zirve

miller57 kullanıcısının son içeriği

1. M

Kısa Çalışma Ödeneği Alan Firmalar İçin SGK Teşviki Uygulama Tebliği Çıktı mı?

7252 Teşviği 1 Ağustostan itibaren geçerli. Temmuz da yararlanan olmamıştır.
  2. M

Kısa Çalışma Ödeneği Alan Firmalar İçin SGK Teşviki Uygulama Tebliği Çıktı mı?

Arkadaşlar, Luca muhasebe programı kullanıyoruz. 7252 Teşvikten yararlanacağız ama personel kartlarına girdiğimde 7252 yi seçemiyorum. Luca güncelleme yaptı da ben mi beceremedim, yoksa güncelleme mi gelecek? Bilgisi olan var mı?
  3. M

Çözüldü Kısa Çalışma Ödeneğinde Bir Haftalık Süre Hk

Arkadaşlar, 2020 Mart ayına ilişkin verilmesi gereken Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin yasal verilme süresi 27.04.2020 Tarihine uzatılmış.
  4. M

Bes'ten Ayrılanların Bes'e Tekrar Zorunlu Katılımları

Arkadaşlar, Besten cayanların sisteme zorunlu olarak tekrar dahil edileceğiyle ilgili bir takım haberler çıkmıştı. Yakın zamanda yine BES le ilgili bir yönetmelik değişikliği oldu. Besten cayanların tekrar sisteme dahil edileceğiyle ilgili net bir bilgiye ulaşamadım. Böyle bir şey yapmamız...
  5. M

Sgk Yatırım Teşviği Hakkında

SGK Yatırım teşviğinden yararlanan, uygulamayı bilen varsa yardım rica edecektim. Elimde firmanın Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yab.Ser.Gen.Müd.'nün verdiği Yatırım Teşvik Belgesi var. Yatırım teşvik belgesinde Başlama tarihi Şubat 2014 Bitiş tarihi Ağustos 2018 olarak görünüyor...
  6. M

Asgari Ücretlilerin Net Ücretinin Düşmesi

Arkadaşlar, eylülde asgari ücretlilerin vergi dilimi arttığı için net ücreti düşüyor. Bu konuda geçen yıllarda olduğu gibi ilave asgari geçim indirimi uygulaması devam ediyor mu? Luca da eylül bordrolarına bakıyorum ilave ediyor. Bununla ilgili yasa çıktı mı?
  7. M

İşçinin Ölümü Halinde Ölüm Tazminatı

Arkadaşlar ilk kez başıma gelen bir durum. Bir çalışanımız trafik kazasında vefat etti. İş kazası değil, normal ölüm. Biraz araştırdım, borçlar kanunu 440. maddeye göre ölen işçinin eş, çocuk, anne baba veya bakmakla yükümlü olduğu kişilere işverenin ölüm tazminatı ödemesinden bahsediliyor...
  8. M

İşçinin Başka Bir İşverenin İşçisiyle Kavga Etmesi

Arkadaşlar merhaba, İşçi, başka bir işverenin işçisiyle birbirlerini darp edecek kadar kavga etmeleri halinde (örneğin kapı komşusu bir işyerinin işçisiyle) bu durumda işveren tarafından, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeniyle tazminatsız iş akdini feshetme hakkı doğar...
  9. M

İhbar Süresi Kullanımı Hakkında

01.05.2018 de işçi el yazısıyla istifa dilekçesini yazıp, 14.05.2018 de istifa edeceğini beyan ediyor. Bizde 14.05.2018 itibariyle istifa koduyla işçinin işten çıkışını yapıyoruz... Bu arada işçinin kıdemine göre ihbar öneli süresi 28 gün. Şimdi işçi kalkmış siz beni 14 gün eksik çalıştırdınız...
  10. M

İptal Ve Ek Aphb Verilmesi Hakkında

Merhaba, 2017 Ağustos ve Eylül döneminde bir işçiyi fazladan eksik gün gösterdiğimizi farkettik. Bu dönemlere ilişkin kanuni süresi içinde Prim Hizmet Bildirgesini vermiştik. Sadece hata yaptığımız sigortalı için kağıt ortamında iptal ve ek bildirge düzenleyip kuruma versek yeterli olur mu...
  11. M

Bes Cayma Hakkında

Arkadaşlar merhaba, zorunlu BES Otomatik katılıma 01.01.2018 itibariyle bir firmamız dahil oldu. Bu firmada Ocak ayı bordrosundan ilk BES kesintilerini yapmıştık... Sorum şu: Zorunlu BES ten cayma hakkıyla ilgili 2 aylık bir bekleme süresi vardı. Şimdi bakıyorum cayma hakkını kullanan...
  12. M

Eksik Gün Bildirimi Hakkında

Merhaba, 20.10.2017 de işin bitirilmesi nedeniyle özel bina inşaatı SGK dosyasından son iki işçimizin işten ayrılışını verdik. İlgili SGM ye işin bitirildiğine dair dilekçemizle başvurduk. Tüm borçlarımızı vs... ödedik şu an temiz kağıdı almayı bekliyoruz. 11.11.2017 itibariyle sisteme...
  13. M

Kısmi Süreli Çalışmada Bir Sınır Var mı ?

Kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışan biri 06 kısmi istihdam eksik gün koduyla ayda 22 gün çalışabilir mi? Kısmi süreli çalışanlar, tam süreli çalışan birine göre üçte ikisi kadar çalışma yapabilir diye biliyorum. Bu mantıkla gidildiğinde tam süreli çalışan ayda 30 gün çalıştığına göre kısmi...
  14. M

Kontrol Görünen İstirahat Raporu Hakkında

Arkadaşlar merhaba, 20 Nisan 2017 - 26 Nisan 2017 arasında bir çalışanın sistemde kontrol görünen raporu var. Aynı zamanda bu işçi 27 Nisan 2017 İtibariyle istifa dilekçesi verip ayrıldı... Şimdi bu işçinin çıkışını ve rapor onaylamasını yapacam. İşçiye defalarca söylememize rağmen, kontrol...
  15. M

15 Yıl 3600 Günle Kıdem Tazminatı

Bilindiği gibi, 99 öncesi ilk 4A sigorta girişi olup, 15 yıl 3600 günü tamamladıklarını SGK dan alacakları yazı ile ispatlayıp işverenine ibraz ederek işten ayrılanlar kıdem tazminatı alabiliyorlar. Gelelim soruma. A şahsı 1996 staj sigortası girişli (bu sayılmıyor) A şahsı 2000 yılında uzun...