500 Sermaye Hesabına Kaydın Yapılmaması

Bir limited şirket mükellefimizin bilançoda görünen 500-Sermaye hesabı 20.000 TL ve 501 Ödenmemiş sermayesi de yok.

Şirket 2007 yılında 2 ortakla ve 500.000 TL sermaye ile kurulmuş. Programımızda 2007 kayıtları yok, 2010 ve sonrası var. Onlarda da 500 Sermaye hesabı hep 20.000 Tl olarak gelmiş, 501 hesapta hiç çalışmamış. Şirketin sermaye azaltımı gibi durumu da olmamış.

Bende 2010'dan beri çalıştığım bu büroda şirketin bu güne kadar ne bir Ticaret odası işi ne de sermaye ile alakalı bir işi olmadığından durumu farketmedim ve eskiden beri nasıl geliyorsa öyle devam ettirdim.

Ben aradaki bu sermaye farkını nasıl düzeltebilirim? 480.000 TL'lik farkı 500-501 olarak kayıtlara alsam sonrada 501 hesabı azar azar eritsem olurmu olursa da ne gibi sakıncaları olur.

Ya da sizlerin önereceği başka bir yol varmıdır?

Teşekkürler...

Sayın serkan

Büyük ihtimalle onlar 20.000.tl ödedikleri için sermayeyi öyle kaydetmişlerdir. Dolayısıyla aradaki farkı kaydetmedikleri için ödememişlerdir. Siz 480.000.-tl'nin sermaye kaydını yapın. Daha sonra da onun 501 hesabı azar,azar değil ödeterek kapatın çünkü büyük ihtimalle ödeme yapmamışlardır.

Değişik bir durum olmuş. Geçmişe dönük bilanço denkliği nasıl sağlanmış ya da diğer hesapların açılış bakiyeleri nasıl seyretmiş incelemeniz gerekir. Geçmişteki finansal verileriniz de yanlış demektir bu zaten, en azından öz kaynak yapısı için. 2017 açılışında sermaye hesabını fiili duruma getirmeniz için 2016 farkı sermayeye çekilmesi düşünülebilir en azından.

Birkaç ihtimal var;
1. Kuruluşta 500/501 kaydı yapılırken 500.000 TL yerine 20.000 TL olarak eksik yapılmıştır.
2. Hatalı bir şekilde yapılan büyük çaplı ödemelerde kasa/banka/cari hs yerine 500 sermaye hesabı kullanılmıştır.
3. Geçmiş yıl zararlarının sermayeden düşülmesi kaydı olabilir.

Şirket aile şirketi o yüzden gerçekte herhangi bir sermaye ödemesi olmamıştır. Şirket kurulmadan önce aileden birinin üzerine şahıs bilanço defteriymiş, bu defteri kapatarak 2 kardeş oğullarının üzerine bu şirketi kurmuşlar. Büroda benden önce çalışan şahıs ise bu şahıs bilanço defterini kapatıp yeni şirket kurulunca kapanan defterin bilançosunu yeni kurulan şirkete aktarmış, sermayede kapanan defterin 20.000 tl sermayesi. Sanki işletme defterinden bilanço defterine geçiş yapılmış gibi işlem yapmış.