zirve

sahin12 kullanıcısının son içeriği

1. S

İşten Ayrılan Personelin Raporunu Onaylama

Tahsin bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.İşten ayrılan personel için bildirim yapılmaması nedeniyle ceza uygulanmaz diyor paylaştığınız metinde yalnız personel rapor alınan tarihte çalışıyor,rapor bitim tarihinde çıkmış?Ceza uygulanır mı yada rapor onayını nasıl yapmalıyım sizce?
  2. S

Tahsin bey merhaba ocak ayı içerisinde olduğu için süresi geçti.İşten ayrılmasına gelince işverenle yaşadığı tartışma.
  3. S

Hepinize selam arkadaşlar.şöyle bir sorum olacak sizlere.20 gün pandemi nedeniyle rapor alan işçi raporun 12.gününde istifa ederek işyerinden ayrıldı.Raporunu onaylamakta sorun yaşıyorum.işten çıkış tarihi itibariyle raporunun bitmesine 8 gün kaldığı için kalan süre en az 10 gün olmalıdır...
  4. S

Ücretsiz İzne Gönderilen Personelin Yerine İşçi Girişi Yapılması

Cevaplarınız için teşekkürler.Ancak çıkarılan işçi ile yeni alınan işçinin görevleri aynı.Sebep ise işçinin performansının yetersiz olması.Bu konuda yani ücretsiz izne ayrılan birinin yerine yeni işçi alınıp alınamayacağı ile ilgili kanunda yönetmelikte vs.herhnagi bir düzenleme mevcutmudur acaba?
  5. S

Ücretsiz İzne Gönderilen Personelin Yerine İşçi Girişi Yapılması

Arkadaşlar hepinize merhaba işten çıkış yasağı nedeniyle pandemi ücretsiz izne gönderilen personel yerine yeni bir işçi girişi yapabilir miyiz?Bazıları bu durumda yeni bir giriş yapılması durumunda ceza uygulanabileceğini söylüyor.Araştırdım ama net bir sonuca ulaşamadım.Ne dersiniz?
  6. S

Muhtasar Sgk Tüm Türkiye Genelinde

Arkadaşlar Luca dan şu an MUHSGK gönderilemiyor anladığım kadarıyla SGK ile bilgilerin olduğu sütun yok.
  7. S

Çözüldü Eksik Gün Sebebi Değiştirme

Selamlar arkadaşlar.Kısa çalışma ödeneği başvurusu yaptık bu süre içerisinde sgk bildirgeleri de gönderip eksik gün kodu olarak 18 kısa çalışma ödeneği kodunu seçip gönderdik.Daha sonra iskurdan yaptığımız sorgulamada KÇO yu haketmediğimizi öğrendik.Şimdi APHB deki eksik gün kodlarını nasıl...
  8. S

İşten Çıkış

Arkadaşlar işten çıkarma 3 ay boyunca yasaklandı.Yalnız bir işçi kendi isteğiyle işten ayrılmak istiyor.Bu durumda çıkışını yapabiliyor muyuz?Yoksa 3 ay beklemeli miyiz.
  9. S

Çözüldü Kısa Çalışma Ödeneğinde Bir Haftalık Süre Hk

Selam arkadaşlar bir mükellefim için başvuru yaptım ancak herhangi bir bildirim gelmedi.Onaylanıp onaylanmadığını nereden kontrol edebiliriz.Yoksa bildirim gelmemesi kabul edilmediği anlamındamıdır?Bir de ben bu kişinin sgk bildirgesini göndermek istiyorum.eksik gün nedeni olarak 18 i yazmalımıyım?
  10. S

Geçici Vergi Zarar Hk.

Selamlar arkadaşlar.Mükellefin zararı yüksek çıktığı için önceki gecici vergi dönemlerinde yansıtma oranlarını 100 değilde daha az seçerek beyannameyi göndermiştim.Yani 7 li hesapları eksik yansıtmıştım.Bu dönem de ise zarar tutarı iyice şişti.Zararı azaltmak için ne yapmamı önerirsiniz?
  11. S

İkinci El Araç Satışı Matrahı

Selamlar arkadaşlar,ikinci el araç ticaretiyle uğraşan mükellef 1 senedir elinde bulunan aracı alış fiyatından daha düşük fiyata satmıştır.Bu durumda alım satım arasındaki fark negatif,matrah ve kdv hesaplaması nasıl olacak?
  12. S

27103 Bildirge Gönderme

Selamlar arkadaşlar 2018 yılında 4 ay personel çalıştıran işyeri için bu sene 1 işçi girişi yaptım.İşveren sisteminde 27103 teşvik kaydı yapıldı.Ancak e bildirgeyi gönderirken aşağıdaki uyarıyı veriyor.Nasıl çözebilirim? eBildirge HATA BİLDİRİM SAYFASI. DİKKAT !! Belgeniz ONAYLANMADI ...
  13. S

Defter Beyan DBMM Girişi

Arkadaşlar hem serbest meslek hem işletme defteri tutan mükellefimin 2018 gelir vergisi beyannamesini göndermeye çalışıyorum ama hesap özetinde dönem başı mal mevcudu yoktur diye uyarı geliyor.Oysaki DBMM girişini yaptım ve gider listesinde görünüyor.Bu problemi nasıl çözebilirim?
  14. S

Defter Beyan Yolcu Taşıma Bileti hk.

Arkadaşlar merhaba defter beyan sistemine yolcu taşıma bileti ile gelir girişi yaparken vergi ve TC no yu istiyor.Mükellefimiz şehir içi yolcu taşımacılığı yapıyor ve kestiği yolcu biletlerinde vergi no yok.Bu konuda ne yapabiliriz?