sontanburi kullanıcısının son içeriği

1. S

İşsizlik Ödeneği

asgari ücretle çalışan bir işçi işten çıkarıldığında işsizlik ödeneğinden yararlanmak için gerekli şartları taşıyor ise ne kadar işsizlik maaşı alır.
  2. S

Tebliğ Tarihi

vergi dairesi tarafından tarafımıza gönderilen vergi/ceza ihbarnamesinin ödenme süresi tebliğ tarihinden itibaren 30 gün. Tebliğ tarihi tebliğin postaya verildiği tarihmidir yoksa benim tebliği alıp imzaladığım tarihmidir ?
  3. S

Btrans Nedir ?

Btrans nedir, kimleri ilgilendirir?
  4. S

Muhtasardaki Vergi İade Mahsupları

Bu ay beyan edilecek muhtasarda göstereceğimiz vergi iade mahsubuyla ilgili vergi dairesine vergi iadesi için düzenlediğimiz bordroyu veya benzeri bir belgeyi verme zorunluluğumuz var mi ?
  5. S

Vergi Cezası İndirimi

damga vergisinin verilmemesi nedeniyle özel usulsüzlük cezasi geldi. Bu cezayı öderken 376/2 'den yararlanabilir miyiz ?
  6. S

Yıllık Gelir Vergisi Matrahı

isyeri olarak kiraya verilen bir yerin kira sözleşmesinde yazili aylik kirası 1.550 liradir ve 12 aya isabet eden tutar 18600 yapmaktadir. Normalde gelir vergisi beyanını bu rakam üzerinden yapmamiz gerekmektedir. Bunun üzerinden hesapladigimiz vergiden %22 stopaj düşüldükten sonra kalani...
  7. S

Müşteriye Verilen Hediye

müşteriye alınan 6000 ytl 'lik bir kol saati temsil ve ağırlama gideri olarak giderleştirilip kdv indirimi yapılabilir mi ?
  8. S

Kesinti Yoluyla Ödenen Vergiler

gelir vergisi beyannamesinin 27.satırında yer alan kesinti yoluyla ödenen vergilere neleri yazabiliyoruz. ???
  9. S

Yıllık Gelir Vergisi Hesaplama

gayrisafi irat toplamı 33000 olan kişinin gelir vergisi matrahı 23250 liradır. benim hesaplamama göre dilim üzerinden 3420 lirayı düşüp kalanın yüzde 30'unu aldığımda 5949 ytl hesaplanan gelir vergisi çıkmaktadır. fakat gelirler.gov.tr 'de otomatik hesaplama yaptırdığımda çıkan vergi 5895 lira...
  10. S

Evrak Saklama Süresi

muhasebeye ilişkin evrakların (fatura, irsaliye vb) saklama süresi ne kadardır. ne kadar süre bu evraklar muhafaza edilmelidir.
  11. S

İhraç Kayıtlı Mal Alışı

ihraç kayıtlı mal alışında satıcı firmaya kdv ödemiyorum. mal alışın sadece mal bedeli olarak girip kdv hesabımı çalıştırmıyorum. ihracatı yaptığımda ilgili mal için vergi dairesine vermiş olduğumuz yüklenilen ve indirilen kdv listelerinde bu faturaları nasıl göstericem.
  12. S

Okula Yapılan Yardımın Vergiden Düşülmesi?

çevre okullardan birine 1300 ytl'lik projeksiyon cihazı alarak yardımda bulunduk , bu rakamı vergiden nasıl düşebiliriz.
  13. S

Leasing İşlemleri ?

leasing firması aracılığıyla 31.000 eur mal bedelli, 310 eur kdv bedelli toplam 31310 eur'luk makine aldık. bu makineye ilişkin ödemelerimizin tablosu 3 dönemlik aşağıdaki gibidir : peşin ödeme : 12.664 1.ay : 1.602 2.ay : 1.602 3.ay : 1.602 şeklinde...
  14. S

Eski Staj Başlama Sınavı Evrakları

2002 senesinde staj başlatma sinavina girmek için o zamanın parasıyla 50.000.000 tl vererek staj dosyamı aldım. fakat dosyayla ilgili hiç bi islem yapmadim yani dosyami actirmadim. sinava girmedim. ayni dosya ile marttaki sinava basvurabilirmiyim. bilgisi olan var mi ?
  15. S

İnşaat Şirketi Açmak İçin...

ltd olarak inşaat şirketi açmak için ortaklardan birinin inşaat mühendisi olması zorunluluğu var mı?