Asgari Ücretin 1300 TL nin Altında

Arkadaşlar yakın zamanda tv lerde bu şekilde konuşuyorlardı. Sözümüzün arkasındayız, asgari ücret vergi dilimi sebebiyle 1300 TL nin altına inmeyecek, aradaki fark agi olarak eklenecek vs diye. Asgari ücret ve aylık ortalama 20 saat fazla mesai ücreti alan çalışanlar 9. ay da %20 lik dilime geçtiler bile. Geç mi kalındı, olmayacak mı, benmi kaçırdım. Güncel bilgi nedir acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öyle diyorlardı ama biz çoktan Eylül maaşlarını ödedik. Asgari ücretlilerde vergi dilimine girmişti bazıları. Bu saatten sonra ne yapacaklar bilmiyorum.

Büyük ihtimal Ekim bildirgelerine yeni bir düzenleme gelecek. Fakat Eylül bildirgelerinde mesai v.b. durumlardan ötürü vergi dilimine yakalananlara devlet sen zaten mesai ücreti alıyorsun ve asg.ücretin de altına maaşın düşmediğinden sesini çıkarma demek istemiş olabilir. Saygılar,

Vergi dilimlerini değiştirmeleri düşük ihtimal. Neden derseniz bu sadece aü değil tüm ücretlileri etkiler ve bu tip bir düzenlemeye gidilir ise ocak ayından bu yana düzeltme işlemleri gerektirebilecek karmaşık bir iş olur. Sanırım agi gibi bir şey yapılabilir.

Merhabalar,
Henüz netleşen bir bilgi yok değilmi?AGI değişmesi söz konusu olursa,bizim hesaplayacağımız AGI ler ne şekilde etkilenecek? Eylülde bu dilime girmiş arkadaşlarda, aginin değişimi ne zaman ve ne şekilde olacak.Muhasebe tarafı nasıl olacak? Tahmini veya bilgisi olan varmı?

agi bir değişiklik yok. yazdığım buna benzer kişi başı sabit bir tutarın işçiye yansıtılması olabilir.

Bizde yıl içinde resmi tatil, fazla mesai ve ikramiyelerle falan 9. ayda dilimi geçtik ve maaş tahakkuklarını 28 Eylülde tamamladık ve ayın son günü ödemeleri aktardık. Bu sebeple asgari ücretli personellerimizin tamamına yakın bölümünde vergi kesintisi oldu. Yapılacak düzenlemeler tahminimce ekim ayının son haftasında olacaktır, fakat geçmiş ay için yapılacak bir durum görünmüyor. Düzenlemeyi de çok karışık ifade ettiler. Nasıl olacak net bir açıklama henüz yok. Zaten kullandığımız yazılımların güncellenmesi gerekecek, bu yüzden inşallah kısa sürede düzgün bir genelge yapılır.

Son düzenleme:
Vergi diliminde değişiklik çok karışıklığa yol açan bir sürü düzeltme gerektirecek ağır bir iş yükü oluşturur, bunun dışında ise kanun değişikliği yapılması gerekir. Bu iş ya bakanlar kurulu kararı yada kanun çıkarılarak çözüme kavuşabilir, genelge/yönetmelik ile yapılamaz.

İşin ilginci sgdp ye tabi çalışanlar eylül ayında vergi dilimini aştılar, şu an aylık bildirgeyi ve muhtasarı yapamıyorum, net birşey yok, sizce ne yapmalıyım?

Daha fazla beklemeyin yapın. Yetişirse belki ekim itibari ile bir düzenleme olabilir.

Şimdi şöyle bir durum olacak. Çoğu işyerimiz ayın 1'inde maaşları ödüyor. O yüzden 31 ekimde bordroları yapıp gönderiyoruz. Bunlar 1 kasımda kanunu yürürlüğe sokacakta bizim kullandığımız muhasebe programıda kendini güncelleyecekte bizde düzgün bordro yapıcaz. Karışacak yine bordrolar işçilerden bir sürü şikayet gelecek. Niye 1 kasımı bekliyorsun ekim ayı içerisinde bitir işi işte.

...

Şimdi şöyle bir durum olacak. Çoğu işyerimiz ayın 1'inde maaşları ödüyor. O yüzden 31 ekimde bordroları yapıp gönderiyoruz. Bunlar 1 kasımda kanunu yürürlüğe sokacakta bizim kullandığımız muhasebe programıda kendini güncelleyecekte bizde düzgün bordro yapıcaz. Karışacak yine bordrolar işçilerden bir sürü şikayet gelecek. Niye 1 kasımı bekliyorsun ekim ayı içerisinde bitir işi işte.

Ne olur ne olmaz excel de bordro programı hazırlayayım kendime :banghead: Umarım seneye de uğraştırmazlar böyle. :banghead:

Kesinlikle her zaman bordroları ay bitmeden kesinleştirip, ödemeyi aktarıyoruz. Ocak ayından bugüne bu işi neden bekletiyorsunuz. Bizde zaten asgari ücret alan personelin neredeyse tamamında eylül ayında kesinti uyguladık. Personele açıklamakta yoruldum. Anlaşılan personele geç maaş ödemeyeceğimizden, ekim ayında da kesintiler aynen devam edecek gibi duruyor.

"...Kasım ayı başından itibaren bir grup asgari ücret geliri elde eden vatandaşın eline geçen net tutarın bin 300 liranın altına düşmesi durumuyla karşı karşıya kaldıklarını belirten Ağbal..." Bu ifade doğru ise ekim bordrolarını kapsamaması gerekir yok eğer "Son 3 ayda gelirleri bin 300 liranın altına düşen çalışanlarımızın bu kayıplarını telefi etmek üzere bir çalışmayı tamamladık" yok bu kısmı doğru ekimi de kapsar. Tabii bir kanun değişikliği ile 13. yeni bir ay ihdas etmezler ise ...:ıslık:

Ya anlayamıyorum, çok mu zor ilk vergi dilimini yükseltmek? Bundan basit ne olabilir ki, yani bu durumda başka sorunlar çıkabilir de biz mi bilmiyoruz acaba?

Vergi diliminin yükselmesi tüm çalışanların maaşını değiştirir bir sürü sorun çıkar. Atıyorum asgariden daha yüksek maaş alan birisi şu anki vergi dilimi düzenine göre haziran ayında dilime girdi ve maaşı düştü. Ama şu an vergi dilimini değiştirirseler belkide adam temmuzda dilime girecekti ve maaşı 1 ay sonra düşecekti. Bu sefer işler karışır. Mecburen agi ile yapacaklar.

İşin ilginci sgdp ye tabi çalışanlar eylül ayında vergi dilimini aştılar, şu an aylık bildirgeyi ve muhtasarı yapamıyorum, net birşey yok, sizce ne yapmalıyım?

Sayın mes_ar

Bekar çocuksuz bir sgk emeklisinin aldığı net+agi toplamı 1.300 tl'nin altına düşüyormu?
SGK emeklilerinin aldıkları net+agi toplamı ,1.300 tl'nin altına Ekim-Kasım-Aralık'ta da düşmüyor.
Normal çalışanların Ekimden itibaren aldıkları ücret 1.300 tl'nin altına düşünüyor.
Neden muhtasar ve aylık bildirge yapamıyorsunuz anlayamadım.?