2024 yılı Amortisman Değerleri

Makbule38

Katkı Sunan Üye
Üstadlarım öncelikle herkese kolaylıklar diliyorum.

Malumunuz 31.12.2023 tarihinde varlıklar enf. muhasebesine tabi tutulmuş ve yeni değerleri ortaya çıkmıştır. 2024 yılının ilk 3 aylık döneminde amortisman kayıtlarını enflasyon muhasebesine tabi tutulmuş varlıklar üzerinden yapacağız. Ancak burada içinden çıkamadığım iki husus var.

1-Yeni değer üzerinden ayırdığımız amortismanlar sonrası 6.ayda yapacağımız enf. düzeltmesi sonrası(Umarım iptal edilir) ortaya çıkan yeni değeri biz ilk geçici vergide görmedik. Bu durumda nasıl bir işlem yapılacak. Geriye dönük beyanname düzeltemeyeceğimize göre farkı altıncı aya mı atılacak? Böyle bir durumda 3.ay geçicide amortismanlar eksik olacak.

2-Örneğin 100.000 TL değerinde 5 yıl faydalı ömrü olan ve 2022 yılında alınan bir demirbaş için normal amortisman üzerinden ;
2022 yılı için 20.000 TL -2023 yılı 20.000 TL ayırdık. 2023 yılının sonunda enflasyon muhasebesine tabi tuttuk. Demirbaşın değeri arttı. Artış farkı kadar kısmı kalan 3 yılı içerisinde mi amortismana tabi tutacağız.

Sayin makbule

Yazacagim. Konuyu guncel tutalim. (Yani ben unutursam siz hatirlatin:)

Merhaba
1- Bu konuda şimdi Koray Ateş üstad mesela der ki; karışıklığa meydan vermemek için imkanınız varsa,yıl içinde amort.ayırmayın, 31/12'de 2024 için toplu ayırırsınız. :)
Ama gerekli takip tablolarını düzgün yapanlar için takip edilebildiği sürece bu amort'lar pekâla ayırılabilir.
2- Bunu netleştirdiğimizde aslında 1.soruda bir yerde netleşecek.Şöyle ki; ilgili kıymetin değerini artırdığımızda ayrılan amort.değerini de aynı oranda arttırdığımız için burada aslında hesap edilecek amortisman konusunda çokta birşey değişmeyecek.ED yapılan her dönem sonunda ATİK değeri ile Amort. değeri birbirine paralel ve aynı oranda artacağı için en son ki değer üzerinden,yine faydalı ömür süresince aynı şekilde ayırılmaya devam edilecektir.Buradan 1.soruya dönersek, 1.dönem sonunda ayıracağınız amortisman tutarı 31.12.2023 devir rakamı üzerinden hesaplanacak, 2.dönem için ayıracağınız tutar ise yeni ED hali üzerinden hesaplanacaktır. Yani şunu yapamayacağız mesela; 1.dönem sonunda yıllık hesaplayıp o döneme ait olanı gidere,kalanı da 180'de takip ediyorsak, bunu yapmak zor olacaktır.Çünkü her dönem sonu rakamlar değişecek ve ayırılması gereken amort tutarı da değişecektir.
İşte bu karışıklığı önleyebilmek için
1- Ya her dönem sonunda o döneme ait olan amort'u gidere yazıp gelecek dönemler için olanlara dokunamayacağız,yani her dönem için 770-257 yapıp bırakacağız
2- Veya Koray üstadın işaret ettiği gibi,yıl içinde bunlara dokunmayıp 31/12'de son değerler üzerinden yıllık tek kalemde hesaplayacağız.

Şu andaki bilgim ve mantığım bana böyle söylüyor.

Merhaba
1- Bu konuda şimdi Koray Ateş üstad mesela der ki; karışıklığa meydan vermemek için imkanınız varsa,yıl içinde amort.ayırmayın, 31/12'de 2024 için toplu ayırırsınız. :)
Ama gerekli takip tablolarını düzgün yapanlar için takip edilebildiği sürece bu amort'lar pekâla ayırılabilir.
2- Bunu netleştirdiğimizde aslında 1.soruda bir yerde netleşecek.Şöyle ki; ilgili kıymetin değerini artırdığımızda ayrılan amort.değerini de aynı oranda arttırdığımız için burada aslında hesap edilecek amortisman konusunda çokta birşey değişmeyecek.ED yapılan her dönem sonunda ATİK değeri ile Amort. değeri birbirine paralel ve aynı oranda artacağı için en son ki değer üzerinden,yine faydalı ömür süresince aynı şekilde ayırılmaya devam edilecektir.Buradan 1.soruya dönersek, 1.dönem sonunda ayıracağınız amortisman tutarı 31.12.2023 devir rakamı üzerinden hesaplanacak, 2.dönem için ayıracağınız tutar ise yeni ED hali üzerinden hesaplanacaktır. Yani şunu yapamayacağız mesela; 1.dönem sonunda yıllık hesaplayıp o döneme ait olanı gidere,kalanı da 180'de takip ediyorsak, bunu yapmak zor olacaktır.Çünkü her dönem sonu rakamlar değişecek ve ayırılması gereken amort tutarı da değişecektir.
İşte bu karışıklığı önleyebilmek için
1- Ya her dönem sonunda o döneme ait olan amort'u gidere yazıp gelecek dönemler için olanlara dokunamayacağız,yani her dönem için 770-257 yapıp bırakacağız
2- Veya Koray üstadın işaret ettiği gibi,yıl içinde bunlara dokunmayıp 31/12'de son değerler üzerinden yıllık tek kalemde hesaplayacağız.

Şu andaki bilgim ve mantığım bana böyle söylüyor.
1.dönem düzeltilmiş rakamlar ile neden ayırmayacağız ? 2023 den gelen devir sona ermedi mi ?

Peki abi şimdi 2.geçici vergi zamanı 590 veya 591 rakama kadar hesaplama yapacağız, o zaman da 1.geçici rakamları ile amortisman ayrıcağız sanırım ona göre 590 veya 591 hesaba ulaşacağız değil mi ? yani 2.geçici beyannamesinde yeni katsayı ile çarpıp ayırma olunca gerçek 590 591 rakamı olmaz diye düşünüyorum. 2023 devir rakamı ile 2.geçici vergide amortisman ayrılması mantıklı gibi.

Benim yaptığım işlem şu şekilde... 31.03.2024 itibariyle, 2023 sonu düzeltilmiş değerler üzerinden amortisman ayırıp, 770/379 hesapları kullanarak kayıtladım. Amortisman listeleri ileriki dönemlerde güncellendikçe karşılık hesabında takip edip, yıl sonunda nihai duruma göre 379/257 virmanını yaparak kapatacağım.

Üstad merhaba, 2023 yılınde ED yaptığımız 2020 yılına ait bir aracın 2024/01 geçici için amortisman gideri yapmak istiyoruz.
Burdaki gider tutarı üst sınırı 2020 binek üst sınır mıdır yoksa 2024 üst sınırı mı kullanmalıyız? birde üst sınırı aşan kkeg tutarını aracın satışı halinde maliyet oalrak kullanabilirmiyiz? yarıdmarınızı rica ediyorum geçicilerde takıldım kaldım bu yüzden