Onore kullanıcısının son içeriği

1. O

31 Gün Olan Aylarda Eksik Gün Sorunu

Kolay gelsin üstadlarım. Maalesef uzmanların bile farklı görüşlere vardığı bir konu bu malumunuz. Forumda da bir kaç başlığına denk geldim ancak çözemediğim sorular oldu. Kesin ve net bir sonuca ulaşmamız mümkün değil midir? Mesela 3000 brüt ile çalışan bir işçi Aralık ayında 1 gün işe...
  2. O

Hurda Araç Teşvik İndirimi

Herkese iyi günler. Geçtiğimiz günlerde araç alacağımız bir firmaya alım satım için vekalet verdik. Firma bize ilk önce 20 senelik bir araç satmış. Faturanın ertesi günü alacağımız aracın faturasını kesmiş ve 8000 liralık ötv indiriminden yararlandırtmış. Şimdi bizim herhangi bir fatura...
  3. O

İhracat Kur Farkı

Herkese iyi günler dilerim. Aklıma takılan bir durum oldu. İhracat yapan bir firmada çalışıyorum. Kur farklarını ise Geçici vergi dönemlerinde 3 aylık şekilde yapıyorum. Sorum şöyle; Kur farkı kaydını yaparken 656/646 hesapları mı kullanmalıyız yoksa 601/612 hesapları mı? Eğer 601 hesabı...
  4. O

İthalatta BA Matrahı

Herkese iyi günler dilerim. Tam olarak anlayamadığım ve tereddütte kaldığım bir durum var. GİB'in 15/07/2011 tarihli yayınladığı Özelge'de İthalatta BA Matrahından şöyle bahsediliyor; ''Buna göre, ithalatta verginin matrahını oluşturan tutar 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 21 inci...
  5. O

Faydalı Ömrü Bir Yıldan Az Ürün

İyi günler. Sormak istediğim bir durum var. Alüminyum döküm işlerinde kullanılan potaların ömürleri 1 seneden az oluyor. Pota dediğimiz külçe halinde gelen alüminyum hammaddelerin içinde eritildiği beton gibi bir maddeden üretilmiş potalardır. ömürleri maksimum 8-9 ay oluyor. Bunlar için...
  6. O

Yapılan İthalata Yurtiçi Fatura Kesilmesi

İyi günler. Durum başlıktaki kadar ilginç ve karışık bir durumda. Yardımlarınızı bekliyorum. Durum şu: Her zaman yurtdışından ithal ettiğimiz malı tekrar X firmasından ithal etmek için yurtdışına paramızı yolladık. X firması biz parayı yolladığımızda bize şöyle diyor: ''Bizim Türkiye'de X...
  7. O

İhbar Süresini Çalışmayan İşçi Kesintisi

İyi günler herkese. Böyle bir durumla karşı karşıyayız. İstifa eden bir çalışanımız 2 haftalık ihbar süresinde çalışmak istemediğini söyleyerek istifa dilekçesine de bunu belirterek ayrıldı. Şimdi işverenimiz ihbar süresinin maaşından kesilmesini istiyor. Sgk'da eksik gün nedenine ne...
  8. O

Dövizli Finansal Kiralama Aylık Taksit Kayıtları

Herkese iyi günler. Takıldığım bir nokta oldu üstadlarım. Özetle biz Euro üzerinden taksitleri kesilecek ve Euro ödeme planlı Leasing anlaşması yaptık. İlk kayıtlarımızı Euro'nun o zamanki kurundan kayıtlara geçirdik 301-401 ve 302-402 hesaplarımızı da aynı şekilde o günki kurlarla...
  9. O

321-421 Hesap Hakkında

İyi günler. Aklıma takılan bir durum oluştu. Her ne kadar Muhasebede dönem sonunun 31.12 olduğunu bilsem de bazı kaynaklar 421 no'lu hesabın kullanılması için senedin gününden itibaren 1 seneden uzun vadeli olması gerektiğini yazmışlar. Durduk yerde aklım karıştı. Acaba yanlış mı biliyorum...
  10. O

Demirbaş Sınırı Hakkında

Öncelikle herkese hayırlı günler dilerim. Uzun süredir aklıma takılan bir soruyu sizlere danışmak istedim. Elimde bir fatura var. Büro malzemeleri vs. alınmış. Bir fatura içersinde 5-6 kalem mal var ancak rakamlar demirbaş sınırını aşmıyor. Adetleri en fazla 600 lira. Toplamları 3000 lira...
  11. O

6736 Yapılandırmada 'kanun Kapsamına Giren Borç Bulunamadı' Durumu

Ağustosun son gününden beri bu hata çıkıyor şahsıma. 2015 yılına ait trafik cezam için başvuruda bulundum ancak bu açıklama var halen. Çalıştığım firmanın nakil vasıtalarına olan borçları yapılandırıldı hatta ödeme listesi bile gönderildi. 444 0 189'u arıyorum yoğunluktan diyorlar ancak 3 hafta...
  12. O

6736 Yapılandırmasında Reddedilen Dosya

Ağustos sonunda yaptığımız yapılandırma başvurusuna istinaden Borcun durumu kısmında ''Kanun Kapsamına Giren Borç Bulunamadı'' yazıyor. Fakat bişey de dikkatimi çekti hemen solunda dosya numarası kısmında 20160909 ile başlayan bir dosya numarası da var. Sizce bu durum nedir? Borcum kesinlikle...
  13. O

2016 / 2. Dönem Yeterlilik Sınav Sonuçları

Muhtemelen 2 ay sonra açıklanacaktır ancak şimdiden beklentileri ve sınavların nasıl geçtiğini merak ettim :) Umarım herkesin beklediği gibi geçmiştir sınavları.
  14. O

Smmm'lerin Kamudaki Yerleri ?

Uzun uzun yazamadım başlığa ancak merak ettiğim konu tam olarak SMMM'lerin Gelir idaresinde veya başka kamu kuruluşlarında çalışıp çalışamayacağı ile alakalı. Çalışabiliyor isek Mesela Gelir idaresinde bir işe giriş yapabilir miyiz? Kpss'ye girmemizin bir faydası olur mu yani? Boş yere de vakit...
  15. O

K.K.T.C'nde Ruhsatlarımızın Durumu Nedir?

Yarın Kıbrıs'ta çalışma imkanı bulabilirsek ruhsatlarımızı kullanma imkanımız var mıdır acaba? Araştırdım ve bir türlü sonuca ve cevaba ulaşamadım? Bilgisi olan var mı bu konuda?