S
Etkileşim Puanı
0

Profil mesajları Son aktivite Gönderiler Hakkında

• Merhaba
    Yazdıklarınızı okudum ama üzülerek söylemeliyim ki sadece okuyabildim.Bugünlerde işlerimin yoğunluğundan maalesef cevap yazabilecek durumda değilim.En azından 3-4 gün sürer yoğunluğum,vakit ayıramıyorum.
    Lütfen kusura bakmayın.
    Saygılar
    Olabilir.
    Bu işler aslında o demirbaşın ikinci el fiyatları üzerinden hesaplanır. Herşey ilk alındığı fiyatta durmaz. Eğer ikinci el demirbaşa fiyat biçemiyorsanız o zaman amortisman listesini çıkarırsın, dersinki bu demirbaşlar 3 yıl sonra bu tabloya göre değeri bu kadar düşüyor. Bugünkü net aktif değeri budur diye. Bunun üzerinden abinize satış yaparsınız, 3'e bölersiniz x2 onlara ödersiniz.
    Mantıklı olan budur!
    Buradaki rakamları kendi aranızdaki gerçek hesaplama için yapıyorsanız, ikinci el piyasasına göre hareket edersiniz.

Ancak muhasebe kayıtlarımızda bu bedeller kayıtlı onun için bu rakamdan fatura kesmemiz gerekiyor diye düşünüyorsanız yanlılıyorsunuz. 20.000 TL'ye alınmış bir ürün için amortisman ayırmanız gerekirdi ve bedeli de düşerdi, kaldı ki, kapatan bir işletme bu demirbaşları küçük bir bedel ile bile kesebilir, 1.000-5.000 TL gibi.

O kadar yüksek bedel kesipte, boşuna kdv ödemesi de yapmayın. Gerek yok.
  • Yükleniyor…
  • Yükleniyor…
  • Yükleniyor…