K
Etkileşim Puanı
14

Profil mesajları Son aktivite Gönderiler Hakkında

• Abim Diğer ortakların haklarını noterdeki sözleşmeye bakmaksızın,Gerçek bedelleri üzerinden hesap edip 3 e bölme yolu ile pay ederek diğer ortakların haklarını satın almak istiyor. (Bu konuda en az zarar ile nasıl bir yol izlemeliyiz...????)çünkü ortada demirbaşların yıpranma durumu var .biz ufak bir araştırma ile demirbaşların 2.el fiyatlarını öğrenelim dedik , lakin yukarıda belirttiğim gibi büyük bölümü işyerine özel mobilya olduğu için 2.el değerini bulamıyoruz. Hal böyle olunca bizde arada bir rakam söyledik kabul etmiyorlar bu işi mahkemeye sevk etmeden veya dükkanı komple devir etmeden sadece onları gönderme yoluyla halletmek istiyoruz.
    Cevabızı bekliyorum. Saygılar.
    (Not:Bu konuyu normal şartlarda kendi muasebecimiz ile halletmemiz gerekirken ortaklardan birinin kardeşi olması aleyhimize bir durum ortaya çıkarıyor, tüm çabamız yaşanacak olanların öncesinde kendimizi garantiye almak şimdiden teşekkür ederim.)
    Ardından vergi dairesine 3 ayrı vergi levhası ve tek vergi numarası ile Adi ortaklık olarak vergi kaydı açıldı devamında ortaklık adına bastırılan faturalarda fatura Başlığı Olarak 3 Yıl boyunca ( TRENDY KUAFÖR FEVZİ ÖZYURT VE ORT.) olarak kullanıldı. Ve halen faliyetteler lakin son zamanlarda yaşanan sorunlar ve beraberindeki tatmin etmeyen gelir düzeyi işyerinde huzursuzluğa yol açtığı için ayrılmak istiyorlar. Lakin dükkan üzerindeki hakları konusunda anlaşamıyorlar.
    Bu işler bittikten sonra şuan muasebecimiz olan (aynı zamanda Ortaklardan birinin kardeşi olan) muasebecimiz ile noterden adi ortaklık sözleşmesi düzenleyip yüksek bedel harç ödememek için formalite bir rakam olarak 15,000 TL sermaye bildirerek işletmedeki pay oranları olarakta abimin %34 diğer 2 ortağının % 33 +% 33 olarak pay edildi.sözleşmenin açıklama kısmına abimi ortaklığı yöneten kişi tüm resmi işler ve banka v.b gibi işlerden sorumludur ortaklık adına her türlü imza yetkisine sahiptir diyerek diğer ortakların rızası ile sözleşme yapıldı.
    Bu toplam bedel üzerinden izah edicek olursam "5000 TL" Resmi işler, "30,000 TL" dış cehpe kaplama,iç tesisat ,tuğla,fayans,alçı sıva boya v.b işler için "43,000 TL"si Büyük çoğunluğu işyeri özel yapılan, hazır olarak satılmayan mobilya malzemeleri kalan bölümüde hazır olarak bulunabilen ayna,tezgah,oturma grupları v.b elektrikli elektriksiz demirbaşlara, son olarak "15,000 TL ise sarf malzeme olarak nitelediğimiz işyerinde günlük tüketilen şampuan saç kremi boya v.b ürünler için harcandı.Toplam "93,000 TL" masraf ile işletme faliyete başladı.
    Benim abim mart 2015 tarihinde 1.katta olan bir apt. dairesi evden bozup dükkana çevirmek suretiyle Bayan Kuaförlüğü işlemesi için (25,000x3=75,000 TL) toplam nakit koyulan sermaye "18,000 TL" ise tadilatı yapan firmalara borçlanma yolu ile toplam "93,000 TL" ile 3 ortaklı olarak kurdular.
    Merhabalar benim bi konuda sorum ilgilenir iseniz çok sevinirim. bölüm bölüm yazıcam okurkenki sabrınız için teşekkür ederim çünkü biraz uzun. :)
    Teşekkür ederim abi, hala muhasebeci olarak çalışmaya devam ediyorum. Size de iyi çalışmalar dilerim. sağlıcakla kal
    Merhaba Kevork Bey

Umarım beni hatırlasınız. 1990'lı yıllarda MERT TEKNİK A.Ş.nin ADANA ŞUBESİNDE muhasebeci olarak çalışmıştım. Ve sizinle de istanbul ve adana da muhabbetimiz olmuştu.
    İnşallah iyisindir.

Saygılarımla
    Bülent EŞKUT
    not: mesaj kutun dolduğu için burayı deniyorum.
    merhaba yorumunuz istinaden danışmak istedim yardımcı olursanız sevinirim eğitim sektöründe çalışıyorum sürekli form fatura kesiyoruz bir veli faturanın kendine adına kesmesilmesini istedi bende alt ve üst nushayi tükenmez kalemle çizerek veli adına kestim sadece unvanda değişiklik var kdv falan değişmedi sıkıntı olur mu
    Merhaba
    Size bir sorum olacak cevaplayabilirseniz cok mutlu olurum.
    90lı yıllarda açılıp 2000li yıllarda kapanmış bir yerin kaybolan kaşesi veya mührü tekrar nasıl çıkartılır? bunu nerden bilgi edinebilirim?
    Simdiden teşekkür ederim iyi günler.
    Selamlar sayin ustadim degerli goruslerinize ihtiyacim var.
    -04.03.2016 tarihinde aynı banka hesapları arasında 992.116 euro hesabından çıkıp 1.090.037,85 dolar hesabına 1,0987 pariteden arbitraj virman işlemi yapılmış.
    -04.03.2016 TC. Merkez Bankası alış kurları € = 3,1783 $ = 2,9215
    -Muhasebe kaydının ; o günkü Merkez bankası alış kurundan işleyip,arada çıkan farkın 646/656 hesaplara kayıt yapılması yönünde görüşler okudum.
    Ancak 2014 tarihli yazilarinizi okudum ve sizin gorusunuze katiliyorum.sormak istedigim ise

Virman kaydını yaparken örneğin Euro kısmının kurunu TC merkez bankası kurundan alıp TL tutarını bulup;çıkan TL tutarı dolara bölüp dolar kurunu bulup işlem yapmamız doğru olur mu acaba?

Örnek : 992.116 € * 3,1783 = 3.153.242,28 TL
    1.090.037,95 $ * 2,8927 = 3.153.242,28 TL

3 er aylık dönemlerde zaten kur değerlemesi yapılacaktır.
    Görüşlerinizi bildirirseniz çok sevinirim ustadim..
    Selamlar ,

Yurtdışından alışverişlerim oluyor , kendim ve arkadaşlarım için elektronik parçalar , saat vs gibi ürünler alıyordum.Baktım ki ülkemizde çok uçuk fiyatlara satılıyor birkaç adet sattım ve güzel kÂr oranları bıraktı . Bu babamın dikkatini cekti ve beni suan destekliyor , büyük bir şirket acmam için . Birçok maliyeci tanıdıgımızla görüştük fakat net bilgi alamadık . Yurtdısından fatura nasıl alıcaz , gelen ürüne burda ne kadar kdv ötv veririz , stopaj var birde .
    Sizden ricam mail , skype veya cep telefonu yolu ile görüşme sağlayabilirmiyiz , beni bu konuda bilgilendirebilirmisiniz , yardımcı olursanız çok sevinirim yanlış işler yapmak istemiyorum

SAYGILAR .
  • Yükleniyor…
  • Yükleniyor…
  • Yükleniyor…