konyalımuhasebe kullanıcısının son içeriği

 1. K

  Malzemeli Kesilen İnşaat İşçilik Faturası Tevkifat

  bizim mükellefimiz inşaat firmasının alt taşeron firması olarak inşaatın alçı, sıva, boya, duvar kağıdı gibi işlerini yapmıştır. iş bitiminde inşaat firmasına alçı, boya, duvar kağıdı işleri için malzemeli işçilik olarak fatura kesmiştir. işini yaptığımız inşaat şirketi kamu kurum ve kuruluşu...
 2. K

  Bir İki Günlük İşlerimizde Gider Pusulası İle İşçi Çalıştırmak

  makine imalatı işi ile iştigal eden işyerimizde işlerin yoğunlaştışı zaman dışarıdan bir iki günlük işçi çalıştırmaktayız. işçilerin herhangi bir sgk girişi yapılmamakta gider pusulası ile giderleştirmekteyiz. yaptığımız işlem doğru mudur yoksa işçilerin sgk sı yapılmak zorunlu mudur?
 3. K

  Ücret Tarifesi

  arkadaşlar ücret tarifemizde 2013 yılında ilk defa gerçek usulde defter tutma durumunda olacak mükellefler ile ...... ücretler ilk iki yıl %50 indirim olarak uygulanır. demekte, burada kasıt 2013 yılında işe başlayan gerçek usul mükelleflerimiz mi.
 4. K

  Nevi Değişikliği Ayni Sermaye

  şirket nevi değişikliği yapmaktayız. yeni hazırladığımız ana sözleşmemize 6 maddesine önceki nakdi sermayesini yazdık. fakat takıldığımız konu şirketin elinde ticari malı vardır ve taşıt veya binası yoktur. ticari malının 6.maddeye ayni sermaye olarak yazılacak mıdır? cevaplar için teşekkürler.
 5. K

  Mahsup Dilekçesi

  kurumlar vergisi fazla ödenen geçici vergi iade hakkımız doğmuştur. dilekçe olarak gelir/kurumlar vergisi iade talep dilekçesi 1B istenmektedir. nette aramama rağmen böyle bir dilekçe örneği bulamadım. elinde olan varsa paylaşırsa sevnirim.
 6. K

  A.Ş. mi Ltd.Şti. mi ?

  yeni ttk da anonim şirketten limited şirkete dönülmesinin fayda ve zararları nelerdir yorumlarınızı bekliyorum. bir anonim şirketimiz var her yıl genel kurul toplantısı zorunlu tescil olduğu için limited şirkete dönmek istiyoruz.
 7. K

  Makbuz Tarifesi

  değerli meslektaşlarım mükelleflere düzenlediğiniz muhasebe veya mükellef bilgileri bildirimi ücretlerini hesaplarken maliye bakanlığının yayınladığı asgari ücret tarifesi mi dikkate almak lazım yoksa il muhasebe odalarının yayınladığı tarifemi dikkate almak lazım?
 8. K

  Amortisman Hakkında

  şirkete aldığımız bir demirbaşın amortisman süresi 5 yıldır. 1:ilk yıl amortisman düşmedik, amortisman düşme hakkımız tamamen kayboluyor mu yoksa düşmediğimiz yılın amortisman hakkımız kaybolup diğer yılların amortismanı düşülebilir miyiz?
 9. K

  Şirket Ortağı Sigortalı Durumu

  tek ortaklı limited şirket ortağı başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başlayacak ve bagkuru durdurulacaktır. herhangi bir sıkıntı varmıdır.
 10. K

  İşyerinden Yaralanan Boyacı

  şube olarak tuttuğumuz işyerini tadilat için boyacıya verdik. boyacı çalışırken iskeleden düşmesi sonucu yaralandı bu konuda işyerimizin herhangi bir sorumluluğu varmıdır.(boyacı vergisiz sigortasız çalışan bir vatandaştır)
 11. K

  Şirket Konkordato

  borcu fazla olan bir şirketimiz konkord çekmek istemektedir. bizim bu konuda hiç bilgimiz yok nasıl yapılır nereye başvurulur şartlar nelerdir. konkord çektikten sonra borçlardan kurtulunur mu? paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.
 12. K

  Araç Gider Hususu

  vergi mükellefi olan gerçek kişinin öteden beridir olan arabasının masraflarını giderleştirmek için neler yapılması gerekir, gider pusulası ile alımının yapılması şartmıdır veya noter satış senedi yeterlimidir veya dilekçe ile vergi dairesine bildirim yapmasına gerek varmıdır. kısacası bu konu...
 13. K

  Dönem sonu mal mevcudu

  hizmet işletmesi olarak faaliyet gösteren firmamız geçici vergisi beyannamesi verirken dönem sonu mal mevcudu ayırabilir mi yoksa yapmış olduğu giderlerin hepsini düşmek zorunda mı.
 14. K

  Bilançoda önceki dönem

  şirket olarak 18.11.2011 tarihinde tasfiyeye girdik. tasfiye giriş beyannamesini verdik.şimdi 2011 yılı için tekrar kurumlar vergisi beyannamesi vereceğiz fakat takıldığımız nokta bilanço doldururken önceki dönem yazan kalemlere tasfiyeye giriş bilançomda yazan rakamları mı yoksa 2010 yılı...
 15. K

  Bağış ve yardımların b formunda bildirimi

  b formu sınırını aşan ve fatura kesilerek teslim edilen x derneğine malen yardım yaptık acaba bu yardımı b formuna yazacakmıyız.
Üst