zirve

mehmet ali gün kullanıcısının son içeriği

1. M

Unutulan Beyanname

MERHABA 2004 YILINA AİT BA BS FORMUNU GÖNDERMEYİ UNUTTUĞUMUZU FARKETTİK BUNUN İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ.şimdi göndermek istersek özel onay seçipKSS sonra işaretleyip mi göndereceğiz bir de 352 ve 355.maddelere istinaden 376.indirim talebimiz olursa ceza ne olur., sadece gönderirken...
  2. M

Varlık Barışı

Merhaba Varlık barışı kapsamında bir miktar parayı yurtiçi olarak bankaya yatırdık ve internet üzerinden beyannamesini verdik ekim 2009 olarak, şu anda tekrar bir miktar daha yatırdık ve onuda bildirimini yapmak istiyoruz fakat sistem ekim ayı içi daha önceden bildirim yapıp tahakkuk...
  3. M

Tavuk Fason Üretimi

merhaba tavuk üretimi yapmak üzere kümes sahibi biri vergiye tabi değil fakat yanında bakıcı çalıştırmak istiyor bunun için sigortasını yaptıracak , bu durumda ssk vve vergi boyutu ne olur na yapmalı bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
  4. M

SSK İşe Giriş Bildirim Uyarısı

yeni işe başlayacak olan bir sigortalının girişini sistemden yapacağım bana şöyle bir uyarı veriyor sistem ,, bu kişinin 4/b yani bağkur sigortalılığı mevcut bu kamsamdaki sigortalılığı devam ettiği anlaşılırsa tescil işleminiz iptal edilir.... bildiğim kadarıyla bağkurda olsa SSK lı olarak bir...
  5. M

Sağlıktan Yararlanma

Hane halkının kişi başına geliri asgari ücretin altında ise bireyler sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanırmı şöyleki bir hanede emekli bir baba 18 yaşından büyük evlenmemiş kız çocuğu için sağlık hizmetinden kendi üzerinden yararlanırabiliyordu yeni uygulamada yararlanamaz diyor çünkü 18 yaşını...
  6. M

Peşin Vergi

Merhaba Peşin verginin dönem sonu gösterimi konusunda bir konuda takıldım yardımlarınzı bekliyorum,biliyorum bu konular çok yazıldı, konuşuldu fakat aradığım cevabı bir türlü alamadım yardımcı olursanız sevinirim. yıl içinde ödenen 3 peşin vergi toplamı 1500 ytl 193 nolu hesapta dönem sonu...
  7. M

Tam İstisna İşlemleri

Merhaba Tam istisna kapsamına giren işlemler ile ilgili KDV beyannamesinde gerekli sütun doldurulduktan sonra ekleride doldurmamız gerekiyor, burda sormak istediğim ekler kısmında İade hakkı doğuran işlemler ille ilgili yüklenilen KDV ve İndirilecek KDV eklerine her ikisindede alış...
  8. M

Acenta Bilet Satışı

Bir Acenta mükellefim bir başka taşımacılık acentası üzerinden türkiyede yaşayan bir müşteriyi yurtdışına tatil amacıyla göndermek üzere uçak bileti satışı yapıyor, fatura düzeni ise bizim acenta parayı müşteriden alıyor ve kar tutarınıda ilave ederek müşteriye faturasını kesiyor, karşı acenta...
  9. M

Muhasebe Bürosu

Merhaba Muahsebe Bürosu açmak ve muhasebecilik mesleğini serbest olarak sürdürmek istiyorum bu durumda bir kaç sorum olacaktı, 1-İkamet etmekte olduğum evi çalışma yeri olarak gösterebilirmiyim, bu durumda ev için yapılan giderlerin (yakıt,aidat,elektrik,tel,vb....) yarısını serbest meslek...
  10. M

İşçi Tazminatı

Merhabalar, Bir işçinin tazminat hakkı var hesaplandı, fakat işçi tazminatı alıpta işvereni ibra etmek istemiyor, bu durumda posta çeki veya banka yoluyla ödeme yapmamız mümkünmüdür, bu durumda ibraname imzalanmayacağı için ileride bir sorunla karşılaşabilirmiyiz...
  11. M

Kasım Form Ba Form Bs

Merhaba Kasım 08 ait Form Ba ve Bs formlarını gönderebilen arkadaş varmı, zira beyanname versiyon 3 olmalı şeklinde hata mesajı veriyor, yardımcı olursanız sevinirim şuanda gönderilebilen 2.versiyon , .versiyon üzerinden nasıl göndereceğiz
  12. M

Emekli Çalışan İşe Giriş Bildirgesi

merhaba Emekli bir kişi SGD primine tabi olarak çalışmak istiyor, emekli maaşı kesilmeyecek %30+ işkazası primi ödenecek , sormak istediğim 1- Bu kişi çalışmaya başlarsa emekli maaşından bir kesinti olmayacak doğru mu 2-bu kişinin işe girişi hangi ekrandan yapılacak yani e bildirge ekran...
  13. M

30 Gün Sigorta Primi

MERHABA 4 Kasım tarihinde işe başlayan bir sigortalımızın eşi için sağlık yardımından faydalandırmak istiyoruz, kasım 2008 için 27 gün bildirdik fakat 3 gün daha eksiği olduğu için aralık ayındanda 4 gün bildirmek istiyoruz bunun usulü nasıl olacak , zira şirketimizde 11 kişi çalışıyor, bu kişi...
  14. M

Ltd. Şirketlerde Birleşme

Herkese merhaba 2 ayrı LTD.Şti.devir yoluyla birleşmek istiyorlar.Daha önce yakın bir zamanda devir yoluyla birleşme işlemi gerçekleştirmiş bir meslektaştan bu konuda ayrıntılı cevap alabilirmiyim.(mahkemeye yazılacak özvarlık tespit rapor dilekçe örneği ve ticaret sicili ile vergi dairesi ne...