nilcey kullanıcısının son içeriği

1. N

E-Defter Mükellefinin Envanter Defteri Tasdiğinin Unutulması

merhaba 2019 yılı için envanter defteri tasdik ettirmeyi unutmuşum şimdi farkettim. e defter mükellefiyiz. ne yapmak gerekir. bağımlı çalışıyorum.
  2. N

E-Fatura Entegratörü İş Nette Görünmeyen E-Faturaların Muhasebeye İşlenenememiş olması

merhaba e fatura entegratörü olarak işnet i kullanıyoruz. ancak 2019 un başından beri çok sıkıntı yaşıyoruz. son problemimizde fatura serilerinden birindeki kestiğimiz faturaların görünmemesi. şu an kayıp arıyorlar biz göremiyoruz. dolayısıyla ekim ayından itibaren oradan kesilen 5 adet e fatura...
  3. N

Ptt KEP İle Reddedilen Faturanın Kaydı

merhaba. ptt kep ile reddedilen fatura hakkında nasıl işlem yapılacağına gib portalda verilen cevap aşağıdaki gibi. faturayı 600 lü hesaplardan ters kayıtla çıkarmak ne kadar doğru. nasıl işlem yapmalıyız. Alıcı gelen e-faturayı kabul uygulama yanıtı göndererek kabul etmiş ancak sonradan...
  4. N

Peşin Ödenen 3 Yıllık Kira Bedeli Hakkında

merhaba belediyeden kiralamış olduğumuz otopark alanı için kira bedelini 3 yıllık peşin ödüyoruz. kdv dahil 293.400 tl ödedik.makbuzları kdv si ayrıca belirtilerek düzenlendi belediye tarafından. kdv nin tamamını indireceğim vergiyi doğuran olay faturanın (belediyede makbuz aynı yere geçer...
  5. N

Geçici Vergide Mahsup Edilecek Vergilerin Hatalı Yazılması

merhaba 2 ve 3. döneme ait geçici vergilerde vadeli mevduat faizlerinden kesilen stopajları 3 er aylık dönemlik değil de toplam bakiye olarak düşmüşüz. örneğin 2.dönemde 141,43 tl yazmamız gerekirken 272,61 tl 3.dönemde 949,18 tl yazmamız gerekirken de 1221,79 tl yazmışız. bu nedenle 4.döneme de...
  6. N

Apartman Site Yönetimi Muhasebesi

merhaba bağımlı mali müşavir olarak bir şirkette çalışmaktayım. 22 dairelik bir apartman.Asansör yok.Defter tutulup ortak kullanım elektrik ve su abonelikleri alınıp fatura takibi yapılacakmış. ben yapabilir miyim yasal olarak. yoksa bağımsız çalışıyor olmak mı gerekir. kapıcı yok. temizlik...
  7. N

Diş Polikliniğinde Şirket mi Müşterek Ofis Kullanan 3 Ayrı Diş Hekimi mi ?

merhaba 3 diş hekimi aynı dairenin 3 odasında faaliyet yürütüyor şu anda. 3 serbest meslek defteri tutuyorlar. şimdi yeni bir yere taşınacaklar ve bu 3 kişi şirket kursak nasıl olur daha ekonomik olur mu diye sorarlar. ayrıca bu 3 kişiden 2 si karı koca. 3.kişi onlarla maaşlı ve primli çalışan...
  8. N

İşten Çıkışın Unutulması

merhaba 30 eylül de işten çıkmış personel. ancak çıkış muhasebeye bildirilmemiş bugün 22 ekime çıkış yapabiliyoruz ancak işe gelmediğinden istifa ettiğinden dolayı 21 gün devamsızlık göstersek sorun olur mu. istifa çıkış sebebi.
  9. N

Geçici Vergide Nakdi Sermaye Arttırımı İndirimi

merhaba nakdi sermaye artırımı yaptık tescil tarihi 17/10/2016 1/4 ü olan 15000 tl 2016 da ödendi. 2016 kurumlarında atladık indirim almadık 2017 de ekim ayında kalan miktar olan 45000 i de ödedik. indirim talep edebilir miyiz. nasıl oluyor bu işlem okudum ama anlamadım.aşağıdaki açıklama 2016...
  10. N

Limited Şirket Hisse Devri

merhaba. karı kocadan oluşan bir aile şirketinde oğula da hisse devri yapılacak. %50 olan paylarından oğullarına verecekler. şirket kuruluş sermayesi 50000. 1993 yılında. 1997 yılında 500.000 tl. 2016 yılında da 1.200.000 tl olmuş. %33+%33+%34 olarak dağıtacağız. hisse devrinden bir kazanç...