K
Etkileşim Puanı
0

Profil mesajları Son aktivite Gönderiler Hakkında

• Merhaba
    frmlarda ki msjlarınzdan yola çıkarak yardmcı olacagınzı dşndum. sorunumu cvplarsanız memnun olurum .

Yaklaşık 2 yıldır e-ticaret işiyle uğraşmaktayız.
    İlk 2012 yılında şahıs firması olarak başladık 2013 ylnda yeni bir ofs ve ltdye geçtik.

1 yıl içrsnde ödedgmz vergi ödemelerini azaltmak için muhasebecimiz huzur hakkı çkrdı. örn: geçen ay gelir vergisi 4500 tl kadar çıktı huzur hakkı ile birlikte (sabit giderler: 2 çalışan 120 m2 ofis ve diger giderler)

Huzur hakkınında bir maliyeti oldugu için şirket üzerine sfr bir binek araç almamız gerekiyorms.
    Sıfır binek araç alırsak bizim için karlı olur mu bu drum? ikinci el kasko degeri 18 bin TL lik bir arac var fakat bu aracın giderlerinin yeterli olmayacagını sıfır bir araç almamız gerektigini belirtiyor.

Bir dostumnda LTD kuyumcu dkkanı var. araç alacakken muhasebesi ona demişki binek araç alırsak vergide onun msrflarını gider olarak göstremyz. ticari alınması gerek.
    Bu durumda Biz binek araç almalımıyız?

Tşk
    Merhaba Koray bey,
    Forumda paylaştığınız bilgiler gerçekten takdire değer.
    Benim de aklımı kurcalayan bir konu var. Teknogirişim sermayesi alarak Teknokent bünyesinde bir şirket kurduk, iş planımız gereği bir yüksek mühendisinden danışmanlık aldık ve kendisine gider pusulası kestik ve stopajı ödedik.
    Ancak Bakanlık bunun geçerli olmayacağını, danışmanlık aldığımız kişinin vasfını bilmediklerini, danışmanlık vermeye yeterli olup olmadığını bilmediklerini bu yüzden bu giderin desteklenmeyeceğini belirtti.
    Bu yüzden bir akademisyenden danışmanlık almamızı önerdi. Şimdi bu gideri belgelemek için bir akademisyene gider pusulası keserken üniversite döner sermayesi ile bir işimiz olacak mı? veya teknokent ile herhangi bir işimiz var mı?
    Yoksa gider pusulasına rakamları yazıp imzalatmak yeterli olur mu?

Çok sıkıntılı bir süreçteyim, kafamı çok kurcalıyor bu durum.
    Bilgilendirirseniz sevinirim.
    büroya gelip şöyle foruma bi bakınayım istedim. Yine harika yorumları ile beni aydınlattı. nerede yaşar, nerede çalışır bilmem etmem ama bu üsrtadı okumak cidden keyif veriyor. Şükrü Kızılot bir, Koray Bey iki.
    kendisini gönülden tebrik ediyorum mesleğe yaptığı katkılardan dolayı, dosdoğru diyebiliriz ki meslek mensuplarının gelişiminde oynadığı rol açısından, teşekkürler.
    bütün sorulara kanun maddelerini net bi şekilde belirterek cevap veren bir üye. yani burasının bir forum olduğunu ,her kafadan insanların bulunduğunu varsayarsak, yazdıklarının dikkate alınması gereken 5-10 üyeden bi tanesi.
    Teşekkür ederim Onur Bey. Bize mesleğimizin ilk günlerinde üstadlarımız 2 tavsiye vermişti. 1.ne kadar iyi bilirsen bil asla kanun metnine bakmadan yorum yapma, 2. aynı maddeleri tekrar tekrar oku, her okuduğunda yeni bir şeyler göreceksin. Bugün nacizane belli yerlere geldiysek meslekte bu sayededir.
    merhabalar;
    Konuyu aklımda kalanlarla yazmıştım. Ne kadar yanlış yapmışım cevabınızla anladım. Meslek gerşekten akılda kalanlarla yapılacak bir meslek değil, devamlı kanun elinizin altında olacak ve kanunla konuşacaksınız. Gerçekten sizi takdir ediyorum. Forumdaki diğer cevaplarınızıda okuyorum.
  • Yükleniyor…
  • Yükleniyor…
  • Yükleniyor…