zirve

NESİL99 kullanıcısının son içeriği

1. N

Sermayesi Ödenmemiş Ltd.Şti. Hisse Devri

herkese merhaba, sermayesi 1.300.000,00 tl olan ltd.şti.'in ödenmiş sermayesi 50.000,00 TL dir. 1.250.000,00 TL sermaye borcu devam ederken hisse devri yapılırsa hissedarların ödemiş olduğu kısım üzerinden mi endeksleme yapılarak değer artış kazancı hesaplamak gerekir? Teşekkürler..
  2. N

Alacak Faizinde Tevkifat

Değerli arkadaşlar Tam mükellef kurum tarafından diğer bir tam mükellefe kuruma düzenlenen faiz faturasında KDv haricinde %10 tevkifat yapmam gerekip gerekmediğini mevzuatı günlerdir karıştırmama rağmen bulamadım. Yapmam gerekiyorsa bu işlemin hesap kaydı nasıl olmalıdır. Yardımcı olursanız...
  3. N

Hes İnşaatları

Günaydın herkese hes lisans sahibi yatitimci firmada calisiyorum. Mutraahitimiz insaati yapiyor. Sormak istediğim konu su. Hafriyat faturalari yatırımcı firma olarak bana kesiliyor ve ben de müteahhite yansitma faturasi kesiyorum. Gelen hafriyat faturalarını 258 hesaba borc kdvsini 191 hesaba...
  4. N

Hes Projesi Satışında Kdv

arkadaşlar, günlerdir kaynak tarıyorum ama maalesef bulamadım. hes projesi satışında kdv var mıdır? varsa indirim konusu yapılabilir mi? tesis hesabına mı alınmalıdır? amortisman uygulaması nasıl olmalıdır. kaynak tavsiye edebilir misiniz? yardımcı olursanız memnun olurum.
  5. N

Şirket Aktifinde Bulunan Arsanın Kamulaştırılması

arkadaşlar günaydın, ocak ayında aldığımız arsanın bir kısmı şubat ayında kamulaştırıldı. HES inşaatı yapan firmamızda zaten kamulaştırma bedelleri de tarafımızdan ödeniyor. 100.000,00 TL'ye aldığım arsanın değeri şubat ayında 70.000,00 TL ye düştü. m2 si de 1000 m2 den 700 m2'ye. kamulaştırma...
  6. N

İthalatta ÖTV Beyanı

arkadaşlar,yurtdışından türbin ithalatı yaptık. türbin montajında kullanılmak üzere madeni yağda yazıyordu faturada. bunun üzerine bize tek seferlik ÖTV mükellefiyeti açtırdılar.bu durumda sormak istediğim:1- gümrük işlemleri sırasında zaten ÖTV ödemesi yapılmıyor mu?2- benim ÖTV beyannamesi...
  7. N

4/B Kapsamında Sigortalı Olan Şirket Ortağı

arkadaşlar zaten 4/b kapsamında sigortalı olan şirket ortakları ayrı bir şirket daha kurarsa bu durumda yeni kurulan şirket içinde bağkur işlemi yapmak gerekir mi? gerekirse ne yapmalı:)
  8. N

Bordro

arkadaşlar elinde excel halinde bordro programı olan varsa acil. teşekkürler...
  9. N

Gayrimenkul Satışında Kdv

mrb foruma yeni katılıyorum. size danışmak istediğim konu gayrimenkul satışında kdv oranı. tapuda gösterilen tutar+ kdv mi yoksa zaten tapudaki rakam kdv dahil mi olmalı? yardımlarınız bekliyorum. teşekkürler....