Tahsin Kurt
Etkileşim Puanı
787

Profil mesajları Son aktivite Gönderiler Hakkında

 • Üstadım merhaba
  Benim durumumu size özetlemek istiyorum. İstanbul Odası buna cevap veremedi.

  2015-2016-2017 yıllarında staj gördüğüm meslek mensubun yanından çıktım. İşten ayrılalı 2 yıl oldu. 20.07.2017 de işten kendi isteğimle ayrıldım. 12.08.2018 tarihinden itibaren büromu açtım. 1 yıldır smmm olarak çalışmaktayım.

  Staj gördüğüm meslek mensubun müşterisi , ben işten çıktıktan sonra 01.10.2017 tarihinde A isimli meslek mensubuna defterlerini taşımış , A isimli meslek mensubu öldüğü için defterlerini almak zorunda kalmış 01.01.2019 da B isimli meslek mensubuna geçiş yapmak zorunda kalmış. Bu firma 2 tane smmm değiştirmiş.

  Ben bu firmanın defterini alırsam eğer 2 yıl geçmediği için suçlu olur muyum?

  İşten ayrılalı 2 yıl oldu , ama ruhsat alalı 1 yıl oldu. Ayrıca ben bu defteri staj gördüğüm meslek mensubundan da almıyorum. Başka bir meslek mensubundan defteri aldığım için sorun olmaz diyenlerde var. Hangisi doğru yardımcı olur musunuz?
  Tahsin bey paylaştığım konuya bir cvbınız olacakmı en iş yoğunluğundan dolayı fırsat bulamadım demiştiniz bir cvp alabilirsem çok mutlu olurum.
  Abim Diğer ortakların haklarını noterdeki sözleşmeye bakmaksızın,Gerçek bedelleri üzerinden hesap edip 3 e bölme yolu ile pay ederek diğer ortakların haklarını satın almak istiyor. (Bu konuda en az zarar ile nasıl bir yol izlemeliyiz...????)çünkü ortada demirbaşların yıpranma durumu var .biz ufak bir araştırma ile demirbaşların 2.el fiyatlarını öğrenelim dedik , lakin yukarıda belirttiğim gibi büyük bölümü işyerine özel mobilya olduğu için 2.el değerini bulamıyoruz. Hal böyle olunca bizde arada bir rakam söyledik kabul etmiyorlar bu işi mahkemeye sevk etmeden veya dükkanı komple devir etmeden sadece onları gönderme yoluyla halletmek istiyoruz.
  Cevabızı bekliyorum. Saygılar.
  (Not:Bu konuyu normal şartlarda kendi muasebecimiz ile halletmemiz gerekirken ortaklardan birinin kardeşi olması aleyhimize bir durum ortaya çıkarıyor, tüm çabamız yaşanacak olanların öncesinde kendimizi garantiye almak şimdiden teşekkür ederim.)
  Ardından vergi dairesine 3 ayrı vergi levhası ve tek vergi numarası ile Adi ortaklık olarak vergi kaydı açıldı devamında ortaklık adına bastırılan faturalarda fatura Başlığı Olarak 3 Yıl boyunca ( TRENDY KUAFÖR FEVZİ ÖZYURT VE ORT.) olarak kullanıldı. Ve halen faliyetteler lakin son zamanlarda yaşanan sorunlar ve beraberindeki tatmin etmeyen gelir düzeyi işyerinde huzursuzluğa yol açtığı için ayrılmak istiyorlar. Lakin dükkan üzerindeki hakları konusunda anlaşamıyorlar.
  Bu işler bittikten sonra şuan muasebecimiz olan (aynı zamanda Ortaklardan birinin kardeşi olan) muasebecimiz ile noterden adi ortaklık sözleşmesi düzenleyip yüksek bedel harç ödememek için formalite bir rakam olarak 15,000 TL sermaye bildirerek işletmedeki pay oranları olarakta abimin %34 diğer 2 ortağının % 33 +% 33 olarak pay edildi.sözleşmenin açıklama kısmına abimi ortaklığı yöneten kişi tüm resmi işler ve banka v.b gibi işlerden sorumludur ortaklık adına her türlü imza yetkisine sahiptir diyerek diğer ortakların rızası ile sözleşme yapıldı.
  Bu toplam bedel üzerinden izah edicek olursam "5000 TL" Resmi işler, "30,000 TL" dış cehpe kaplama,iç tesisat ,tuğla,fayans,alçı sıva boya v.b işler için "43,000 TL"si Büyük çoğunluğu işyeri özel yapılan, hazır olarak satılmayan mobilya malzemeleri kalan bölümüde hazır olarak bulunabilen ayna,tezgah,oturma grupları v.b elektrikli elektriksiz demirbaşlara, son olarak "15,000 TL ise sarf malzeme olarak nitelediğimiz işyerinde günlük tüketilen şampuan saç kremi boya v.b ürünler için harcandı.Toplam "93,000 TL" masraf ile işletme faliyete başladı.
  Merhabalar Tahsin bey tecrübenize dayanarak bir sorum olacaktı.Benim abim mart 2015 tarihinde 1.katta olan bir apt. dairesi evden bozup dükkana çevirmek suretiyle Bayan Kuaförlüğü işlemesini abimin projelendirmesinden faliyete geçmesine kadar geçen süredeki üstün gayreti ile (diğer ortakların hiç bir işe karışmayıp sadece sermaye koymak üzere dahil olduğu)(25,000x3=75,000 TL) toplam nakit koyulan sermaye "18,000 TL" ise tadilatı yapan firmalara borçlanma yolu ile toplam "93,000 TL" ile 3 ortaklı olarak kurdular.
  Merhaba skype adresinizi verebilirmisiniz acaba .
  Birde e-ticaret hakkında soru sormak istiyorum forumda nereye açmam gerekli
  Çok teşekkür ederim şimdi çok daha net oldu kafamdaki sorular netleşti.. evet mutlaka yeterlilik belgesi de alması gerekiyor işçinin bu durumda ama zamanımız var bunun çin...
  Çok pardon Tahsin bey çalışan işçinin meslek kodunun satış elemanı olması durumu değiştirmiyor değil mi??
  Merhaba online olduğunuz için yazdım seyyar olarak inşaat malzemeleri alım satımı ve tesisatı ile uğraşan mükellefim var 06.04.2017 de işçi girişi yaptık meslek kodu sıhhi tesisat satış elmanı olarak..ama yapılan işin çok tehlikeli sınıfa girmesinden dolayı firmamız için iş güvenlik hizmeti almalımıyız acaba***
 • Yükleniyor…
 • Yükleniyor…
 • Yükleniyor…
Üst