resim

tugba_cag kullanıcısının son içeriği

1. T

Yatırım Teşviki

Arkadaşlar Merhaba.. Şehir içi otel inşaatı yapmakta olan bir mükkellefim yatırım teşvikinden faydalanmak istiyor. İnşaatın kabası tamamlanmış durumda fakat 300-500 bin tl kadar daha yapılacak yatırımı var. Mükellefim projeyi 5 yılda bitirmeyi planlarken şimdi seçimde önce tamamlamaya karar...
  2. T

Ticari Amaçlı İnşaatta Mükellefiyet

Merhaba arkadaşlar.. Mükellefim X ruhsatı kendi adına olan bir arsa üzerine satış amaçlı 4 katlı bina yaptıracak. Binanın tüm projeleri çıkmış durumda. Ruhsatta yüklenici firma XY ltd şti olarak görünüyor. Bu firma aynı zamanda mükellefime ait ve inşaat sektörü dışında başka bir sektörde...
  3. T

Pet şişe faturası

Öncelikle herkese kolay gelsin.. Mükellefim olan X firması içecek dağıtımı yapmakta. Patenti kendine ait olan bir içecek grubunu Y firmasına ürettiriyor. Fakat bu içeceklerin pet şişesi Z firmasında üretiliyor. Z firması pet şişeleri Y firmasına fatura ettiği takdirde üretici Y firması şişelerin...
  4. T

Ücret gelir dilimleri

Merhaba arkadaşlar.. Mükellefim olan bir şirkette ücretleri sgk ya alınan net ücretten brüt ücrete hesaplama yaparak beyan etmekteyim. 2011 yılında işçilerin bir kısmı gelir vergisi dilimi aştığından otomatikman brüt ücretler kademeli olarak yükselmişti. Fakat şimdi 2012 yılında 166 nolu VUK nun...
  5. T

Boş Depozitoların Dekontla İadesi

Merhaba.. Mükellefim olan firma toptan içecek dağıtımı yapıyor ve sattığı ürünlerin boş şişelerini müşteriden iade faturasıyla iade alarak kendisi de fabrikaya iade dönüyor. Fakat mükellefimden alım yapan firmalar bazı bölge dağıtıcılarının iade depozitoları dekontla aldığını ve artık bize de...
  6. T

Gelir-Gider Fiyat Farkı Faturaları

Merhaba Arkadaşlar... Toptan içecek dağıtımı yapan bir mükellefim (X ) sözleşmesi gereği müşterilerine (Y) bedelsiz olarak vermesi gereken ürünleri faturada bedelli olarak kesip(X) müşterisine(Y) gönderiyor ve müşteride(Y) bu kadarlık tutarı fiyat farkı olarak firmaya(X) dönüyor. Daha sonra...
  7. T

Kasa Hesabındaki Fazlalık

Merhabalar... Sevgili Arkadaşlar öncelikle herkese kolay gelsin. Mükellefim olan bir firma bankadan yıl içinde 250.000,00 YTL kredi çekiyor. Fakat bu parayı işletmenin faaliyetinde kullanmıyor. Dolayısıyla şu an kasa hesabımda 180.000,00 YTL fazlalık bulunmakta. Ben bu fazlalığı, krediyi...
  8. T

Eğitim Danışmanlığı

Merhaba.. Sevgili arkadaşlar, mesleği psikolojik danışmanlık ve kişisel gelişim uzmanlığı olan bir kişiye eğitim danışmanlığı adı altında mükellefiyet tesisi yapacağım. Burada çelişkiye düştüğüm nokta sizce bu arkadaşın faaliyeti serbest meslek faaliyetimidir yoksa işletme defterimi olmalıdır...
  9. T

Smmm Ünvan Değiştirme Sınavı

Arkadaşlar iyi haftalar... Smmm ünvan değiştirme sınavı açıklandı. Sınava giren arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.. Bu arada ben denetim ve vergi olmak üzere iki dersten kaldım ne yazıkki :( Finansal Muhasebe.....90 F.Tablolar Analizi.......50 Maliyet Muh..............75 Muh...
  10. T

İnşaat Maliyeti

Merhaba... Sevgili arkadaşlar, yüklenici olarak kat karşılığı inşaat yapan bir firma ssk dosyasını arsa sahibi adına açtırıyor. Bu durumda maliyet oluşturulurken işçilikler maliyete dahil edilebilir mi? Dahil edilmezse bir inceleme durumunda yada vergisel açıdan ne gibi bir problem çıkabilir...
  11. T

İnşaat İşçilerinin Sigortalılığı

Merhabalar.. Sevgili arkadaşlar, mükellefim yüklenici firma olarak bina inşaatı yapıyor. İnşaatta çalışan geçici işçiler yeşil kartları iptal olacağı için sigorta yaptırmak istemiyorlar. Aslında böyle birşeyin söz konusu olmayacağını biliyorum ama bu konuda yorumlarınızı almak istedim. İşçilerin...
  12. T

1001 dilek

Merhaba arkadaşlar.. Aşağıdaki linkte yoksul çocuklar yaşantılarını, ailevi durumlarını, çok paraları olduğunda neler yapacaklarını ve dileklerini çok masum bir mektupla Deniz Feneri Derneğine göndermişler. Ve isteyen herkes ufacık bir çaba ve küçük bir meblağ ile onların dileklerini yerine...
  13. T

Güneş Tutulması

Merhabalar... Arkadaşlar, güneş tutulmasını Side den canlı olarak izledik. Gerçekten müthişti. Nasa tüm dünyaya Side den canlı yayın yaptı. Çok etkileyici bir doğa olayıydı...
  14. T

Güneş Tutulması

Merhabalar... Arkadaşlar, güneş tutulmasını Side den canlı olarak izledik. Gerçekten müthişti. Nasa tüm dünyaya Side den canlı yayın yaptı. Çok etkileyici bir doğa olayıydı...
  15. T

Kat Karşılığı İnşaat Taahhüt

Merhabalar... Sevgili arkadaşlar bir k.v. mükellefim kat karşılığı inşaat taahhüt işi yapıyor. İnşaat tamamlandığında oluşturulan maliyetlere ve sözleşmedeki daire sayısına göre arsa sahibine fatura kestiriyorum. Fakat bir yeminli üstadımız, kat karşılığı inşaat faaliyetinde fatura kesmemize...