sera kullanıcısının son içeriği

1. S

6552 Kanun Taksitlendirme

Vergi dairesi taksitlendirmesini yaptık. Verilen listede yapılandırılan alacak var. Bu rakamlar asıl mı bunlar içinde gecikme var mı? Mükellefin borcuna sistemden baktığım zaman bu rakamı tutturamıyorum. Birde bu taksitlendirmeyi nasıl muhasebe kaydı yapıyorsunuz. Yardımcı olurmusunuz.
  2. S

Ssk Taksitlendirmesi

SSK taksitlendirmesi yaptım fakat ödeme listesi bir türlü çıkmadı. Sizde durumlar nasıl.Ödeme planı çıkan varmı.
  3. S

SGK Yapılandırma Ödenmezse Kayıt

Sgk yapılandırmayı ödemeyip yapılandırma bozulunca bunun için hangi kayıtları yapmam gerekiyor.
  4. S

Muhtasar Beyanname

Arkadaşlar elinde excelde hazırlanmış muhtasar örneği olan var mı. Yani bir sayfada işçi ücretlerini, kiraları vs.girelim. Diğer sayfada bu bilgileri beyanname üzerinde yazsın istiyorum. Elinde böyle çalışma olan varmı?
  5. S

Zarar çıkması durumunda KKEG ve matrah arttırımı

Arkadaşlar benim 2 sorum var: 1) 1.sınıf (bilanço) mükellefin zararı çıkıyor ve matrah arttırımı yapıyor. Bu durumda muhasebe kayıtlarında bir değişiklik olacakmı.Neler yapılması gerekiyor. 2) 1.sınıf mükellefin zararı çıkıyor.Fakat KKEG olduğu için vergi ödemesi çıkıyor.Bu durumda yapılması...
  6. S

6111 e göre sgk tahakkuku

Arkadaşlar, şartlar uyduğu için geçen ay 6111 e göre sgk tahakkuk edildi.Bu ay 2 işçi daha girdi. İkisinin de şartları uyuyor.Fakat ortalamadan dolayı birisini 6111 e göre yapmam lazım. Benim sorum şu: Ben geçen ay 6111 e göre tahakkuk ettiğim işçiyi bu ay 5510'a göre tahakkuk edip diğer 2...
  7. S

Fazla ödemenin muhasebe kaydı

Firma borçlu olduğu (320) firmaya fazladan ödeme yaptığı zaman 320 borçlu bakiye verir duruma geliyor. Yıl sonunda bu borçlu bakiyeleri nasıl kayda alacağız?
  8. S

SGK döküm listesi

Bize yeni gelen bir şirket defterinde 361 nolu hesabın bakiyesi 2010 yılı sonunda 30.000 civarında. 6111 kanundan yararlandırılmış. Ordaki listede asıl borç 60.000 civarında. 6111 kaydı da yapılmamış. Şimdi ben bu 30.000 liralık farkı nasıl kayda alabilirim?
  9. S

Hizmet işletmesinde iade fatura

Hizmet işletmesinde 600 hesaba işlenen bir fatura için sonraki ay iade kesilmiş. Bu iade hangi hesapta takip edilmeli?
  10. S

Ne biçim fatura bunlar yaa...

İsim yazmak yasak mı bilmiyorum o yüzden yazmıyorum ama bakkaliye faturası işleyen herkes görmüştür. Bir sigara firması faturalarını küçücük yapmış.Daha bize gelmeden üstündeki yazılar siliniyor. Bize işkence gibi bir şey gözlerimiz bozuldu. Hangi akla hizmet böyle fatura yapmışlar.Bir sonraki...
  11. S

Teşekkür et..

Neden herkesin isminin altında teşekkür et kısmı açık.Bende yok..Ben de istiyoruummm:((
  12. S

Kredi kartı slipleri

Arkadaşlar,kredi kartı satışı yaptıktan sonra bankadan gelen ekstrelerde hesaba geçiş tarihi var.Ve de işlem tarihi var. Hesaba geçiş tarihini dikkate aldığımızda bir sürü işlemi tek tek girmek gerekiyor.Siz bu şekilde mi yapıyorsunuz.Yoksa ay sonlarında toplam olarak mı giriyorsunuz? Doğrusu nedir?
  13. S

Artırılan sermaye ve serm.olumlu farkları

Arkadaşlar şirketimizin sermayesi 5000 TL. Fakat 25387,56 TL sermaye düzeltmesi olumlu farkları var. Biz şimde sermaye artışına gidicez.Sermayemizi 200 000TY ye çıkartıcaz.Yani hesaplarda 200 000 TL gözükmesini istiyoruz.Bu sermaye olumlu farkı hesabını buna dahil ediyormuyuz? Bu konuda ne...
  14. S

Noterden araç alışları

Noterden yapılan araç alışları 254 taşıtlar hesabına kaydedilir mi? Ya da nasıl bir işlem yapılır?
  15. S

6111 Taksitlendirmesi Muhasebe Kaydı

6111 sayılı kanuna göre borcunu taksitlendirenelerin muhasebe kaydını nasıl yapacağız? Vergi dairesinden alınan listede örneğin Mayıs 2011 'den Mart 2014 E kadar borç taksitlendirilmiş. Ödeme vadesi Yap.Alac.Tut. Kats.Tut. Aylık taksit tut. Öd.Üz.Vazgeçilen Alac.Tut. şeklinde...