resim

seckinyum kullanıcısının son içeriği

1. S

Ayni Sermaye Yerinde Tespit

merhaba değerli meslektaşlar, Mahkemeden Bir firma için tarafıma ayni sermaye yerinde tespit incelemesi ve raporu görevi verildi. aranızda konu ile ilgili bilgi ve deneyimleri bulunan arkadaşlar varsa yardımcı olmanızı rica ederim. incelemede nelere dikkat etmem gerekir ve rapor formatı varsa...
  2. S

Büro İçin Program Tavsiyesi

merhaba, Mali Müşavirlik Ofisi için hangi muhasebe programını önerirsiniz.?
  3. S

fason işçilik olarak bağış ve yardım

Bakanlar Kurulu'nca Vergi Muafiyeti tanınan Vakıflardan birine bağış ve yardım amaçlı Fason işçilik yaptık ve İrsaliye kestik. İrsaliyenin üzerine de bedelsizdir şerhi düştük. aklıma takılan şu Bu kesitiğimiz irsaliye için fatura kesmelimiyiz.Keseceksek de emsal bedel olarak işçilik saatlerini...
  4. S

Okul Aile Birliğine Yapılan Bağış

yanımızda çalışan bir işçi için çıraklık okuluna kayıt ve evrak bedeli adı altında,mesleki eğitim müdürlüğü okul aile birliğine nakdi bağışta bulunduk ve bağış alındı belgesi aldık. bu bağışı kurumlar vergisi matrahımızdan indirebiliyormuyuz ve nasıl muhasebe kayıdı yapmam gerek şimdiden teşekkürler
  5. S

Netten Brüte Brütten Nete

brüt ücretten yapılan sözleşmede düşen maaşın neden va nasıl olduğunu uygulamalı olarak anlatırsanız sevinirim.netten yapılınca maaş aynı kalıp brüt ücret arttırılıyo bunu nasıl uyguluyorlar. iyi çalışmalar..
  6. S

Vade Farkı

firmamıza akaryakıt sağlayan bi firma bize vade farkı faturası kesmiştir. bu faturayı işlerken vade farkı'nı akaryakıt giderlerine mi yoksa 770 hesaplarda veya 740 hesaplarda yer alan vade farkı giderlerine mi işlemeliyiz.
  7. S

Geçmiş Yıl Zararı Mahsubu ve Muh. Kaydı

2006 yılı zarar 10000 2006 yılı k.k.e.g 2000 2006 yılı mali zarar 8000 biz mahsup yaparken 8000 ytl yı dikkate alıca fakat bilanço da görünen 10000 ytl lik zararı nasıl bir kayıtla kapatabiliriz teşekkürler
  8. S

Çalışmayan İşçinin Vergi İadesi

Firmamızda çalışan bir işçinin 87 yt lik vergi iadesi alacağı kaldı fakat bu işçi son 1 aydır hastalığı sebebiyle çalışmıyor ve primleri ödenmiyor. bu iade alacağını 12-2007 muhtasar beyannemede düşebilirmiyiz.Çünkü 2008 yılına devir yapamıyacağımız için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.
  9. S

Vade Farkı Hesaplama

slm arkadaşlar vade farkı hesaplamayla ilgili formulü yazarsanız sevinirim ama excel tablosu değil formul istiyorum yardımlarınız için teşekürler
  10. S

Zemin Kaplama Amortismanı

fabrikamızın zeminini epoksi kaplama yaptırdık.Bu kaplamayı 252 binalar hesabımızın maliyetine attık ve bununla ilgili amortisman ayırmak istiyoruz. fakat ayıracağımız amortismanın binalar maliyetinde değerlendirdiğimiz için binanın kalan itfa süresi içerisinde mi itfa etmeliyiz,yoksa kaplamalar...
  11. S

Tamir İçin Yurt Dışına Çıkış

Yurtdışından aldığımız bir makinayı yine tamir edilmek üzere yurtdışına gönderiyoruz.Bunun için Ft.kesmek zorunda kalıyoruz.Ft.nın üstüne "Bedelsizdir" ve "Tamir için Makinanın Geçici Çıkışıdır"yazdık. bununla ilgili ne gibi bir muhasebe kaydı yapmalıyım. sonucta Ft. kestik ve bunu kayıtlara...
  12. S

Bedelsiz İthalat

slm yurtdışından aldıgımız makinamız için garanti dahilinde bedelsiz olarak yedek parça gönderdiler. bana yapacağım muhasebe kaydını gösterebilirseniz sevinirim
  13. S

7 Temmuz Denetim Cevapları

Cevap 1- Satışların denetimindeki amaçlar; 1- Varolma : Kaydedilen satışlar, gerçek olmalıdır. 2- Eksiksiz Olma ( Tamlık ): Tüm satış işlemleri kaydedilmelidir. 3- Değerleme ve Dağıtım : Satış işlemleri, tutar olarak doğru kaydedilmelidir . Satışlar, dönem bakımından doğru kaydedilmelidir...
  14. S

7 Temmuz 2007 Vergi Cevapları

SORU 1) Kurumlar Vergisi Kanunlarına göre; a-Kurumlar vergisine tabi kurumları sadece sayınız. b-Tam mükellefiyet ve Dar mükellefiyet kavramlarını sadece açıklayınız. CEVAP 1) a) Kurumlar vergisine tabi kurumlar: · Sermaye Şirketleri. · Kooperatifler. · İktisadî Kamu Kuruluşları...
  15. S

Muhasebe Ücretine Gider Pusulası

kurumlar ve gelir vergisinden muaf bir apartman site yönetimi işletme defteri tutmaktadır. bunun için muhasebe ücreti ödediği kişiye gider pusulası kesebilirmi uygulama acısından bi problem olur mu ayrıca muhasebe işini yapan kişi muhasebeci değil yani makbuz kesemıyor bu yüzden gider pusulası...