Aynı Fi̇rmanın Bir Başka Firma Açması

Arkadaşlar merhaba,

Şuan hali hazırda şirketimiz İstanbul'da faaliyet göstermekte. Kırklareli'nden bir iş aldık. ve firma olarak oraya işyeri açmak istiyoruz. Ana işveren mi olacağız yoksa taşeron mu olmak mantıklı ?

Bu konuları ilk defa yaşıyorum o yüzden kafam çok karıştı. Deneyimli olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

Hayırlı günler

Eğer hali hazırda sigorta dosyası açık olan başka bir firmaya ait yerde alt taşeron olarak iş yapacaksanız o firmanın alt taşeronu olarak dosya açmanız gerekiyor. Taşeron sözleşmesi yapılması gerekiyor ayrıca.

Karşı taraf ile anlaşmanıza bağlı aslında. Taşeron mu olacaksınız kendiniz mi dosya açacaksınız. Eğer o firma o yerde bir sigorta dosyası açmış ve bir iş yapıyorsa, bu işin belli bir bölümünüde o firma adına siz üstlenecekseniz taşeron olmak gerekir.

Taşeron sözleşmesinde işe başlama tarihini geriye dönük bir tarih yazmayın. Atıyorum 24 kasım olsun işe başlama tarihi. Hemen ardından bu sözleşme ve diğer evraklarla birlikte 24 kasımda SGK'ya başvurarak alt yüklenici dosyanızı açın ve hemen aynı gün işe girişleri yapın.

Arkadaşlar merhaba,

Şuan hali hazırda şirketimiz İstanbul'da faaliyet göstermekte. Kırklareli'nden bir iş aldık. ve firma olarak oraya işyeri açmak istiyoruz. Ana işveren mi olacağız yoksa taşeron mu olmak mantıklı ?

Bu konuları ilk defa yaşıyorum o yüzden kafam çok karıştı. Deneyimli olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

Hayırlı günler
sn.Rietveld e katılıyorum.
ek,
aldığınız iş,o işyerinin yardımcı işlerinden bir iş veya asıl işin bir bölümü ise alt işveren siniz,dolayısıyla alt işveren sözleşmesi ve diğer belgeler ile sgk na başvuruyor/bu durumu bildiriyorsunuz,kurum gerekli incelemeyi yapacak,alt dosya olarak mı yoksa sizin tüzel kişiliğiniz üzerine mi dosya açılması gerekir diye bunun kararını verecek ama dediğim gibi ise alt dosya açılır,eğer böyle değil örneğin arsa sahibinden(anahtar teslimi gibi) bir iş/ inşaat işi almışsanız bu defa şirketiniz üzerine dosya açılması gerekir,
(ayrıca bildiğim kadarıyla hizmet alımı sözleşmeleri dışında eser sözleşmesi kapsamında nitelendirilen işler de var)