zirve

TRN05 kullanıcısının son içeriği

1. T

Maliyet Muhasebesi

Üstatlar merhaba, 710 - 720 - 730 hesaplar mamul maliyetini oluştururken, 760 - 770 - 780 hesaplar neden mamul maliyetine girmez. bunlarda benim üretimim için kullandığım örneğin bir kredi değilmi? saygılarımla.
  2. T

Ithalat İşlemleri Kur Farkları

Üstatlar merhaba, Yurtdışından ithalat yapıp bize fatura kesen bir firmadan alışımız söz konusu, bu firma ithalatı da ispanyadan kendi merkezinden yapıyor. Ben gümrük giriş beyannamesi ile kayıt yapıyorum. ancak satıcı firma satış faturasıyla kayıt yapıyor. bu durumda onun dönem sonunda...
  3. T

Yatırım Teşvik Belgesi ve Yap İşlet Devret Modeli

Üstatlarım günaydın, yatırım teşvik belgesine sahip, yap işlet devret modelinde bir yurt var. burada amortisman durumu nasıl oluyor. 30 yıllığına devredilecek olan kuruma şu an için kiraya verildi. bu konuda bilgi paylaşmanızı rica ediyorum. saygılarımla
  4. T

Yatırım Teşvik Belgesi İndirimli Kurumlar Vergisi

Günaydınlar, Yatırım teşvik belgesinin kapanış tarihi 2018 yılı, 2017 yılı için vereceğimiz kurumlar vergisinde indirimli kurumlar vergisi uygulaması yapacakmıyız. nasıl bir yol izlemeliyiz. saygılarımla.
  5. T

Adi Ortaklık Yıllara Sari İşler

Üstatlarım merhaba, Bir sorum olacak, bir adi ortaklık var ve yıllara sair iş yapıyor, 2017 sonunda iş bitmedi, ve belkide 2018 de de bitmeyecek, ortaklar kurumlar vergisi mükellefi bu yıllara sari işte kaz ve zarar işin bittiği yılda bildiriliyorsa o zamana kadar oluşan maliyetler için nasıl...
  6. T

Ötv Propan LPG

Merhabalar, firmaya alınan propan ve lpg de hesaplanan ötv maliyet unsurumudur. değerli bilgiler için teşekkürler
  7. T

245 Bağlı Ortaklık Hisse Devri

Merhabalar, 245 hesaplarda, Bağlı ortaklık devrinde, kdv. yönünden durum nasıldır. ayrıca sermaye taahhüdünün 1/4'ü yerine gertirilmiş, ve bu haliyle devrolmuş. bilmemiz gereken özellikli bir durum var mı. yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler. saygılar
  8. T

KDV Tevkifatı

Merhabalar değerli üstatlar, Sorumlu sıfatıyla tahsil edip ödediğimiz KDV nin iadesi gibi bir şey varmıdır. bana doğru gelmiyor. konuyla ilgili paylaşımlarınıza ihtiyacım var. ilginiz için çok teşekkürler. Saygılar
  9. T

Kolay Birleşme

Merhabalar, iki anonim şirket kolay birleşmesi yapacağız, bununla ilgili bir yol haritası varmıdır. nelere dikkat etmemiz gerekir. tecrübe ve bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim. saygılar.
  10. T

Serbest Meslek Makbuzunun Geç Kayda Alınması

Merhabalar değerli üstatlarım, bazen ne kadar dikkat etmeye çalışsak da yine olan oluyor. gecen ayki muhtasarda 220 tl.lik ödenecek sm.stopajını atlamışım. buda gecikme zammı ile birlikte vergi ziyaı cezası oluyormu. ve ne kadar. yardımlarınza ihtiyacım var. saygılar
  11. T

Gözetim Belgesi

Merhabalar, Ekonomi bakanlığı tafafından alınan gözetim belgesi ile yurtdışından ithal edilen malın yurt içinde satış ve kiralanması konusunda bir sıkıntı varmıdır. teşekkürler
  12. T

İhtirazi Kayıtla Tapu Harcı Ödeme

Merhabalar değerli üstatlarım, İhtirazi kayıtla bir tapu harcı ödedim. sonra lehime sonuç çıkarsa zaman aşımından faydalanma şansım varmıdır.( 2003 yılına ait bir harç bedeli)
  13. T

Mtv de İndirim Talep Edilebilir mi ?

Merhabalar değerli üstadlarım, firmanın 2015 yılı 1 .dönem mtv si ödenmemiş, bununla ilgili ceza indirimi talep edilebiliyormu. değerli bilgileriniz için teşekkürler. saygılar.
  14. T

Adi Ortaklık E Tebligat Ve Kep Başvuruları

Merhabalar değerli üstatlarım, Adi ortaklıklara e tebligat ve kep başvuru yol haritası hakkında bilgi paylaşabilirmisiniz. kuruluş 05.09.2017 (başvurus süresi için ne kadar vaktim var) ortaklardan biri tüzel kişi birisi gerçek kişi. şimdiden değerli bilgileriniz için teşekkürler.
  15. T

Şahıstan Yapılan Arazi̇ Ki̇ralamaları

Günaydınlar, Şirketimiz rüzgar enerji santrali kurmak amacıyla bir araziyi şahıslardan kiraladı, bununla ilgili evrak olarak ne düzenlenmelidir. (gider pusulası olurmu), stopaj durumu nasıl olmalıdır. saygılar, iyi çalışmalar