Murat ÖNDER kullanıcısının son içeriği

 1. M

  Emlak Konut Evi Geç Teslim Alma Satış Gelir Vergisi

  Herkese merhaba, Emlak Konut'tan 2015 yılında alış sözleşmesi yaptığım evi 2018 yılında teslim aldım. Bu evi satmak istediğimde 5 yıllık Gelir Vergisi muafiyet süresi 2020 yılında mı yoksa 2023 yılında mı sona erecektir. Şimdiden teşekkürler
 2. M

  İşe Başlamayan İşçinin İşe Giriş Bildirgesi

  İşe giriş işlemini yaptığımız personel işe başlamamıştır. Bu personelin işe giriş bildirgesini SGK ya dilekçe vererek iptal edebiliyorduk. Ancak kaç gün içinde dilekçeyi vermemiz gerekiyor. İyi Çalışmalar
 3. M

  Vergi Dairesine Girerken X Ray Cihazından Geçmemek

  Herkese merhaba, Vergi dairesine girerken X-Ray cihazından geçiyor musunuz? Avukatlar aranmadan geçerken bizden aranan arkadaşlar var mı acaba?
 4. M

  Firmanın Kdv İadesini Başka Firmanın Vergi Borcuna Virmanlanabilir Mi?

  Herkese merhaba, İki firmamız var. A firmasının Vergi Dairesinden olan KDV iade alacağını B firmasının vergi borcuna sayabilirmiyiz?
 5. M

  Sözleşmelerde Gün Sayısı

  Herkese merhaba Bir firmayla yaptığımız sözleşmede 60 iş günü ibaresi geçmektedir. iş günü haftalık 5 gün mü 6 gün müdür?
 6. M

  Stajer Ücret Kaydı ve Muhtasar Beyanname

  Herkese merhaba Lise stajerlerimizin ödemesinin muhasebe kaydı normal personel gibi mi olacak yoksa farklı bir usul mü vardır? Muhtasar Beyannamede gösterilecek mi? Gösterilecek ise hangi bölümde gösterilecek? Ücretin bankaya yatma zorunluluğu var mıdır? Şimdiden çok teşekkürler
 7. M

  2 İşyerimizde de Görünen Personeller

  Herkese merhaba 2 tane taşeron işyerimiz mevcut. Aynı personeller 2 işyerinde birden sigortalı görünmek zorunda. Çünkü farklı günlerde de olsa 2 işyerinde de çalışıyorlar. Örneğin; Pazartesi a işyerinde Salı a işyerinde Çarşamba b işyerinde Perşembe b işyerinde Cuma a...
 8. M

  Kooperatife Kesilen Faturanın KDV Oranı

  Herkese merhaba Çelik kapı üreten bir firmayız. Normal şartlarda % 18 KDV oranı ile fatura kesiyoruz. Kooperatife kesilen faturanın KDV oranı % kaç olmalıdır.
 9. M

  Katılım Bankası Kar Payı Muhasebe Kaydı

  Bir katılım bankasında hesabımıza 51,92 TL kar payı tahakkuk etti. 9,36 TL vergi kesintisi yapıldı. Kaydı ne şekilde yapmamız doğru olur.
 10. M

  368 Hesabın Kullanılışı

  Herkese merhaba 368 hs Vadesi geçmiş taksitlendirilmiş vergi ve diğer yasal yükümlülükler hesabında sadece vergi ile ilgili takip yapılabilir, yoksa sgk yı da orada takip edebilirmiyiz?
 11. M

  Hastane Raporu İşgöremezlik Belgesi Yerine Geçer mi ?

  Bir personelimiz hastaneden 3 gün rapor almış. Ancak işgöremezlik belgesi değil, hastaneye ait rapor bu. Gerçi başhekim ve Doktorun imzası mevcut. Bu raporlar işgöremezlik belgesi yerine geçer mi? Yoksa işgöremezlik belgesi istemem mi gerekir.
 12. M

  Erkek Eşin Ölümü Durumunda Kadının Emekli Olması

  Herkese merhaba Bir personelimizin babası rahmetli oldu. Annesinin emeklilik hakkı kazanması için babasının kaç gün sgk lı olması gerekiyor.
 13. M

  Geç Gelen Fatura

  Herkese merhaba 18/01/2013 tarihli bir fatura elime yeni ulaştı. En doğru kayıt nasıl olur karar veremedim. 18 Ocak tarihine kaydedip KDV sini KKEG mi yazayım. Yoksa 01.05 tarihine mi kayıt edeyim.
 14. M

  Mükellef Bildirim Formu Kapatılan İşyeri

  Herkese merhaba Şirketimizin 31.01.2013 tarihinde kapatılan bir taşeron işyeri vardır. Bu işyerinin sicil numarasını mükellef bildirim formunda yazmamız gerekiyor mu?
 15. M

  Kıdem Tazminatları İçin Karşılık Ayrılması

  Herkese merhaba, Personelimizin kıdem tazminatları için karşılık ayrılması kararı aldık. Ancak ne kadar ayrılacak ve ne şekilde ayrılacağı hakkında net bir bilgim yok. Yardımcı olan kişilere şimdiden teşekkürler
Üst