N Bayo kullanıcısının son içeriği

1. N

LTD.Şube Açılışı ve İşyeri Bildirgesi Süresi

Arkadaşlar 10.01.2012 tarihli ortaklar kurulu kararı ile şube açılışı kararı alındı ve 11.01.2012 itibariylede ticaret sicilde tescili yapıldı.Ancak şube henüz tam anlamıyla çalışmalar bitmediği için fiilen faliyette değil.Vergi dairesine 30 gün içinde bildirimde bulunucam.SGK için böyle bir...
  2. N

İsteğe Bağlı Sağlık Yardımı Hk.

Arkadaşlar isteğe bağlı sigortaya müracat etmek istiyorum.Merak ettiğim 30 gün prim yatırdıktan sonra sigortalı olmayan eşim(Bayan) ve 2 yaşındaki çocuğum sağlık yardımlarından faydalanabilir mi?Yoksa yalnızca ben mi bu sağlık yardımlarından faydalanabilirim?
  3. N

Vergi Levhası Tasdiki

Yeni işe başlayan bir mükellefin vergi levhasını SMMM olarak yetkimizi kullanarak tasdik edersek yaptığımız bu işlemi vergi dairesine bildirmemiz gerekiyor mu?Bu bildirim süresi kaç gündür?Yardım ve paylaşımınız için şimdiden teşekkür ederim.
  4. N

Luca ve OpenOfice Uymluluğu

Arkadaşlar Luca almak istiyorum ve öğrenmek istediğim bir konu var.Luca OpenOfice ile uyumlu mu? Yoksa Microsoft Ofice yazılımına mahkum muyuz? Bilgisi olan ve kullanan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Teşekkürler.
  5. N

Zorunlu Ortak Listesi

Ltd'lerde ticaret odasına zorunlu ortak listesi verilmesi zorunlu mudur? Bunun bir verilme süresi var mıdır? Bu liste ile ilgili olarak matbu bir evrak var mıdır? Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
  6. N

Özel İnşaat

Özel inşaat işlerinde SGK için izlenmesi gereken prosedürler nelerdir.Nasıl bir yol izlenmesi gerekir.Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.
  7. N

Sağlık Yardımından Faydalanmak İçin

Dersane öğretmeniyim.Sözleşmelerimize göre sigortamız aylık ücret karşılığı 30 gün olarak yatırılıyordu.Kriz bahane edilip aylık ücretlerimiz aylıktan ders saatine döndürülüyor.Buda tahminen ders satimize göre 10 güne denk geliyor.Bu durumda sigortamız 10 gün yatırılırsa sağlık yardımından...
  8. N

Matbaa İşçisinin Sigortalık Durumu

Matbaa işçisinin sigortalık durumunda 5510 sayılı kanunla bir değişiklik oldu mu? Eskiden yıpranma payı olarak hizmet sürelerine eklemeler yapılıyordu.Bu uygulama devam ediyor mu? Devam ediyor ise işe giriş bildirgesi verirken özel bir işlem yapmak gerekiyor mu?
  9. N

İşyeri Tescilinde Çalışan İşçileri Bildirme

İşyeri Tescilinde Çalışan İşçileri Bildirme süresi eski kanundaki gibi yine 30 gün mü?Yani 11 Kasımda İşyeri Bildirgesi ile müracat edip 13 Kasımdan itibaren 2 işçi çalıştıracağımızı bildirmiş isek bu işçilere ait girişleri 12 Kasımda mı bildirmemiz gerekiyor yoksa 30 günlük süre içinde...
  10. N

Bağ-Kur Bildirim Süresi

Arkadaşlar vergi muafiyetim başladı.Bağ-Kur a ne kadar süre içinde başvurmam gerekiyor.15 gün süresi var diye duydum.Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.Teşekkürler.
  11. N

İlk ve Tekrar İşe Giriş

İlk ve Tekrar İşe Girişlerin e-sigorta ile yapılması zorunlu mu?Zorunlu ise bu uygulama hangi tarihte başladı.
  12. N

Eylül 2008 Maaş Bordrosu ile Ekim 2008 Maaş Bordrosu Arasında Fark var mı?

Eylül 2008 Maaş Bordrosu ile Ekim 2008 Maaş Bordrosu arasında hesaplananlar bakımından bir fark olacak mı ? Eğer fark olacak ise asgari ücretli bir kişi için bu bordro nasıl düzenlenmiş olacak?
  13. N

SSK kesintiye uğramadan Bağ-Kurlu olmak

Konu hakkında tam emin olamadığım için sizlerinde görüşlerini almak istedim.Forumu araştırdım benzer konularda farklı görüşler var.Sorum şu şekilde.Halen 4-a statüsünde çalışan bir işçi kendisine bir otobüs alarak il merkezi ile ilçesi arasında yolcu taşımacılığına başlayacak.Aynı zamanda da...
  14. N

İşyeri Açılışının Vergi Dairesince SGK' ya Bildirimi

03.11.2008 günü bir işyeri açılışı için vergi dairesine müracat ederken mevcut istenen evraklara ilave olarak birde 4-b işe giriş bildirgesi mi eklememiz gerekecek.Yoksa bildirimler farklı şekilde vergi dairesince mi yapılacak.Yeni yasaya göre böyle bir açılış yapan var mı?Yardımlarınız için...
  15. N

İşyeri Tescli ve İşyeri Numarası

Arkadaşlar yeni kanuna göre işyeri tescili e-sgk kanalıyla mı yapılıyor yoksa yine elden müracat edebiliyor muyuz? Ayrıca SGK işyeri numarası vermek için bizden hangi evrakları talep ediyor.Ayrıca işyeri tescili sırasında dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir?Yardımlarınız için şimdiden...