Minik kullanıcısının son içeriği

1. M

Vergi Mükellefi Olmayan Kişiden Araç Alımında Stp ?

Merhabalar, İşletme defteri olan mükellef, mükellef olmayan şahısdan trafikten çekilmiş araç alımı yapmış. Stopaj var mıdır ? Varsa oranı kaçtır ?
  2. M

Alüminyum İşçilik Faturası

Merhabalar kolay gelsin.. Bir müşterimiz aliminyum cephe işi yapıyor.Aliminyum malzemeyi şirket kendisi satın alıyor. Bunlar sadece işçiliği yapıyorlar. Faturayı nasıl kesmeliyiz ? Tevkifat var mı ?
  3. M

İmalat ile ilgili...

Merhabalar, Ferforje profil ve motifleri alıp satmakta iken, şimdi bu demirlerin imalatına başlayacağız. Anasözleşmemizde ilgili md. mevcut. Şuan İstanbul Ticaret Odası'na kaydımız var. 10 personelimiz var. Makinaların bir kısmı geldi bir kısmı gelicek. İmalata başlamak için oda kurum daire...
  4. M

Sanayi Sicil Belgesi

Merhabalar.. İşletmemiz atık hurda demir toptan ticareti yapıyor. Yeni elektrikli ekskavatör alındı ve elektrik indiriminden yararlanmak için Bedaşa başvuruldu. Bedaş Sanayi Sicil Belgesi istiyor ama biz üretim yapmadığımız için Sanayi Sicil Belgemiz yok, almaya çalışıyoruz. Sanayi Bakanlığı...
  5. M

Ücretlerin Bankadan Geçmesi Durumu

Merhabalar.. Merkez işyerimizde Nisan ayı bordromuzda 9, şubede ise 1 kişi var. Toplamda 10 kişi. Ücretlerin bankadan geçmesi zorunlu mu ? Devam eden bir süreç değil. Mayısta yine 8+1 e düşecek. Sadece Nisan ayında 9+1 oldu.
  6. M

Serbest Bölgeye Kesilen Faturayı Beyanda Göstermek

Merhabalar.. İlk defa serbest bölgeye fatura kestim. Kdvden muaf. Beyanda hangi satırda gösterilmeli? Başka detayları var mıdır?
  7. M

İş Kazası

Merhabalar, İş kazası durumunda yapılması gereken bildirimler/evraklar nelerdir ?
  8. M

Doğrudan Borçlandırma Sistemi Muhasebe Kaydı

Kolay gelsin arkadaşlar, Doğrudan borçlandırma sistemiyle çalışan firmanın muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır. Yaptım ama emin olamadım. Mal alımı 153 1000 191 180 320 1180 banka hesabında para yok iken kredi kullanılıyor.yani kredili dbs. 102 1180 300...
  9. M

Ödenmeyen sgk primi

Hayırlı akşamlar. Ödenmemiş sgk tahakkuklarını, gecikme zammıyla beraber ödeyeceğiz. Bütün bankalardan ödenebiliyor mu ?
  10. M

İşgöremezlik raporunun sgk' ya bildirimi hk.

Merhabalar, Salı günü ameliyat oldum ve doktorum iş göremezlik raporu verdi 7 nisana kadar. Çalıştığım şti. kendimizin. Eksik gün bildirmek istemiyorum olur mu ? Teşekkürler.
  11. M

Reyting için tecavüze övgü... Çocukların suçu ne?

Reyting için tecavüze övgü... Çocukların suçu ne? Eylül ayının gelmesiyle birlikte yeni dizilerde ekranlarda boy göstermeye başladı. Televizyon kanalları dizilerinin daha çok izlenmesi için birbiriyle yarışırken, toplumsal değerler, aile yapısı yada çocukların ruh sağlığını ihmal...
  12. M

Ssk'lı işçinin, işletme defteri açması?

Hayırlı akşamlar.. Bir şirkette sigortalı gözüken işçi(emekli olmak için formaliteden), daha sonra kendine kamyonet alıp hurdacılık nakliyecilik vs. yapmaya başlıyor. Aracı alırken de vergi levhası istedikleri için daireye kayıt oluyor, ama bağkur falan ödemiyor. . Vergi dairesine kaydı olduğu...
  13. M

Ölüm halinde emeklilik ?

Merhabalar... Kolay gelsin.. Bir sorum olacak size. Sigortalılığa giriş tarihi 1986/2. ay. son çalıştığı tarihte 1996/2. ay. 10.04.1971 doğumlu. toplamda 1716 günü var sskda. Öldü, eşi ve 3 çocuğu var. Emekli olabilir mi ? Yada diğer hakları nelerdir? Şimdiden çok teşekkür ederim.
  14. M

Kutlu Doğum Çoşkusu Her Yerde

Kutlu Doğum coşkusu her yerde Anadolu'da tam anlamıyla Kutlu Doğum sevinci yaşanıyor. Çok sayıda konferansta Hz. Peygamber konuşuluyor, Kur'an-ı Kerim okunuyor. Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle futbol turnuvaları, kan bağışı kampanyaları yapılıyor. Peygamber Efendimiz'in doğumu...
  15. M

Kum

Kum küçüktü, küçücüktü. Tüm çocuklar gibi hiçbir şeyi tam yapamıyordu. Çorbayı içerken üstüne döküyor, su bardağını deviriyor, elbisesini bile kendisi giyemiyordu. Üstelik anne-babası, sürekli olarak ona 'dökeceksin, bunu kıracaksın' diyordu. Çocuk kalbiyle kendinin işe yaramaz ve yetersiz biri...