zirve

Tales kullanıcısının son içeriği

1. Tales

Kartvizit

Merhaba, sorunuzu ve devamındaki savunmalarınızı okudum. Aslında kendiniz gereken mantığı kurmuşsunuz. Öncelikle hukuk normatiftir, size başka , bahsettiğiniz lise mezunu olup kaçak defter tutana ya da iki ofis açan SMMM'ye aynı mesafededir Hukuk. Madem ki o kadar sınavı verdiniz, sizin ruhsat...
  2. Tales

Serbest/ Freelance Çevirmenlik İle İlgili.

Merhaba, "Freelance Hizmetler" Türkiye'de Neden Uygulanamamaktadır? Bağımsız Bir Yüklenici & Freelancer Türkiye'de Hizmet Sağlayabilir mi? Konusu linkte anlatılmış. Üstadların bahsettiği gibi süreklilik varsa sıkıntı oluyor. Senede 2-3 kez olsa yeter...
  3. Tales

Geçmiş Adsense Geliri Olup Genç Girişimci Desteğinden Faydalanmak

Merhaba, Söz konusu adsens ve benzeri gelirlerin vergilendirilmesinde kriter bu işlemin devamlılık arz etmeden yapılmasıdır. Ancak bir takvim yılı içinde birden fazla kere bu gelir elde edimişse bunun süreklilik arz ettiği ve ticari faaliyet konusuna girebileceği iddia edilebilir. Aslında...
  4. Tales

Home Ofis Şahıs Firması

Merhabalar, stopaj sadece sizin kontratınızda görülen bedel üzerinden hesaplanır.
  5. Tales

Yurtdışından Döviz Gelirin Vergilendirilmesi

Merhaba, Türkiye'deki banka hesabınıza yapılacak ödemelerden oluşan her türlü gelir vergiye tabii olmalıdır. Burada önemli olan kriter DEVAMLILIK . Yani hizmetin düzenli ve sürekli verilmesi. Rassal olarak senede bir kere olmaması. Tam da bu konu ile ilgili bir özet buldum: "Freelance...
  6. Tales

Home Ofis Şahıs Firması

Üstad haklısınız; mukellef co firması ve benzerleri ...şu anda meslek odaları tarafından incelenmektedir. 3568 Sayılı yasa ve disiplin kuralları kapsamında işlem yapılacağından eminim. Ayrıca haksız rekabet tabii. Yaptıkları iş son derece yanlış.
  7. Tales

Raporlu Olan Eşin Asgari Geçim İndirimi Hakkında

Eşinizin analık raporu olduğu sürede de aktif çalışan olduğu için kendisi için asgari geçim indiriminden faydalanamazsınız ancak başka çocuklarınız varsa ve AGİ tutarlarından eşiniz faydalanıyorsa, raporlu olduğu sürece çocuklarınızın AGİ’sinden siz faydalanabilirsiniz. Doğum nedeniyle ücretsiz...
  8. Tales

Şahıs Firması Açarsam Eşimin Hesabına Ödeme Alabilir miyim ?

Merhaba, sıkıntıyı ilk yazdıklarınızdan anladım. Özelge önerisi iyidir ya da kötüdür diyemeyiz. Doğru olan özelge alınması. Yukarıdaki yorumlara katılıyorum ancak eşinizin devlet memuru olması , her ne kadar şirket sizin üzerine olsa da kendisinin ayrı bir geliri varmış gibi görüneceğinden biraz...
  9. Tales

Home Ofis Şahıs Firması

Merhabalar, Oturduğunuz konutun belirli bir alanını kiralayarak home office olarak kullanmanız mümkün. Ancak bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Mal sahibinin bu konu ile ilgili rızasını almalısınız. Eğer kira kontratınızda kiracı mecurun bir kısmını iş amacıyla kiraya...
  10. Tales

Smmm'ler KVKK denetimi yapabilir mi ?

Ülkemiz'de 6698 sayılı yasa ile ilgili uyum sürecini genellikle, avukatlar, iş sağlığı güvenliği uzmanları ya da teknik destek şirketi gibi yerler yürütüyor. Yurt dışına baktım orada muhasebeciler de yoğun şekilde uyum denetimi yapıyorlar. ISMMMO bir rehber yayınlamıştı...
  11. Tales

Aynı Büroyu SMMM ve YMM Tarafından Kullanabilir miyim ?

Üstad haklısınız, şikayet ve denetim olmadıkça sorun yok. Odanın denetimi ile ilgili sürecin nasıl tetiklendiği ile ilgili bir tecrübemi paylaşayım. Biz bir adres değişikliği bildirimi yaptık, sicil bir şekilde bunu şube açıyoruz gibi algılayarak odaya yazı yazmış. Aynı ilde iki SMMM bürosu...
  12. Tales

Aynı Büroyu SMMM ve YMM Tarafından Kullanabilir miyim ?

Disiplin kurulu kararlarında, "büro standartları"na uyulmaması, açılan işyerlerinin bağımsız büro şeklinde olmaması, başka bir serbest meslek faaliyeti veya ticari faaliyet ile iç içe olması şeklinde bahsediyor. Başka bir serbest meslek faaliyeti ve ticari faaliyet dendiği durumda aslında tüzel...
  13. Tales

Bordrolama Hizmeti

Meslek yasası ve disiplin kuralları dışında özel istihdam bürosu kanunu çerçevesinde iş gücü istihdamı olabiliyor ama SMMM de olmaz diye düşünüyorum. Biz de daha önce araştırdık mükellefin personelini geçici olarak alabilir miyiz diye. Ancak geçici iş sözleşmesi de uymadı alt işverenlikte...