zirve

sabosabo kullanıcısının son içeriği

1. S

Ti̇caret Si̇ci̇l Tasdi̇knamesi̇ Hk.

Arkadaslar.Yeni yil 2015 defterlerinin tasdiginde Noterlerce aranan Ticaret Odasi ve Esnaf odalarindan alinmasi gereken Sicil Tasdiknameleri kayidi olmayan isletme defteri ve Serbest meslek erbaplari icinde istenmektedir.Notere kaydim yoktur beyan yazısıyla yaptirabirmiyiz. saygılar
  2. S

Tasfiye Halinde Limited Şirket Kurumlar Beyannamesi

Merhaba meslektaşlar.herkeze hayırlı günler ve kolaylıklar.Benim bir konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum. Tasfiye halinde bir limited şirketimiz var 2011/Kasım ayında tasfiyeye girdi.11.ay sonuna kadar Tasfiyeye giriş beyanını hazırladık ve daha yeni içeri verdik.Vergi Dairesi Nisanda...
  3. S

Kasa Mevcudu ve Ortaklar Hesabın affından yararlanıp vadesinde ödenmesse

Mrb arkadaşlar acil bir konu hakında bilgi almak istiyorum.Ortaklarda veya Kasada bulunan paralar için beyanda bulunup bunu 30.06.2011 vadesinde ödemessek iptal olurmu yoksa faizli bi şekilde ödeyebilirmiyiz daha sonra. Herkeze teşekkürler
  4. S

Bölünemeyen Pay ve Kar Dağıtımı

Mrb meslektaşlarım.Acil bir konuda bilgi almak istiyorumda.Limited şirketi mükellefimin.sermayesi 20.000 tl ve 100 tl si bölünemeyen pay var.Daha önceden bir ortağın rahmetli olması sebebi ile varislere dağıtırken hisselerini 100 tl 25 bir pay değeri baz alınarak bölünemeyen pay kaldı.Sermaye...
  5. S

Kdv Matrah Arttırımı yapmadık

Mrb arkadaşlar benim Denizcilik işi ile uğraşan ltd şirket firmama 4 senelik Matrah arttırımı yaptım.genelde işimiz gemi ile taşımacılık oldundan kdv siz fatura kesmekteyiz.Bazen kdv li kestiklerimizde oluyo çok sık değil ama.Benim anladım kadarıyla Kdv matrah arttırmı yapma mecburiyetim...
  6. S

Geçmiş Yıl karlarının Sermayeye Eklenmesi 6111 sayılı kanun

Mrb arkadaşlar Dağıtılmayan geçmiş yıl karlarını geriye dönük hesaplayarak sermayeye eklemek için bu yeni kanunda 2 mayısa kadar eklemek gerekiyormuş.Benim burda geriye dönük 2004 den itibaren 6 senelik var ama hiç yedek akçe felan ayırmadım dönem net karlarından şimdi Sermaye raporu...
  7. S

Kaybedilen Günlük Z Raporunun 2 Oranlı Kdv Ayırma Yöntemi

Mrb arkadaşlar benim öğrenmek istediğim kaybolan bir günlük z raporunun toplam satışını aylık mali dökümünden görüyorum ama bu firma genelde %8 ve %18 kesiyor ağırlıkla %8 şimdi ben bu kdv dahil toplam ve altında yazan 2 kdv nin toplamnı nasıl bir formulle ayırabilirim.Bunun kolay bir yolu...
  8. S

Geçmiş yıl Karlarının Sermayeye eklenmesi

Mrb meslektaşlarım sizden bu konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum şimdiden tşk ederim. Bir Limited şirketimizin geçmiş yıl karları birikmiş durumda 2004-2005-2006-2007-2008-2009-2010 7 senelik toplam tutarıda 1.462.315,33 TL sı bunu sermayeye ekelemek istiyoruz.Burda zaman aşımı gibi 5...
  9. S

Faturayı Poliçe Gibi Kesmek

Mrb arkadaşlar bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.Bizim firmamıza yurt dışından Gemiler için yıllık kesilen sigorta faturalarını bizim anlaşmalı olduğumuz firmalara bana kesilen yurt dışı faturası gibi aynen yansıtırken fatura bedelini fatura üzerinde 4 taksite bölünmüş bir şekilde...
  10. S

Sermaye Arttırımı ve Ortaklar Hesabı kullanılması

Mrb arkadaşlar davalı 6 ortaklı bir A.Ş.tin 2004 de 25 TL olan sermayesi 800.000.TL 'ye çıkarılmıştır.fakat arttırım 2005 de iptal olmuş ve 2 sene sonra yeniden 2007 de sermaye arttırımıı yapılmış muhasebe kayıtları yapılmış sermayenin ilk 3 ayda ödenecek 1/4 lük sermaye tahhüdü ödenmemiştir.Bir...
  11. S

Noterde Tasdiklenmiş Bir Evrağı İade Etmek İstenmesi

mrb arkadaşlar benim merak ettim bir konu buda mesal bir adres değişkliği kararı aldım ve bu kararıda 2 gün sonra vazgeçtim bunun gibi diğer işlemlerdede iptal etme gibi bir şansımız ve paramızıda geri iade alma gibi bir durum ortaya çıkıyormu ilgilenen arkadaşlara tşkler
  12. S

Gayrimenkul Satışında Yeniden Değerleme Uyg.ve Satış Kazancının Bey.Ed.

Mrb akadaşlar benim acil öğrenmek istediğim şajısa ait bir gayrimenkulu 2007 de alınmış ve bunu 2009 da sattığımızda gayrimenkule uygulanan yeniden değerleme uygulamasını nasıl yapıcaz ve çıkan karında gelir vergisini ödeyeceğiz bu işlemler içni yapmmaız gerekenleri öğrenebilirsem çok seviniri...
  13. S

2.Derecede Tarihi eser bina ve yerler için GMSİ beyannamesi verilecekmi

mrb arkadaşlar acil cvplarınızı bekliyorum şimdiden tşkler
  14. S

1. Sınıf Gelir Mükelleflerinde Dönem Net Karı ve Zararları

mrb arkadaşlar bilanço usulu defter tutuan gelir vergis mükelleflerinin dönem sonu işlemlerinde dönem sonu karı veta zararını hangi hesaplarda takip ediyorsunuz ve yeni sene başında hangi hesaab aktarıyorsunuz cvplarsanız sevinirim kolay gelsin herkeze Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.
  15. S

Teşvik Belgeli firmaya makin veya techizat satmak

mrb arkadaşlar teşvik belgeli bir firmaya techizat şeklinde elektrik malzemeleri sattığımızda kdv açısından faturada kdv göstermememiz gerek sanırım ve bunu kdv beyannamesinde ne şekilde göstermeliyiz ve bu satışla ilgili diğer yapmamız gerekenler hakkında bilgileriniz varsa cvplarsanız sevinirim