Yaklaşım kullanıcısının son içeriği

1. Y

Yeni Bir İşyerinde SMMM Olarak İşe Başlayacaklara Tavsiyeler

merhaba, Sayın meslekdaşlar, Son başladığım işyerinde başarısız oldum. Önceki muhasebeci arkadaş sağolsun arkasında bayağı zorlu işler bırakmış. Firma kısa sürede 3-4 ay içinde sonuç istiyormuş fakat bu durumu mülakatta belirtmedi netice itibari ile işden ayrıldım. Deneyimli mali...
  2. Y

Hukuk Masrafı

merhaba, yıl sonu avukat ile mutabakat yaparken kendisinde pek çok adımıza yapılan masraf ödemesi olduğu anlaşıldı. sayman mutemedi alındısı, baro pulu, mahkeme tahsilat makbuzları, tebligat bedelleri, posta pulu, harç vs. evrakların fotokopisi veya fotoğrafı çekilerek altlarına kaşe imza...
  3. Y

Muhasebe Kaydı Hakkında

Merhaba, bir kayıt sormak istiyorum. Pazarlama çalışanlarının araç kullanımı ile ilgili trafik cezaları gelmektedir. bu cezalar için çalışanlar ile yapılmış olan tüzüğe göre gelen cezalar personel tarafından karşılanır. cezaları 689 hesaba eklendiğinde, 679 hesaba da gelir yazdığımızda...
  4. Y

Vergi Ceza Kaydı

merhaba, geçmiş yılda ödemediğim bir KDV vardı. yapılandırma yapıldı aylık 500 bin lira taksitler ile ödeniyor. işlem 2018 yılı kasım ayına ait. bu sene ödemeyi yapıyorum. ödenen tutarı kdv'yi 360 hesaptan düşüyorum. gecikme zammı nazım hesap ve kkeg çalıştı. buraya kadar sorunum yok. 1048 -...
  5. Y

E-arşiv Fatura Hk.

merhaba, e-fatura kullanıcısı bir firmanın e-arşiv uygulamasına geçmesi kaç gün sürer ? teşekkürler.
  6. Y

Şirket İçin Yapılan Giderler Hk.

selamlar, şöyle bir sorum olacak, şirket personeli sabah kalvaltı yapması veya ikindi saatinde karnı kazınanlar için paketli ekmek, piknik tip reçel, peynir, zeytin vs, yine personel için kuruyemiş, gazlı içecek, meşrubat gibi envai çeşit gıda maddesi şirket mutfağına aylık 3-4 bin liraya varan...
  7. Y

549 Hesap Hakkında

değerli arkadaşlar, 2017 yılında iştirakimiz olan bir yapı şirketini sattık. İstisna edilen kazançtan beş yıl içinde sermayeye ilave dışında başka bir hesaba aktarılamaz. 2018 yılında satışın istisna kısmı 549 hesaba taşındı. 2019 yılında bu tutarı sermaye hesabına aktarmak istiyorum. bu...
  8. Y

Satış Faturası

iyi çalışmalar. değerli arkadaşlar, satış faturası aldığımızda ve satış yaptığımızda daima satış kuru kullanılıyor. bu işlemi icra ederken bakıyorum alıcı-satıcı arasında bir sözleşme yok. gelen ödemeler ise alış kuru ile kayıtlara alınıyor. bu durumda bir aykırılık var mı ?
  9. Y

Gelir Tablosu Dipnot İzahatı

Ana kuruluş ana ortaklık, müessese, bağlı ortaklık ve iştiraklerden alınan ve bunlara ödenen faiz, kira ve benzerleri bu dipnot için kastedilen yıl içinde nakit olarak ödenen mi yoksa fatura ile tahakkuk eden midir ? saygılar.
  10. Y

Borç/ Alacak Dekontu

sayın meslekdaşlarım, transfer fiyat çalışmasında, ilişkili firmalar arasında, birbirleri için gümrükte ödenen masraflar mevcut. mesela bir firma gümrükte iken diğer firmalar için masraf ödemesi yapmış. adınıza ödenen masraflar diye resim, harç tarzı giderleri borç dekontu düzenleyerek diğer...
  11. Y

Program Bedeli

günaydın, çalışan sayısı arttığı için bordro programında, bordroya giricek kişi sayısı için arttırım yapılmış. +50 çalışan için 1200 lira kdv hariç ödeme yapılmış. Gider olarak düşünmek mümkün mü aksi takdirde bedelin tamamını lisans bedeline yüklemek icap eder, fikrinizi rica ederim. iyi...
  12. Y

Ceza Yansıtması

merhaba personel'in kullandığı araç için trafik cezası gelmiş. kendi hatasından kaynaklandığı için personele yanstılacak. bu yansıtma dekont ile yapılabilir mi ? saygılar
  13. Y

Değerlemeye Tabi Tutulmayacak Hesaplar

değerli meslekdaşlarım, şöyle bir sorum olacak, hesap planında dövizli gerçekleştiği halde değerlemeye alınmayacak hesap kalemleri var mıdır ? mesela iştirak sermaye taahhütü 50.000 usd gönderdiğim 242 hesaptaki iştirak hesabım değerlemeye tabi tutulmuyor. eskiden 126-depozito hesapları...
  14. Y

Ödenmeyen Vergiler

selamlar, 1.dönem geçici vergiyi finansal durumun elverişsiz olması nedeni ile ödeyemedik. 2.dönem geçici vergiyi hazırlıyorum. Bankalardan elde edilen faizler için ödediğimiz stopajları mahsup edebilir miyim ? Diğer ödemediğim kısım zaten mahsup olamayacaktır. saygılarımla.
  15. Y

Cari Hesap Bakiyesi

Merhaba, bir firmaya türk lirası fatura kesiyoruz. firma ihracatçı yurt dışından müşteriden gelen euro ödemeyi direkt bizim euro hesabına geçiyor. cari hesap ve faturalar TL, firmanın ödemeleri zaman zaman TL bazen USD. gelen USD ödemeleri nasıl değerlendirmek doğru olur. Geldiği günün merkez...