zirve

mes_ar kullanıcısının son içeriği

1. M

2 Günlük Rapor

Merhaba arkadaşlar, bir çalışan 2 günlük rapor almış, sistemde görünmüyor. İşveren maaşından kesmek istiyor. Bu durumda iş göremezliği manuel olarak girip aylık sigortada eksik gün bildirmem yeterli olur mu?
  2. M

SGK Hata

Merhaba arkadaşlar, defter beyan sisteminde muh sgk yı göndermek istediğimde; "Tahakkuk SGK'ya yüklenemedi. Bildirgelerinizin SGK'ya aktarılması için beyannamenizi tekrar göndermeniz gerekmektedir." şeklinde hata veriyor. Birkaç kez denedim fakat yine sorun oldu. Nasıl çözebilirim?
  3. M

Vergi Dairesi İşe Başlama

Merhaba arkadaşlar, bir vakıf kira ödemesinden dolayı vergi dairesine işe başlama verecek. Bu bildirim bizzat vergi dairesine gidilerek yapılıyordu, pandemi döneminde bu konuda değişiklik oldu mu? Sistem üzerinden yapılabiliyor mu?
  4. M

Potansiyel Vergi Numarası Vergi Dairesi

Merhaba arkadaşlar, bir vakıf kuruluş aşamasında potansiyel vergi kimlik numarası aldı. Vakıflarda veriye konu bir işlem olmadığı sürece aktif mükellefiyet gerekmiyor. Şimdi bu vakıf adres değişikliği yaptı, fakat kirasını bir şirkete ödeyeceği için ödeme karşılığında kdv li fatura alacak...
  5. M

İstifa Durumu Kıdem Tazminatı

Merhaba arkadaşlar, 3 yıldır bir ilaç firmasında asgari ücretle çalışan bir işçi istifa etmek durumunda kalıyor. İşsizlik maaşı alabilmek için çıkış tarihinden itibaren hiç ara vermeden bir tanıdığının yanında işe giriş yapıp 1 ay ya da 1 gün (süre önemli mi bilemiyorum) sonra işsizlik maaşı...
  6. M

Eski Tarihli Kıdem Tazminatı

Merhaba, 2016 tarihinde işten çıkan bir kişinin tazminatı şimdi ödenecek. 2016 tarihindeki brütten ödenmesinde sakınca var mıdır? Güncellemek mi gerekir?
  7. M

Pandemi Döneminde Tam Zamanlıdan Kısmiye Geçiş

Merhaba arkadaşlar, tam zamanlı olarak çalışmaya devam eden bir kişi ocak ayı için ayda 4 gün çalışıyor olarak kısmiye geçiş yaptırılabilir mi? İşçi yasağı durumu bunu etkiler mi?
  8. M

Kronik Rahatsızlık Çalışma Hayatı

Merhaba arkadaşlar, bir vakıfta 1. derece engelli bir çalışan bulunuyor. Kısa çalışma ücretsiz izin gibi bir durum yok. Bu çalışanın pandemi döneminde işe gelmeme gibi bir hakkı var mı?
  9. M

Kısa Çalışma

Merhaba arkadaşlar, bir çalışan nisan-temmuz aylarında kısa çalışma (0 çalışma) yaptı. Sonrasında Ağustos eylül aylarında çalıştı, 01/10/2020 den itibaren yine kısa çalışma (0 çalışma) bildirdi. Şimdi ekim ayı ücret bordrosunu yaparken, 0 brüt mü bildireceğim yoksa kısa çalışmanın ilk...
  10. M

İşçi Çalıştırmaya Ara Verme

Teşekkürler sn.Tahsin Kurt, eski e bildirgeyi tamamen unutmuşum, işlem tamamdır.
  11. M

İşçi Çalıştırmaya Ara Verme

Merhaba arkadaşlar, bir vakfın çalışanı yoktu ama ekimde bir kişi işe alındı. İşçi çalıştırmaya ara verme ve ara vermenin sonlandığı tarihi eskiden e bildirge V2 den yapıyorduk, şimdi bu sistemde öyle bir bölüm bulamadım. Nereye yazabiliriz ya da yazmazsak sorun olur mu?
  12. M

Teşvik Soru

Merhaba arkadaşlar, bir vakfın 25 tane işçisi var. Bu vakıf sgk da 5510, 6661,6111 ve 27103 sayılı kanunlardan doğan teşviklerden faydalanıyor. Son sgk ödemesini ödemesiniz geciktirdiğinde 5510 dan faydalanamadığını, 6661 den faydalandığını biliyorum. 6111 ve 27103 için durum nedir acaba...
  13. M

Muhtasar Düzeltme

Aynı yolu izleyeceğiz. Fakat ben bütün bunları yapıp düzeltmeyi sisteme yüklediğimde iptali kabul etti fakat ek sgk da " belgenin aslı yok " şeklinde uyarı verdi.
  14. M

Muhtasar Düzeltme

sn. Tahsin Kurt bu şekilde yapacağım fakat o zaman mahsup işlemi nasıl gerçekleşecek, yani bu indirim başka bir aya mı transfer olacak?
  15. M

Asgari Ücret Vergi Dilimi

Merhaba arkadaşlar, eylül ayında gelir vergisi dilimi 22,000 i aştığından dolayı, net ücretin asgari ücretin altına inmemesi için, oluşan farkın agiye eklenmesi uygulaması bu yıl için de geçerli mi?