zirve

personel kullanıcısının son içeriği

1. P

Memur Aile Yardımı Bağkurlu Eş durumu

Sözmeli memur olarak çalışıyorum.Eşim esnaf ve bağ-kur ödüyor. Bağlı bulunduğum Ma Müdürlüğü Aile Yardımı alamazsın sade çocuk yardımı alırsın diyor. Eşim Bağkurlu olduğu için Aile Yardımı alabilirmiyim? Alamazmıyım? Birde bu konu üzerine Asgari Geçim İndrimide alamazsın deniliyor sanırım...
  2. P

30 Gün SSK'lının Dönem SSK ile çalışan kuruma geçisi

Saatlerdir düşündüm ama bir personelci olarak bir türlü mantıklı yorum yapamadım.Bu nedenle sizlerin fikirlerinize sunuyorum. Ben önceki kurumda dönem olarak maaş aldığımdan (15/06/2010-14/07/2010 gibi) aylık SSK primim 30 gün devam ediyordu.Burda sorun yok. Daha sonra işten çıkarıldık ve...
  3. P

Bağ-Kur 5 Yılı ne zaman siler

Eşimin bağkur kaydı 57 Ay olarak görünüyor ve bugüne kadar hiç ödenmedi.Yani; Toplam Hizmet: 4 yıl 9 ay 23 gün kaydı var. Bu tam 5 yıl olduğunda silinecek..Ben şunu öğrenmek istiyorum. Bugün için bunu ödeyemiyeceğim.Ve silinecek ilerde bunu ödemek istediğimde 5 yıl bağkur kaydımı geri...
  4. P

KPSS'ye Tabi Olmadan İşe Giriş için Dayanak

Ben Özelleştirme Kapsamında bulunan bir kurumda Daimi kadroda 4857 sayılı iş kanunu hükünlerine tabi olarak (işçi) çalışmaktayım. Başka bir kamu kurumuna iş için müracaat edeceğimden tarafımdan,Özelleştirme nedeni ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına KPSS'ye tabi tutulmaksızın sınavsız işe...
  5. P

Vergi Mükellefiyeti İşsizlik Ödeneğini Keser mi

Özelleştirme kurumundayım özelleştirme nedeniyle çıkış alacağız ama zamanı belli değil.Şu an kamuda çalışıyorum ve ticari Vergi mükellefi kaydını yaptırmak istiyorum.Yani esnaflık yapacağım seyyar olarak. Olaki özelleşirsek ve işsizlik ödeneği müracaatı yaptığımda "Senin işin var.Vergi...
  6. P

İşe Giriş Bildirgesinin Aynı Günde Bildirimi

Kamu işyerimize 24/06/2008 tarihinde bir işçi,aynı kuruma bağlı ve özelleşme nedeniyle satılan işyerinden nakil olarak gelecek. Bu işçi için 24/06 tarihinde iş başı yaptığı gün (aynı gün)E-bildirge yolu ile işe girişini yapabilirmiyiz? Birgün önce aynı gün durumları nedeni ile tam...
  7. P

İşsizlik Sigortasının Ödenme Şekline Bağlı Süre ve 4/C

Özelleştirme nedeni ile işyerinden "Özelleştirmeden dolayı kapanmaya bağlı fesih" olarak çıkarılan işçi 657 Sy.Kanunun 4/c Maddesince işe yerleştirilmektedir. İşyerinden İAB doldurulup işkura verildiğinde işsizlik ödeneği almaya başlanıyor. Örneğin 4/c olarak istihdam edilinceye kadar 2 ay...
  8. P

İşçinin Eşinin Üvey Annesinin Ölümünde İşçi İzin Hakkı

T.İş sözleşmesinde "işçinin eşinin anne veya babasının ölümünde 2 gün ücretli izin verilir" ibaresi bulunmaktadır. İşçinin eşinin annesi üvey olup,ölmüştür.Bu haktan işçi faydalanabilirmi? Yani anne babası ibaresinde üvey veya has olması dikkate alınırmı?Vukuatlı nüfusta ölen kişinin kızı...
  9. P

Eşi Esnaf Olan Ücretlinin Asgari Geçim İndirim Hakkı

Resmi Gazete yayınlanan kanunda " ....çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10'u"... İbaresi ; Esnaflık yapan vergi mükellefi olan eşi için de geçerlimidir yoksa bu ibareyi sadece eşi ücretli olarak çalışanmı olarak düşünmeliyiz..
  10. P

Özürlü İşçinin Kıdem Tazminatı Nasıl ödenir

Özürlü olan (%45) ve malulen emekliliği hak eden bir işçi,özeleştirme nedeni ile işyeri kapatılıp, işveren tarafından işakdinin fesih edilmesi halinde işveren bu işçiye kıd.tazminatını nasıl öder?(normalmi? farklımı?)
  11. P

Reklam Dağıtımındaki Kar Marjı ve KDV Hesaplaması

Merhaba, Sizlerden bir yarım istemekteyim.. Bir dergi basılıyor 10 sayfadan 2500 YTL para alınıyor.Müşteriye 2500 YTL KDV Dahil ( KDV=381,24) fatura kesiliyor. Dergini gelişi ve masraflar Matbaadan 708 YTL KDV dahil (KDV=108)Fatura geliyor. Giderler Nakliye vs: 350 YTL KDV dahil...
  12. P

Arife Günü İzin alan işçinin SSK Günü ve Yevmiyesi

28 Ekim Arife günü bir işçimiz işbaşı yapmadan dilekçe vererek ücretsiz izin talebinde bulundu ve kullandı. Normal çalışma saati 9 saattir.28 Ekim tarihinde SSK Günü 1 gün ve çalışmamış sayılıyor. Personelimiz dilekçe ile müracaat ederek Bayram tatili Saat 13'de başladığı için sadece 13'e...
  13. P

Defterlerimi Muhasebeciye Tutturmak Zorunda mıyım?

Hangi bölüme açacağıma karar veremedim...Özür Ltd Şirketinin defterlerini nuhasebeciye tutturmak zorundamıyım.İşyerimde ön muhasebeye bakan personel tarafından tutturmak istiyorum..Mecburmuyum SMMM imzalatmaya..
  14. P

E-Beyannamede Ek-Föy Verme Zorunluluğu

Bağlı olduğum Vergi dairesi E-Beyanname ile vermiş olduğum Muhtasara ek olarak dilekçe ile Ek-Föy'ü Vergi Dairesine vermeye gerek yok dedi.Tereddüt ettim.Vermem gerekiyormu?
  15. P

Lojman Kirası Geri Ödenmesi

Lojmanda oturan memurdan her ay peşin olarak kşra kesiliyor.Ayın 15'inde yapılan bu kesinti sonrası memur diyelimki 15 Martta lojman bedelini maaşından ödedi 4 Nisanda lojmanı boşalttı. Kendisi bizden oturmadığı gün kadar ücreti geri istiyor. İdare bu paranın ödenmeyeceğini bildirdi.Bu konu...