metyo kullanıcısının son içeriği

1. M

Hesap Planı Kodlama Sistemi

Merhaba, 1-)Hesap planında 120 li hesapların hem unvana göre hemde koda göre sıralamak istediğimde ikisininde alfabetik olarak sıralanmasını istiyorum.Bununla ilgili tavsiyesi olan arkadaşımız var mı? 2-)Hesap planında örneğin 120.01.MET01 şeklinde harf dahil kodlama kullanmanın mümkün olduğunu...
  2. M

TTK Türmob Sirküler Yayınlandı

YTTK ile ilgili olarak tarihler itibarıyla yürürlülük hükümlerine ilişkin açıklamaların yapıldığı sirküler türmob tarafından yayınlanmış.Türmob sitesinde bulunabilir.Link eklemenin yasak olup olmadığını bilmediğimden link eklemedim. Bilgilerin gözden geçirilmesi anlamında arzu eden arkadaşlar...
  3. M

Oto Boya Koruyucu Film Amortismana Tabi midir?

Merhaba, Yeni satın alınan otomobil için ek olarak boya koruyucu ve film kaplama yaptırıldı.Araç faturasından ayrı olarak boya koruyucu ve film kaplama faturası geldi. Amortisman cetvelinde böyle bir şey bulamadım.Sizce boya koruyucu ve film kaplama amortismana tabi tutulmalı mıdır?Zira...
  4. M

Zorunlu Olmadığı Halde Özürlü İşçi Çalıştıran İşverene Sağlanan Teşvikler

Merhaba, Bir konuda siz değerli üstadların fikirlerini almak istiyorum. Bilindiği üzere 4857 sayılı iş kanununun 30.maddesinin 10.fıkrasında "Bakanlar Kurulunca belirlenecek oranların üstünde özürlü ve eski hükümlü ve terör mağduru çalıştıran işverenlerin kontenjan fazlası işçiler için özürlü...
  5. M

Yenileme fonu

Firmamız aktifinde kayıtlı amortisman suresi dolmuş otomobili satıp yenisini alacaktır.Bununla ilgili yenileme fonundan yararlanmak amacıyla karar alacağız. Öte yandan Gelir idaresi kendi görüşlerini yansıtan özelgeleri sitesinde yayınlıyor.Bu anlamda aşağıda konu ile ilgili özelgenin sonuç...
  6. M

smmm mi araştırma görevli simi konusu neden kilitli..

sayın aday dan alıntıdır.. "bu sorunun cevabını gayet basit tartışmaya bile gerek yok takım elbisenizi giyin hocalardan talebelerden ailelerden çevreden saygı görün prof olana kadar da oldukdan sonrada bol bol okuyup öğrenin kendinizi yetiştirin geliştirin bilgielrinizi gençlerl paylaşın resmi...
  7. M

Birleşmelerde devrolan şirketin kdv' si beyannamede hangi satırda gösterilir.?

Merhaba; haziran ayı itibarıyla iki limited şirketin birleşmesini tamamlamış bulunmaktayız.Devrolan şirketin devrolduğu tarih itibarıyla cuzi bir devrden kdv sş bulunmaktadır.Aynen devralan şirketin bilançosuna aktarıldı. Haziran ayı kdv beyannamesi verilirken devralan şirket devrolanın devreden...
  8. M

İşyerlerine Asgari ücret yazısı asma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Merhabalar; Alo maliye ana sayfadan kopyaladım.Yayın tarihi 07.07.2012 ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK MADDE 1 ? 1/8/2004 tarihli ve 25540 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan Asgari Ücret Yönetmeliğinin 12 nci maddesinin üçüncü fıkrası yürürlükten...
  9. M

Yazılı görüşlere katılıyorum-katılmıyorum

Site yöneticilerine bir önerim olacak.Daha önce önerildimi bilmiyorum. Forumda yazılı mesajlara görüşlere katılıyorum katılmıyorum şeklinde butonlar eklenirse yazılan mesajların kullanıcılar tarafından daha sağlıklı değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Ayrıca istediğinizde kimlerin o görüşe...
  10. M

Staja başlama

Merhaba arkadaşlar; Birisi sordu açıkçası takip ettiğim konu olmadığı içinde cevap veremedim.Cevap veren arkadaş olursa şimdiden teşekkür ederim. 2012 yılında smmm stajına başlamayı düşünüyor.2012 yılında staj dosyasını en erken ne zamana açabilir? Staja başlama sınavı tarihleri ne zaman?Başvuru...
  11. M

Faiz düzeltme kaydı

Merhaba; 2011 yılında kredi ile satın alınmış araca ait faizler aracın maliyetine ekleneceğine sehven finansman giderlerine atılmış.2011 yılı henüz kapatılmadığı için düzeltmek istiyoruz. sizce buna ait düzeltme kaydı nasıl olmalı?
  12. M

Hububat deposu alımı şube işyerimi mi?

Merhaba, Firmamız aralık ayında hububat deposu satın almış olup,bunu bir dilekçe ile vergi dairesine bildirdik.Vergi dairesi şirket yetkilisini yoklama fişini imzalatmak için istiyor.Sebebi ise depolar işyeri şube açılışıymış gibi işlem görecekmiş. Depolar alımlarında bu işlem yapılıyormu?Bana...
  13. M

Amortisman mevzuu

Merhaba; Bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum arkadaşlar.Aralık ayı sonunda şirketimiz tarım ürünleri yem hammadeleri gibi ürünlerde depolama yapmak amacıyla depo satın almıştır. Amortisman çizelgesinde binalar adı altında depo sayılmış;beton,demir,çelik 50 yıl ve %2 olarak belirtilmiş. Yine...
  14. M

Yarışmalarda tevsik zorunluluğu yokmu?

Şu her akşam malum yarışma var 1 milyon koyulan.Merak ettiğim bu yarışma için tevsik zorunluluğu yokmu? Zira parayı alıp gidiyorlar şayet bilmediğimiz bir prosedür yoksa...
  15. M

Yurt dışına makina ekipman ihracatı-kiralanması?

Merhaba; Yurtdışına bir tesis kurmak istiyoruz.Bu tesis için gerekli olan makina ve ekipmanı yurtiçinden temin edip göndermek istiyoruz.Yurtdışında da firma kurmak istiyoruz.Yada duruma göre şube açmak. Bununla ilgili olarak makina ekipman ihracatı,kiralanması veya şube açılacaksa kendi nam ve...