bu dönem beklediğim uygulama soruları; * Yıllara sari inşaat işlerinde genel gider ve amortisman dağılımı * Emsal Bedel (VUK)
  8. K

2016/2. Dönem Smmm Yeterlilik Sınavı Hk.

30-31 Temmuz tarihlerinde yapılacağı açıklanan 2016/2. Dönem SMMM Yeterlilik sınavları ileriki bir tarihe ertelendi arkadaşlar. Hepimiz için hayırlara vesile olsun.
  9. K

Kayıp Olan Çek Koçanı Hakkında.

Üstadlarım merhaba; 2006 senesinde taşınma esnasında, şirketimize ait ve içerisinde 8 yaprak olan çek koçanı kaybolmuştur. Çek karnesini veren banka, kapanmayan çekler olduğu için çek hesabımızı kapatmamaktadırlar. İzlememiz gereken yol nedir ? Değerli yorumlarınızı rica edebilir miyim ...
  10. K

3074 - Özel Usülsüzlük Cezası Ödeme Hk.

Üstadlar merhaba; 3074 – Özel Usulsüzlük cezası yedik. Tutarı 200 TL ve cezanın tebliğ tarihi 09/06/2016. Ofisboy ile bugün vergi dairesine gönderdim, 200 TL tahsil etmişler. Cezanın 3/2 si tahsil olması gerekmiyor muydu ? Atladığım veya yanıldığım bir husus mu var ? İyi çalışmalar.
  11. K

Şirket Avukatının Masrafları Hk.

Üstadlar merhaba; Şirket avukatlarımızın yazar kasa fişleri ile beyan ettikleri masraflar (benzin, yemek, uçak bileti, kırtasiye, tebligat masrafları v.s.) gider yazılabilir mi ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. (Halihazırdaki uygulamamızda fişlerin KDV’lerini indirim...
  12. K

Farklı Bir Firmadan Gelen Ödeme Hk.

Merhaba üstadlar; Ticari ilişki içerisinde bulunduğumuz bir firma adına, başka firmalardan tarafımıza ödemeler yapılmaktadır. Ödemeler milyon TL civarındadır. Bu durumun kanuna uygunluğu nedir ? Almamız gereken bir aksiyon var mıdır ? Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.