sercanaktas kullanıcısının son içeriği

1. S

Serbest Meslek Kazancında Kdv Tevkifatı

Merhaba Sevgili Meslektaşlarım, KOSGEB Teşviki almak isteyen firmalar oluyor veya Şirketlerinde Muhasebe Departmanı kurulmasıyla ilgili danışmanlık isteyenler oluyor. Bu firmalara SMK'yı düzenlerken KDV Tevkifatı yapmamız gerekiyor mu? Netice de danışmanlık işlemi KDV Tevkifatı kapsamında...
  2. S

Limited Şirketlerde Genel Kurul

Merhaba Sevgili Meslektaşlarım ve Forum Kullanıcıları, Türk Ticaret Kanunu'na göre 617 nolu maddeye göre, Limited Şirketlerde Genel Kurul yapacaklar aynı Anonim Şirketler gibi. Ancak bildiğiniz üzere, Limited Şirketlerde Karar Defteri bitmeden Müdürler Defteri tasdik ettirmek zorunlu değil...
  3. S

Araç Satışları Nedeniyle Kümülatif Matrah 1.Sınıf Tacir Haddine Geliyor

Merhaba Meslek Mensupları, Bir konuda değerli fikirlerinize ihtiyacım var. İnternet Yoluyla Araç Kiralama işi yapan işletme defteri mükellef, yıl içerisinde araç değiştirmeleri nedeniyle (araçları yeniledi) satış rakamı yükseldi. Hizmet tarafından baktığımızda 1.sınıf haddine geliyor rakamları...
  4. S

Bankalara Kesilen Faturalarda Kdv Oranı

Merhaba Meslek Mensupları, Yanlış hatırlamıyorsam Bankalara ve Borsada işlem gören kuruluşlara kesilen faturalar tutarı her ne olursa olsun 5/10 kdv tevkifatı uygulanacak diye hatırlıyorum ama emin olamadım. KDV beyanında nerede gösteriyorduk. Çok uzun zaman oldu bankalara fatura düzenlemeyeli...
  5. S

Derneklerde Kira Ödenirse Stopaj Mükellefiyeti

Merhaba Değerli Meslek Mensupları, Ticari faaliyeti olmayan (iktisadi işletme) bir dernek mükellefiyeti geldi. Bu dernek, kira ödemesi yaptığı halde hiç stopaj beyanı vermemiş. Buradaki diğer konuları ve internetteki bir çok belgeyi araştırdığımda hep stopaj mükellefiyetini "sigortalı işçi...
  6. S

Sınav Sonuçlarındaki Ders Kodları Hk.

Merhaba Arkadaşlar, Öncelikle sınavlarda başarılı olan arkadaşları can-ı gönülden kutlarım. Sınav sonuçlarında emin olup verdiğim 80'lik 90'lık cevap kağıtlarına karşılık 60'dan yukarı not vermeyen hocalara da buradan selam olsun. Kendilerini çok hatırnaz bir şekilde andıklarımdan şüphe...
  7. S

Okul Aile Birliklerinde KDV Tevkifatı

Okul Aile Birliğine fatura kesen müşterilerimiz bundan önce tevkifatlı fatura kesiyordu. Bu konu da bazı yargı kararlarında ve özelgelerde "kdv uygulanması ve uygulanmaması" hususunda bir fikir ayrılığı mevcuttu. Ancak 117 nolu KDV Genel Tebliği'nde ISMMMO yayınladığı yazı da (2.sayfa...
  8. S

Ba/Bs ve KDV ile ilgili bir soru

Merhaba Meslektaşlarım, Bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum. 31.12.2011 tarihinde ithalatını yaptığımız mallara ait gümrük beyannamesi bu tarihe ait. Ancak İthalatın KDV'sini 02.01.2012 tarihinde ödedik. Dolayısıyla malları da ambarımıza 02.01.2012 tarihinde çektik. Yapılan tüm maliyetler...
  9. S

Genel Kurul Olağan mı olacak Olağanüstü mü tam karar veremedim !

Merhaba Meslektaşlar, Yeni başladığım anonim şirketin 2008 - 2009 yıllarına ilişkin genel kurulu yapılmamış. Zaten 2010 yılı genel kurul zamanı da geldi. Şimdi ben 2008-2009 yılı genel kurulunu yapsam, bunu olağan genel kurul olarak mı göreceğim yoksa olağanüstü genel kurul olarak mı yapmam...
  10. S

Ödenmemiş sermayenin nakit ödenmesi mümkünmüdür?

Merhaba Forumdaşlar, Bir konu kafama takıldı. Değerli görüşlerinize ihtiyacım var. "Ödenmemiş olarak görünen sermayeyi, 2010 defterlerini de döktürmediğim için acaba 8.000-TL altında olacak şekilde bazı tarihlere nakit girişlerle kapatabilir miyim?" kapatabilirsem kasa fazlalığının tamamını...
  11. S

(Uzmanlık Sorusu) Yürütmenin Durdurulması Kararı Hükümü Neyi İfade Eder ?

Merhaba Meslek Mensubu Arkadaşlar, malumunuz 6111 sy.kanun kapsamında bazı şirketlerimizin vergi dava dosyalarıyla ilgilenirken içinden çıkamadığım bir kaç husus var, kısaca arz edeyim size, bilginiz dahilinde yardımcı olabilirsiniz sevinirim. 1) 2002'de sahte faturadan tarhiyat yapılmış, 2002...
  12. S

İran'dan ihracat ve mal bedelinin gelememesi

Bildiğiniz üzere Dünya ülkeleri kapitalist sistem dahilinde İRAN İslam Cumhuriyetine ambargo uyguluyorlar. Dolayısıyla 12.ayda İRAN'a yaptığımız 280.000 Dolar'lık ihracatımız mevcut. "Mal Mukabili" olarak beyannameyi açtırdık. İhracatın bedelini oradaki bankalar Dünya'nın diğer bir yerine daha...
  13. S

Bilanço Usulüne Göre Defter Tutan Şahısın Geçmiş Yıl Kar Dağıtımının Stopajı

570 nolu hesapta biriken 80bin ytl tutarında bir meblağ var 3 yılda. bunu ortağa dağıtsak stopaja tabii mi değil mi ? ben değil diye hatırlıyorum ama bir de emin olayım istedim. bilen var mı ? 8) şimdiden teşekkürler.
  14. S

Proforma Faturada Kdv Uygulaması ve Damga Vergisi

bir mükellefimiz ihracat yapacaktır. burada kafama takılan, proforma faturada kdv uygulaması varmıydı ? bir de damga vergisi ödemesi yapılacakmıdır ? şimdiden teşekkür ederim...