ugurcadir kullanıcısının son içeriği

 1. U

  Amortisman Hk.

  Merhaba arkadaşlar. Taşıt,Demirbaş Vb. Maddi Duran varlıklarda ilgili 2016 yılında amortisman ayırmadıysak. sonraki dönemlerde bu amortismanı ayırmak istediğimizde K.K.E.G. oluyor. Hiç ayırmazsak satışı sırasında gider olarak düşülebiliyor. Peki Hakklar,Özel maliyetlerde ilgili dönemde gider...
 2. U

  Adi Ortaklık Araç Gideri Hk.

  Kafama bir soru takıldı. Adi ortaklığın Ortaklarından olan B Kişisine ait Binek aracın Benzin vb. Giderlerini Adi ortaklığa gider olarak yazabilir mi? Kira sözleşmesi yok. Ruhsatta araç B Kişisi üstüne kayıtlı Araç Adi Ortaklığın işlerinde kullanılıyor.
 3. U

  Yurtdışında Stand Kurulum Vb.

  A Firması Kanunu merkezi Türkiye, B Firması Kanunu merkezi Türkiye A Firması Almanyadaki fuara katılacak B Firması Almanyada stand ve Diğer kurulum işlemlerini yapacak. B firmasının yaptığı işlem KDV beyannamesinde hangi bölümde yer alması gerekiyor. İlgili işlem ve hizmetten kullanım...
 4. U

  Mikro İhracat

  Arkadaşlar, Mikro İhracat hakkında Bilgisi olan var mı? Kdv beyannamesinde Hangi bölümde yer almalıdır? Kdv iadesi alına bilmektemidir?
 5. U

  Eski Hükümlü Çalıştırma

  İşkurdan yada iş kur dışında Eski Hükümlü istihdamı yaparsak Vergi ve Sgk avantajı varmıdır.Eğer indirim var ise şirket Eski Hükümlü,Engelli çalıştırma zorunluğu olup olmamasına göre değişir mi?
 6. U

  Nevi Veya Ünvan Değişikliğinde Sgk Personeli

  Arkadaşlar 01.12.2007 Tarihinde personelin giriş yapmış 27.02.2008 yılında şirkette ünvan değişikliği sırasında personel giriş-çıkış işlemi yapılmış. 1-2015 yılında personel emekli oldu tazminatı hesaplarken 2007 yılınımı baz alacağım 2008 mi? 2- 01.10.2008 yılından önce Nevi ve ünvan...
 7. U

  Suriyeli İşçi Çalıştırılması

  Kolay gelsin sureyli işci çalıştırılması , yabancı işci çalıştırılmasından ayıran özel bir durum varmıdır. Özel bir indirim Özel bir izin vb.
 8. U

  İş Yeri̇ Ki̇ra Beyanı

  İş yeri Kira Bedeli 27000 TL.'yi geçmiyor ise kira beyanı yapamıyoruz. Peki fazla ödenen stopajı geri iade alabiliyormuyuz.
 9. U

  12. Ayda Asgari Ücret Düşecek mi ?

  Arkadaşlar Temmuz ayından sonra agi dahil ödenecek net ücret 1.000,54 TL. olacak. peki Son ayda kümülatif gelir vergisi 12.000 TL. geçtiğinden dolayı asgari ücret düşecek mi?
 10. U

  Demirbaş Kaydı

  Arkadaşlar aklıma bir soru takıldı. Konu kolay gibi gözüküyor ama piyasada bu konuda çok hata yapıldığını düşündüğümden dolayı paylaşma isteği duydum. Soru şöyle: 2004 Yılında 5 Yıl amortismana tabi 1.000 TL. Demirbaş alınmıştır. İlgili demirbaşa hiçbir amortisman ayrılmamıştır. 2012 Yılında...
 11. U

  İhracat Faturası Hk.

  5.ayda Tamamlanmış ihracata istinaden 12 . ayda Fiyat farkı keser isem beyannamede göstermek gerekir mi? örnek olarak burada konuşulmuş konu http://forum.alomaliye.com/vergi-usul-kanunu/39586-ihracatta-fark-faturasi.html
 12. U

  Kaybedilen Personel Davası

  Arkadaşlar, 2012 Yılında çalışan bir personel O dönem ödenmeyen fazla mesai ücreti ve primleri için dava açıyor ve kazanıyor. Mahkeme 2014 yılında sonuçlanıyor. İlgili Prim ve fazla çalışma ücretlerinin sgk bildirimi yapılacak mı nasıl yapılacak?
 13. U

  İhbar Süresinden Vazgeçilmesi

  Arkadaşlar elinizde işten çıkarılan işcinin ihbar süresinde çalışmak istemediğinde yada vazgeçtiğine dair örnek bir yazı var mıdır?
 14. U

  Geçmiş Dönem Faturalarının Muhasebeleştirilmesi

  Elimde 1 ile 6 ay arası Faturalar var. İlgili kdv beyanını verdik Kdv beyanında yer almadı bu faturalar. Sorum şu İlgili faturaları matrahlarını Geçici Beyanda gider olarak yazsam, Kdvlerini 7 dönem kdv beyanından indirebilirmiyim. Eğer olur ise Geçici beyan için atacağın kaydın alacak...
 15. U

  Adi Şirketin Limited Şirketine Devri

  Limited Şirketi Anonim Şirketine dönüştürdüğümüz zaman Tescil tarihinde Kurumlar vergisi beyannamesini vermemiz gerekmekte. Peki Sahış Şirketini Ltd yada A.Ş. ye dönüştürdüğümüz zaman Gelir vergisi beyannamesini vermemiz gerekmektemidir.
Üst