mes_ar kullanıcısının son içeriği

 1. M

  İnşaat Hakedişi Muhtasar Dönem

  Merhaba arkadaşlar, bir vakıf yalnızca yaptırdığı inşaat hakedişlerinden dolayı aylık stopaj ödüyor. Bu dönemi üç aylığa çevirmemizde bir sakınca var mı? Yani hakediş durumunda, çalışanı olan gibi aylık muhtasar verme zorunluluğu var mı?
 2. M

  Kıdem Tazminatı İkramiye

  merhaba arkadaşlar, bir vakıfta çalışan aşçı nisan ayında 6,000 brüt maaş ve 2,000 brüt (1,500 net) ikramiye aldı. bu kişi 31/03/2022 de çıktı. Kıdem tazminatını nasıl hesaplamalıyız? toplamda 1,5 sene çalıştı ve ilk ve son kez ikramiye aldı?
 3. M

  Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi Girişi

  Merhaba arkadaşlar, aracılık ve sorumluluk sözleşmesinin sözleşme tarihinden itibaren 1 ay içinde internet vergi dairesine girilmesi gerekiyor. Bunun geciktirilmesinin cezası var mı acaba?
 4. M

  Engellilik Vergi Durumu 2022

  Merhaba arkadaşlar, 10/03/2022 de 1. derece engelli raporu olan bir kişi asgari ücretle işe alındı. Asgari ücretle çalışanda vergi sözkonusu olmadığı için vergi indiriminin de bir anlamı kalmıyor. Bu durumda yine de vergi dairasine başvuru gerekir mi?
 5. M

  Sgk Değişiklik

  Merhaba arkadaşlar, şubat ayı içerisinde bir vakıf beyoğlu sgk dan fatih sgk nın alanına giren bir yere taşındı. taşınma ile ilgili vergi dairesi ve sgk ya bildirimler yapıldı. çalışanların 10 şubatta eski yerden çıkış ve 11 şubatta yeni yere girişi bildirgeleri verildi. Şimdi muhtasarda...
 6. M

  Avukat Sözleşme Damga Vergisi

  Merhaba arkadaşlar, internette farklı hesaplamalarla karşılaştım, o yüzden sormak istiyorum. Aylık 1,000 + KDV = 1,225 TL. olan zir avukatlık sözleşmesinde damga vergisi ne kadar olur?
 7. M

  İktisadi İşletme Faaliyet

  Merhaba arkadaşlar, bir Türk büyüğü ile ilgili faaliyetlerde bulunan bir vakıf iktisadi işletmesi, kitap alım satımı yapıyor. Vakıfta yapılan seminerler oluyor, bu seminerlere katılan kişiler ücret ödüyor. Bu ödemelerle ilgili iktisadi işletme fatura kesebilir mi, bu sorun olur mu, kdv oranı ne...
 8. M

  SGK da YK Değişikliği Ve Adres Değişikliği İnternetten Bildirimi

  https://uyg.sgk.gov.tr/isyeriadresguncelleme/Welcome.do işveren prim toplama sistemi üzerinden adres güncellemesi yapılabiliyor, ama başka bir şey yapmaya gerek var mı bilemiyorum.
 9. M

  Adres Değişikliği

  Merhaba arkadaşlar, bir vakfın adres değişikliğinden dolayı (farklı bir ilçeye taşınma) sgk da sistem üzerinden adres güncellemesi yapıldı. Başka bir şey yapmaya gerek var mı?
 10. M

  4. Dönem Geçicide Eğitim Harcamaları

  Merhaba, eğitim ve sağlık harcamalarının kdv dahil rakamı alınır.
 11. M

  Kısmi Zamanlı Çalışma Rapor Parası

  Merhaba arkadaşlar, ayda 15 gün şeklinde kısmi çalışan bir işçi rapor alırsa ve işveren raporunu onaylarsa bu durumda işçi rapor parası alabilir mi? Ve bu 15 günün ayın hangi 15 günü olduğu belli olmadığı için aylık bildirgede eksik gün gösterme durumu nasıl olur?
 12. M

  Vaktinden Sonra Onaylanan Rapor

  Teşekkürler arkadaşlar, eylül ayına düzeltme vermeniz gerek denmiş. Maaşını tam aldığı için bildirgedeki hata yalnızca "istirahatli sürelerde çalışmamıştır kutucuğunun işaretlenmemesi" değil mi? Raporu onaylarsam sadece bu kutucuğu işaretlemedim diye ceza gelir mi?
 13. M

  Vaktinden Sonra Onaylanan Rapor

  Merhaba arkadaşlar, bir çalışan eylül ayında bir rapor alıyor fakat işverene kasım ayında ibraz ediyor. Rapor şimdi onaylanırsa; *Çalışana SGK'dan para yatar mı? *Eylül bordrosu tam yapılmıştı. Bu maaş kesintisi kasım ücretinden düşülse olur mu? (Yine de asgari ücret üzerinde)
 14. M

  İş Kolu Kodu

  Merhaba arkadaşlar, bir vakıf iktisadi işletme kurmak istiyor. Bu işletme eğitim alanında faaliyet gösterecek fakat okul öncesi, ilkokul, ortaöğretim, yükseköğretim hatta kurs düzeyinde faaliyetler göstermek istiyor. İşkolu kodlarında bunların tamamını kapsayacak bir kod bulunmuyor. Mesela...
 15. M

  İktisadi İşletmeye Yapılan Bağış

  Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Bu işletmeye bir kişi, ben personel vs giderinizi karşılamak istiyorum diyor. Bu durumda bu kişinin yatırdığı miktarı diğer olağandışı gelirler hesabına attığımda ileride neden fatura kesilmedi vs diye bir sorun çıkar mı acaba? Bir de geçici vergi...
Üst