SAYBEL kullanıcısının son içeriği

1. S

Koop.Denetim Kurulu Üyesinin Rapora İmza Atmaması.

koop.in denetim kurulu üyesi 3 kişiden oluşmaktadır. denetim raporuna 2 si imza atıyor ama 3.denetçi koop.başkanı ile şahsi sorunlarından dolayı denetim raporuna imza atmıyor. bu durum nasıl bir sonuç doğurur????
  2. S

Koop.Daire Teslimi

koop.in inşaatı ve fiili olarak daire teslimi 1990'lı yıllarda olmasına rağmen tapuları 12/2013 döneminde çıkmıştır. tapu öncelikle koop.adına sonra üyelerin adına geçicek. koop.adına çıkan tapuda satış bedeli SIFIRDIR. ben bu tapuları kayıtlarıma nasıl alacağım? iz değermi vereceğim? koop.den...
  3. S

Karar defterine vekalten imza atmak

ltd.şti. için şube açılışına (karar defterine) vekaleten imza atılabilinir mi?
  4. S

Petrol istasyonu z raporları

merhaba. petrol ofisi mükellefim akaryakıt alanlara fişleri kesiliyor.daha sonra müşteri bu fişleri getirip yerine fatura kestiriyor. buraya kadar her şey normal. 4 tane pompa var. fişler faturaya çevrildiğinde ben hangi pompanın yazarkasasından düşeceğim o rakamları? müşteri ayrı ayrı...
  5. S

Irak' ta İnşaat İşi

merkezi türkiye olan bir şirket ırak ta inşaat işi yapacak. işçiler türkiyeden gidecek. prosedür nedir? nelere dikkat etmek gerekır.vergisel boyutu nasıldır? tecrubelerınızi paylaşırsanız sevınırım.
  6. S

K.Kartı ceza

merhaba. mukellefin 2006 yılının çeşitli aylarında k.kartı rakamlarının eksik beyanından dolayı incelemeye alınmıştır. ama ilgili dönemlerde satışlar toplamı aynı dönemın k.kartı rakamlarından yüksektir.ve tamamen y.kasa fişi kesilirken k.kartı tuşuna basılmamasından kaynaklanmıştır bu hata...
  7. S

dershane muhasebesi

merhaba. bu yoğun günde ii çalışmalar diliyorum. yeni bir mükellef geldi. dershane işletmesi. sormak istediğim 1- milli eğitime sözleşmeler gönderiliyor. sözleşmenin tanzim tarihi 11/11/2008 yazıyor mesela. milli eğitimden 14/11/2008 de onaydan çıkıyor. bu kişinin ssk sını ne zaman...
  8. S

2006 Yılı Mesken Satış Karı

şahıs 2005 yılında ev alıp 2006 yılında satmış. maliye bunu tespit etmiş ve 20.000 ytl satış karı olduğu anlaşılmış. bu kişiye ne kadar ödeme çıkar. pişmanlıkla mı verılmelı beyanname. rakam yüksek olunca beyandan önce bı danışıyım dedim.
  9. S

Borca Batıklık

merhaba ii çalışmalar. bir şirkete borca batıklık bılançosu hazırlıyorum. ama takıldığım bşr iki nokta var. leasıng ıle alınan araçlar ve bınaların değerlendırılmesı nasıl olacak???
  10. S

SM Mahsup

merhaba arkadaşlar. şu an öyle sinirliyim ki umarım derdımı anlaşılır şekılde anlatabılırım. 2006 yılının sm makbuzlarımın mahsubu için dilekçe vermiştim. 3.şahısların vergı borcuna mahsup edılsın dıe. 3.şahısların vergı borcunun türü de geçici vergi!!! v.d sevgili!!!! memurum mahsup işlemimi...
  11. S

Toptan Balık Satışı

merhaba arkadaşlar. balık toptan satışında kdv oranı %1 mi 8 mi. 8 diye biliyorum ama...
  12. S

Van Belediyesinin Vergi Numarası!

b formunu vermem gerek van beledıyesının vergı numarasını nasıl bulabılırım.
  13. S

Zayi Olan Malların Durumu?

merhaba arkadaşlar. kasım ayında muhasebesi kendı bünyesinde tutulan mükellefımın dükkanı tamamen yandı. faturalar, evraklar yedekler vs.. herşey yandı . mahkemeye zayi belgesi için başvuruldu ama mahkeme nısan ayında. v.dairesinden yoklama tutuldu. benim sorum :takdir komisyonuna başvurabilmem...
  14. S

Yangında Yanan Resmi Evrak ve Defterler

merhaba arkadaşlar. bir mükellefımın defterleri şirket merkezınde tutulmakta. pazar gecesi yangın çıkıyor. ve şirket resmen kül oluyor. itafaiye raporuna resmi evraklar ve belgeler şirket merkezinde tutulmaktadır die yazdırıldı. gerekli başvurular vs.yapıldı. yanan malların kdv siyle ilgili...
  15. S

alternatif enerji

merhaba arkadaşlar çook acil alternatif enerji(rüzgar enerjisi, güneş enerjisini alternatif ewnerjilere dönüştürebilme), elektronik tasarım, yazılım ve web tasarım konularının olduğu ana sözleşme örnekleri lazım. ama çoook acil. iyi çalışmalar.