zirve

koyuncusan kullanıcısının son içeriği

1. K

Google tarafından internet üzerinden kesilen fatura geçerli sayılır mı?

firmamız, google reklam hizmeti aldığından internet üzerinden bize kdv siz fatura kesti. ödemesini kredi kartı ile yaptık. firmamız kosgebten destek aldığından bu faturanın geçerli olmayacağını söylediler. asıl fatura olmalı dediler. bu konuda görüşlerinizi almak isterim. yurtdışı internet...
  2. K

Kira Sözleşmelerinde Stopaj Dahil Miktar Üzerinden Damga Kesilir ?

merhaba resmi bir kuruma şahıs, işyerini kiraya veriyor. aylık net 3.500 tl sözleşme imzalanıyor. resmi kurum ödeme yaparken şu şekilde yapıyor bürüt miktar : 4.375,00 gelir vergisi : 875,00 kesiyor damga : 36,09 (binde 0,825) kesiyor ödenen : 3.463,91 tl banka hesabına ödeniyor...
  3. K

Yurtdışı fuar giderine ilişkin faturanın onaya tabi olup olmadığı?

merhaba firma yurtdışındaki bir fuara katıldığı buna ilişkin getirdiği fuar katılım bedeli faturası bir fotokopi belgesi olduğunu gördüm. böyle faturalarda onay olmalı mı? olursa hangi kuruma onaylatmalı? biz kurum olarak bu tür giderlere destek veriyoruz. belgenin asıl olması ve onaylı olmasını...
  4. K

12 eylül emekli mağduru?

kayınpederim 1951 doğumlu olup 1980 yılında devlete ait yem fabrikasında işçi olarak işe başlıyor. ancak o dönemde olayların olmasından dolayı, (sanık olmayıp) şahit olmasına rağmen hapse atılıyor. ve diyarbakır sıkıyönetim mahkemesinde yargılanıyor. bir yıl sonra tahliye oluyor. velhasıl bu...
  5. K

Şirket Ortağı Şirket Adına Kesilen Faturayı Kendi Kredi Kartı İle Ödeyebilir mi ?

merhaba arkadaşlar vereceğiniz cevaplardan ötürü şimdiden teşekkür ederim. şirket adına kesilen bir faturayı şirket oratklarından biri kendi kredi kartı ile ödeyebilir mi? bunu neden soruyorum diye merak eden olabilir. şu açıdan soruyorum. mevzuat açısından o faturanın sağlıklı olarak gerçekten...
  6. K

Vergi borcu yoktur yazısı kaç gün geçerlidir?

merhaba resmi kurumların istemiş olduğu vergi borcu yoktur yazısı kaç gün geçerlidir? ay ortasında alınmış belge ayın sonuna kadar mı yoksa bir aylık süre mi dikkate alınır? aynı zamanda sgk için de aynı mı? yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.
  7. K

Dernek işletme muhasebesini kişi tutabilir mi?

merhaba derneğimize ait bir otopark işletmesi mevcut. bunun muhasebesini mali müşavir tutmak zorundamı?. kendim az çok muhasebeyi anlıyorum. yapabileceğimi düşünüyorum. işletme defteri, muhasebeci belgesi şartı gerekli mi? bir de kısaca işletme muhasebesinde yıl içerisnde takip etmem gerekenleri...
  8. K

Gelir Vergisi Dilim Artışı, İşverenden Çıkabilir mi?

merhaba kurumumuzda çalışan işçilerin maaşlarında yılın ortalarına doğru gelir vergisi dilimi yılın başında %15 iken daha sonra matrahı üst dilimi geçtiğinden maaşlardan %20 gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. acaba işçilerin sözleşmelerinde vergi dili aşımında vergi farkı işverence...
  9. K

Yemek Bedelinin Brütü Hesaplanması?

merhaba günlük 7.20 tl net yemek bedeli maaş hesabında brütü ne kadar olur? sadece ssk işçi primi ve işsizlik işçi kesilecek günlük muaf tutar ne kadar olacak? matrahı nasıl hesaplayabilirim. bir program aracılığı ile yaptım 8.47 verdi ama doğru olup olmadığını bilen biri izah ederse sevineceğim.
  10. K

İstege Bağlı Siğorta ?

merhaba ben kendim memurum. haliyle sağlık giderimiz emekli sandığı tarafından karşılanmaktadır. benim öğrenmek istediğim eşimi istege bağlı siğorta yapabilirmiyim? sadece normal primi %20 ödemek istiyorum. sağlık gideri zaten üzerimden karşılanıyor. bu durumda herhangi bir sıkıntı olur mu? eşim...
  11. K

isteğe bağlı siğorta da sağlık giderinden yararlanır mı?

merhaba 1080 gün primim mevcuttur. dolayısıyla istege bağlı siğortaya geçmek istiyorum. istege bağlı siğorta da sağlık giderim ve ilaç masraflarımı sgk karşılar mı? eskisinde karşılamıyor diye biliyorum acaba yeni kanunda bir değişiklik var mı?
  12. K

Belediye Muhasebecilerin Hizmeti, Stajdan Sayılır mı?

Merhaba arkadaşlar ben 4 yıllık muh- finansman mezunuyum. 6 yıldır belediye de muhasebeci görevini yapmaktayım. birinci derece de vergi sorumlusuyum. kdv bey- muhtasar bey. ssk vs evrakları kendim imzalıyorum. benim merak ettiğim yaptığım hizmet stajyerliğime geçerli sayılır mı? 2 yıl yapacağım...
  13. K

kıdem tazminatı...?

merhaba arkadaşlar evlilik nedeni ile işi bırakmak zorundayım. başka bir mekana gideceğim. işverenden kıdem tazminatımı talep edeceğim. ne kadar alacağımı merak ediyorum. yardımcı olursanız sevinirim. ilk işe girişim : 28.05.1999 işten ayrılışım: 14.07.2005 çalışma günlerim: s.s.k lı olarak...
  14. K

siğortalının hasta raporu?

arkadaşlar merhaba... işyerimizdeki bir işçi arkadaşımın durumunu izah etmek istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. işçi arkadaşımız bi rahatsızlığından dolayı vizite alıyor. aldığı tarih : 18.04.2005.(raporda bulunanları yazıyorum.) tedavisinin bittiği tarih ve saat: 27.04.2005 çalışabileceği...