smmm-ankara- kullanıcısının son içeriği

1. S

Sınıf değişikliği hk.

Emlakçılık da zaten bir hizmet işi değil mi? Emlakçılık hizmeti için komisyon faturası kesiyor sonuçta. Kendisi mülk alıp satmıyorsa zaten emlakçılık da bir hizmet işi.
  2. S

Shopier Ödeme Yöntemi ile Tahsilat

Shopier'ın size kargo bedelini faturalaması gerek (kargo bedelini hesabınızdan düştüğüne göre) , veya kargo firması size faturanızı göndermeli, kargodan gelen faturayı Shopier hesabınızdan virman yaparsınız. Shopier ile görüşmeniz gerek, size eksik gelen bir fatura var, sistemleri nasılsa...
  3. S

Veraset İntikal Vergisi

Noter'de veraset ilamında TC'ler yanlış yazılmış olabilir mi ?
  4. S

Kira Stopaj

30.09.2021'den sonra %10 bitiyor bir değişiklik olmazsa.
  5. S

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Aktif veya pasif toplam
  6. S

Basit Usül - Diğer Ücret

Sermaye şirketinin kapatması uzun sürüyor, bunu da gözönünde bulundurmak gerek. Çok emin olunmayan bir girişimse özellikle (3-5 yıl sonra kapatma durumu olma ihtimali varsa) işletme usulü mantıklı olur.
  7. S

Mesleğe Yeni Başlıyorum

Üniversitede okurken çalışmak gelecekte size çok zaman kazandıracak, aynı zamanda derslerde de başarıya yardımcı olur, çünkü teorik bilgilerin pratikteki karşılıklarını gözlemlediğiniz zaman bilgiler de daha iyi oturacaktır, daha kalıcı olacaktır.
  8. S

İşlem Yetkisi Vermek

Katılıyorum, ortaklardan birine belli kurumlarda müşterek yetkiye ilave münferit yetki verilmesi diğer kurumlarda müşterek yetkiyi veya belirlenen kurumlarda müşterek yetkiyi engelleyen bir durum değil, sadece bir ortağa belli alanda extra yetki vermek demek.
  9. S

Meclisteki Yeni Ekonomi Torba Hk

Gelir vergisi ben kendimi bildim bileli (sanırım taa en başından bugüne) Mart'ta verilir, kurumlar da hep Nisan'da idi sanırım. Çok tutan bir dizinin yayın gününün değiştirilmesi gibi birşey bu :) Bizimkiler dizisi deyince bugün bile aklımıza Pazar günü geliyor mesela. Öyle birşey. Herşeyi de...
  10. S

Gerçek Faydalanıcı Hakkında İki Soru

İnternet Vergi Dairesinde --> "Diğer Bildirim ve Bilgi Girişleri" menüsünden doldurulabilir. Form onaylanınca herhangi bir alındı çıkmıyor. Formu onayladığımızdan emin olup ekran görüntüsü almakta fayda var. Sadece Kaydet derseniz onaysız kalabilir, dikkat.
  11. S

Aşı Olmayan,Olmakta İstemeyen İşçinin Durumu !

Sadece gece dezenfeksiyon tabi ki anlamsız olur. İnsanı algılayınca otomatik cihazı kapatan sistemler var. Asansörlerde kullanılıyor mesela, insan yokken devreye girip canlı algılayınca kapanıyor. Elemanları saatte bir, 1-2 dk dışarı çıkartıp cihazın çalışması sağlanabilir. Biraz uçuk çözümler...
  12. S

Aşı Olmayan,Olmakta İstemeyen İşçinin Durumu !

UV ışınları ile ortamdaki covid19 dahil virüsleri öldüren uv sterilizasyon cihazları var. Böyle bir cihaz alıp 1-2 saatte bir ortamı virüsten temizlemek bir çözüm olabilir. (Ortamda insan yokken çalıştırılıyor, UV ışını insana zararlı olduğu için). Böyle bir sistemle aşılı kişiler korunmuş...
  13. S

Meskende İşyeri Açmak

Belediyenin rastgele denetimle ruhsat sorduğu da oluyor ama dışarıda tabela olan, aktif işyerlerine girip denetim yapıyorlar. Dışardan bakınca işyeri olduğu farkedilmeyen bir yere girip denetim yapmıyorlar (şikayet dışında). Ellerinde bir veri olmuyor muhtemelen, rastgele o an açık olan...
  14. S

Şahıs Firması Ünvan Sorunu

Esnaf odası kaydı kabul edilebiliyor ama meslek odası kaydını bilemiyorum, vergi dairesine sormak daha iyi olur, bazen vergi daireleri arasında da uygulama farkı oluyor. Vergi dairesindeki kaydınız serbest meslek faaliyeti şeklinde ise kabul edilir diye düşünüyorum. Ticari işletme şeklinde ise...
  15. S

Home Office Ev Adresi Yoklama Sorunu

Yoklama sırasında tutanak tutulur, gelen memur ve siz imzalarsınız normalde, gelen memur ile telefonda görüşüp durumu izah ederseniz daha sonra vergi dairesine giderek imzalayabilirsiniz tutanağı. Gelecek olan memura bağlı sorun çıkıp çıkmaması ama uygulamada firma sahibi o an yerinde...