zirve

ST.SMMM OZ. kullanıcısının son içeriği

1. S

Hisse Senedinin yurtdışına satışında kdv açısından durum

merhaba üstatlarım, bir a.ş'nin hissesenedi yurtdışın satıldığında sizce bu bedel üzerinden kdv ödenir mi? çok acil cevaplarınız için şimdiden teşekkürler....
  2. S

Kdv iade zamanaşımı?

[b]arkadaşlar biraz tuhaf bir sorunum var :'( sizce kdv iadesi talep etmek için bir zamanaşımı süresi var mıdır? örneğin vuk.daki genel zaman aşımı süresi olan 5 yıl kdv iade talepleri için de geçerli mi? yoksa kümülatif olarak hareket edildiği için bir süreye bağlı değil mi? örneğin 2000...
  3. S

İş Kazası hakkında

arkadaşlar, iş kazası gerçekleştiği günden itibaren 2 iş günü mü yoksa 3 iş günü içindeki bölge çalışmaya bildirilmeli?cevap verirseniz acil olarak sevinirim teşekkürler
  4. S

Vergi Dairesi Dilekçesi Hakkında!

acil olarak yardımcı olursanız sevinirim. bankada vadeli hesaptan yapılan kesintilerle ilgili olarak faiz gelirleri bildirim cetveli ile birlikte vergi dairesine dilekçe vermem gerekiyor. dilekçenin içeriği nasıl olmalıdır? acil olrak deneyimli arkadaşlarım cevap verirse sevinirm.şimdiden...
  5. S

Uzun Vadeli Kredi

kullanmış olduğumuz 4 yıl vadeli kredinin faiz ödemesi gerçekleşmiştir. kaydını nasıl yapmalıyım?acil olarak yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler
  6. S

Ba Hakkında

kdv de beyan edilmeyen bir faturanın ba da beyan edilmesi durmunda maliye tarafından yakalanmadurumu var mıdır? çünkü bu faturayı ba da beyan ettiğimizde beyan edilen ba tutarı kdv matrahının çok üstünde oluyor. satıcımız kestiği faturayı göndermemiş :-[
  7. S

Tazminat.

emekli olan birine sadece kıdem tazminatı mı hesaplanır; yoksa ihbar tazminatını da hesaplamalı mıyım? ???
  8. S

Faiz geliri.

gecelik faiz de olan iki hesabımız var:biri euro hesabı diğeri tl.euro hesabını bankayla tutsun diye kayırlarını günlük yapıyorum. fakat tl hesabını da bu şekilde yapmak zorunda mıyız? zorun değilsen hangi gün aralıklarıyla kayıt yapılmalı?şimdiden teşekkürler...
  9. S

Faiz tahakkuku.

arkadaşlar vadeli euro hesabımız vadesi 23 ocakda doluyo fakat dönem sonu için brüt faizi gelir tahakkukunu 181(b) 642 (a) şeklinde kayıt yaptım.sizce doğru mudur? sizce nasıl olmalıdır?şimdiden teşekkürler
  10. S

ETA Bordro

arkadaşlar sorunum size biraz anlamsız gelebilir ama yardımcı olursanız sevinirim.eta bordro da yeni şirket açmam gerekiyor fakat işin içinden çıkamadım; bir yerde hata yapıyorum.bilgisi olan arkadaşlar nasıl yapılacağını açıklarsa sevinirim.teşekkürler
  11. S

Döviz kuru.

açıklanan 2009 yılı döviz kurları kapanış tutarı hakkında bilgisi olan var mı? :(
  12. S

Dünya Bankası Kredisi

şirketimiz otel inşaatı yapmaktadır.dünya bankasından teşvik kredisi alınmış fakat bu para bir aracı kuruluş tarafından banka hesabımıza yattı.banka bize bu konuda bilgi veremiyor. sizce ne yapmalıyım,bu aracı kuruluş hakkında bilginiz var mıdır?nasıl bir araştırma yapmalıyım? :(
  13. S

Hisse Payı Devri!

anonim şirket olan şirketimizde ortaklar dan(ortak a) biri %5 ortaklık oranı ile 1000 hisseye sahiptir ve bu 50,000 tl sermaye miktarına denk gelmektedir.tüm sermayesini ödemiştir. ortak a hissesinin tammamını bir başkasına( ortak b) devredip ortaklıktan çekildikden sonra şirket ortak a'ya banka...
  14. S

Yatırım Teşvik Belgesi

stajerim bir inşaat firmasında çalışıyorum.çalıştığım şirket otel inşaatıyla ilgili turizim bakanlığından yatırım teşviki aldı ve kdv den muhaf.bu konuda detaylı bilgiye ulaşamadım.birçok kişinin bilgisi yok.deneyimli meslek mensuplarındna özellikle yardımlarını bekliyorum.özellikle dünya...